Ako to chodí u nás v OZ-Topoľčany.

Frantisek Kreml (24.03.2017, 14:36)
Takže, každý si kupuje holuby.Ked sa holubi vypredajú a začne sa závodiť v tú ranu sa to zmení na koše.Jednotivci ktorí majú tie koše, to argumentujú že on si holuby s tebou nedá lebo ich máš choré.Jasne sa hovorí , že chorí holub nemá čo v koši robiť.No ked to zdôvodnim, že Nemecka sa holubi miešajú, vtedy je to v poriadku.
No a tu je ten problém, do koša dá chovatel nie 40ks ale len 30ks,takže sú tam ako v bavlnke.A mi ostatní dávame plné koše po 40ks.Je to správne. TO NEHOVORíM O MIEšANí HOLUBOV.No tí čo majú koše o miešaní holubov ani reči.
Prepravca je jeden z nás, kto zaručí že holubi nebudú skôr pustené tomuto chovatelovi, no hádam sa tak nikdy nestane
.
Preto považujem za normálne aby sa holuby miešali minimálne traja chovatelia do koša, aby sa takémuto stavu predchádzalo.

Napíšte ako to chodí vo vašom OZ, TO SOM VEľMI ZVEDAVí.
Frantisek Kreml (24.03.2017, 14:51)
Ked som túto situáciu preberal na Celoštátnej výstave s pánom Duzdíkom, ten hovoril, že je to samozrejmé aby sa holuby miešali- povedal.
Prislúbil že danú vec dá na správnu mieru do začiatku sezony.
Tibor Gornaľ (24.03.2017, 15:09)
Dobrý deň p. Kreml, u nás v ZO - Stropkov, OZ - Bardejov to robíme tak, že každý chovateľ nahlási počet holubov a tiež pohlavie, (aj sms-kou, max do piatich minút od stanoveného začiatku košovania), všetky prepravné koše sa rozdelia podľa pohlavia a každý chovateľ dá holuby do každého koša.
Dosiahneme tým rovnaký počet holubov vo všetkých košoch, anonymitu, lebo všetky holuby sú vo všetkých košoch a skončilo tým
hádanie, že kde v aute sa ktorý kôš umiestni.
Nevýhodou je, keď sa do koša dostane nejaký chorý holub, alebo keď menej vyspelí alebo iní chovatelia Vám vpustia medzi vdovcov holubicu.
Frantisek Kreml (24.03.2017, 15:13)
Tak by to malo byť pán Gornaľ ako píšete.
Tibor Balogh (24.03.2017, 18:00)
Dnes už každy chovatel sa stara o zdravie holubov a preliečuje,to je len výhovorka že sa nakazia holuby,holuby sa možú aj tak nakazit lebo sú uzavrete v prepravnej kabíne a choroba sa može šírit vzduchom. Pán Kreml má
pravdu že chcú mat niektorí chovatelia výhodu z polovice naplnením košom..!!!
Peter Záhorský (24.03.2017, 21:15)
Ja som toho názoru, že organizátor preteku (v našich končinách väčšinou OZ) by mal urobiť všetko preto, aby zabezpečil rovnaké súťažné a prepravné podmienky pre všetkých chovateľov, ktorí nasadzujú svoje holuby na pretek.

Preto, ako predseda OZ CHPH Nitra som na Oblastnom výbore CHPH Nitra (22.01.2015) navrhol na schválenie smernicu - Povinné rozkladanie holubov do viacerých klietok (miešanie holubov). Smernica sa schválila a nadobudla platnosť už pre pretekovú sezónu 2015.

Nebol to môj nápad. Myšlienku a aj základné podmienky smernice som prevzal z OZ CHPH Bratislava, kde miešanie holubov už bolo v platnosti a v rámci celého OZ. Ich smernicu som našiel na webovej stránke OZ CHPH Bratislava a hneď ma zaujala.

Som presvedčený, že miešanie holubov má pre chovateľov viacero výhod ako nevýhod. Niektorí chovatelia si ani po 2 rokoch platnosti možno ani neuvedomujú výhody systému. Zato, tí, ktorým sa prijatím smernice zrušili určité výhody, sa ozvali hneď a protestovali a protestujú a robia všetko preto, aby sa smernica zrušila.

Táto smernica okrem iného aj obmedzila solventnejším chovateľom si kupovať výhody pre svoje holuby v podobe lepšieho prepravného komfortu. Pred platnosťou tejto smernice si mohol chovateľ kúpiť viac miesta, ako skutočne potreboval. Do akože ,,svojich,, košov nasádzal menej holubov, ako väčšina účastníkov preteku. To, čo chovateľ robí doma, čo kŕmi, aké prípravky podáva holubom, to je vec chovateľa. Ale keď príde do nasadzovacieho strediska, som toho názoru, že by mal mať také isté podmienky, ako ostatní účastníci preteku. Žiadne výhody.

Pre zaujímavosť uvádzam text celej schválenej smernice, ktorá platí v OZ CHPH Nitra.

Oblastné združenie chovateľov poštových holubov Nitra
e-mail: ozchphnitra@gmail.com, http: www.ozchphnitra.webnode.sk
Smernica č. 01/2015-1
Povinné rozkladanie holubov do viacerých prepravných boxov
Schválená smernica č. 01/2015-1 ,,Povinné rozkladanie holubov do viacerých prepravných
boxov,, je platná pre všetkých členov OZ CHPH Nitra, t.j. pre všetky ZO CHPH, NS, ktoré patria
do pôsobnosti OZ CHPH Nitra. Dodržiavanie smernice je pre všetkých členov povinné!!!
Smernica platí pre všetky preteky organizované OZ CHPH Nitra.
Dôvody prijatia tejto smernice:
1/ Povinné rozkladanie holubov do viacerých boxov minimalizuje možnosť podvodov pri vypúšťaní (predčasné otvorenie
konkrétnych boxov). Minimalizuje znevýhodnenie chovateľa z dôvodu neskoršieho otvorenia dvierok na boxe počas štartu.
2/ Znemožňuje chovateľom výber konkrétneho boxu pre nasadenie svojich holubov, čo vedie k diskriminácii ostatných
chovateľov. Pri rozkladaní holubov do viacerých boxov sa vytvárajú objektívnejšie podmienky pre účastníkov preteku.
3/ Zavedením celoplošného pravidla pre Oblastné združenie sa zjednotia podmienky pre všetkých chovateľov, ktorí sa
zúčastňujú oblastnej súťaže.
4/ Schválením návrhu dostávajú ZO potrebný nástroj pre sankcionovanie neprispôsobivých chovateľov na úrovni OZ
5/ Pri rovnomernom rozkladaní holubov nedochádza k situácii, keď sú niektoré koše preplnené, zatiaľ čo iné ostanú
poloprázdne/prázdne. Približne rovnaký počet holubov v boxoch zabezpečuje objektívnejšie podmienky súťaženia.
Vykonávací pokyn:
Nasadzovacia komisia je povinná rozdeliť košované holuby do maximálneho počtu prepravných košov, aký umožňujú
priestorové možnosti a aktuálny stav košovania (t.j. počet košov s voľnou kapacitou) v nasadzovacom stredisku.
Predseda nasadzovacieho strediska by mal zorganizovať nasadzovanie tak, aby každý účastník preteku mal holuby v čo
najväčšom počte boxov a ak je to možné, tak v každom boxe (ideálny stav).
Počet holubov v jednotlivých košoch sleduje vopred určený člen nasadzovacej komisie alebo členovia nasadzovacieho
strediska. Usmernenie a výklad k schválenej smernici vydáva Oblastný výbor CHPH Nitra.
Výnimky:
1/ V prípade, že chovateľ nasádza holubice a podmienky v NS neumožňujú navrhované kombinovanie (nie je dostatok
holubíc pre obsadenie viacerých košov)
Kontrola a zodpovednosť
Za dodržiavanie smernice je zodpovedný vedúci nasadzovacieho strediska spolu s jednotlivými nasadzovacími
komisiami.
V prípade, že príde k porušeniu smernice, vedúci nasadzovacieho strediska alebo nasadzovacia komisia podá písomné
hlásenie o porušení smernice oblastnému výcvikárovi.
Hlásenie o porušení smernice musí obsahovať nasledovné informácie:
1. Dátum nasadzovania, pretek, 2. Mená členov nasadzovacej komisie, ktorá porušila smernicu, 3. Jednoduchý textový
popis, ako bola smernica porušená, 4. Podpis vedúceho nasadzovacieho strediska alebo podpisy všetkých členov
komisie, ktorá hlásenie podáva
Sankcie
Oblastný výcvikár má právo na základe podaného hlásenia vyradiť všetkých chovateľov nasadzovacej komisie
alebo všetkých chovateľov celého nasadzovacieho strediska z výsledkov pre daný pretek. Výcvikár v tomto
prípade dáva písomný pokyn oblastnému výpočtárovi. Podľa potreby budú vykonávané kontroly!
Smernica bola schválená Oblastným výborom CHPH Nitra, dňa 22.01.2015 (22.1.15 - Výbor OZ CHPH Nitra, rozšírený o predsedov ZO CHPH)
Výcvikár OZ CHPH Nitra: Ing. Pavel Mozdík, v.r. Predseda OZ CHPH Nitra: Peter Záhorský, v.r.
V Nitre, dňa 22.01.2015

V ZO CHPH Nová Ves nad Žitavou, ktorej som členom sme si podmienky smernice ešte sprísnili a na VČS prijali doplnok, ktorý zabezpečil, že každý chovateľ má holuby v každom koši. Postupujeme podobne, ako opísal p. Gornaľ (nahlasovanie celkového počtu holubov, počet H, počet A, na nahlásenie je stanovený čas). Dali sme si vyrobiť počítadlá na každý kôš (jednoduché počítadlo zostrojené z podstavca - plech o hrúbke 2 mm a rozmere cca. 20 x 50 cm + prizváraný oblúk zo 4 mm drôtu, na ktorom sú navlečené matice v dvoch farbách - sivé a žlté pozinkovanie - striedavo 10 sivých, 10 žltých, 10 sivých, atď. - rýchla orientácia o aktuálnom počte holubov v koši). Vedľa každých vkladacích dvierok je počítadlo a člen nasadzovacej komisie, ktorý vkladá holuba do koša prehodí na počítadle matku, aby sa vedelo, koľko je holubov v každom koši. Holuby sa vkladajú rotačným spôsobom, čo žabezpečí, že chovateľ má skoro vždy rozložené holuby vo všetkých košoch.

Aj keď naša ZO CHPH prestúpila do druhého OZ, kde takáto smernica neplatí, sa členovia dohodli, že v rámci nášho klubu budeme pokračovať v tomto systéme miešania holubov.

S pozdravom Peter Záhorský
Frantisek Kreml (24.03.2017, 21:35)
V Stropkove a Nitre to ide a prečo nie v Topoľčanoch ?
Frantisek Kreml (24.03.2017, 22:21)
856 pozretí, nič, žiadna odozva, to len dvaja čo mali odvahu napísať.
Zdeněk Adamík (25.03.2017, 06:57)
U nás v ZO je to stejné jak popisuje Tibor, jen časy pro možné změny v počtu nasazovaných jsou jiné: (první možnost je v pondělí po ukončení vyhodnocování víkendového závodu, tzn. kdo nedodrží přidělené počty a nedodá všechny, v takovém případě tuto kvotu hned vedoucí ZS rozdělí zájemcům o navýšení, další a to už povinnost je čtvrtek večer, postup stejný, a poslední cca čtvrt hodiny před zahájením nasazováním, tentokrát už s rozdělením dle pohlaví holubů). Pře mnoha lety, než se to dostalo do krve, tak nedodržení tohoto postupu bylo sankcionováno částkou 200,00 CZK, což už, ale není potřeba, chovatelé si na to rychle zvykli. Je ale pravdou, že máme v klubu jednoho výtečníka, který to občas poruší. U holoubat tomu tak není, tam jsme se neshodli, tam jsou přidělovány celé boxy, případně poloviny boxů pro dva chovatele (méně zpočátku nikdo nenasazuje).
Je to jen otázkou dobré vůle, případně hlasování jak k podobnému postupu dospět.
Július Vida (25.03.2017, 10:43)
Peter na papier dať niečo regulérne je to najmenej. Aj sa to jednomyselne schváli. V praxi však vieme, že niektorí s porušovania majú adrenalínový zážitok. Smutné je, keď sa takáto vec nedostane medzi ostatných členov, čo je bežná prax funkcionárov. A čo považujem za najsmutnejšie je, že takéto regule porušujú aj tí čo kandidujú do vrcholových postov SZ.
Ja si myslím, že v našom OZ máme k dodržovaniu smerníc, nariadení a stanov ešte veľmi ďaleko.
Štefan Gubric (25.03.2017, 11:51)
Páni !U Nás na Slovensku vštko berieme ako o život.Hlavne je to zábava a vyplnenie si voľného času.Treba vytvoriť holubom tie nalepšie podmienky na závodenie aj pri preprave. Pokiaľ závodím -metodou total , vdovci a mám možnosť si zakúpiť koš a nezávodím o peniaze, tak miešanie je veľká blbosť. Veď tie H a He sa už z domu a nácvikov v koši poznajú a sú kľudnejšie a nehovorím o tom, keď Vám niekto medzi holubov zamieša He a opačne. Nezabudnite , že sme na Slovensku. A kto neverí prepravcom , že druhému vypustia skoršie holubov , tak nech tento šport skončí a nech chová len pre radosť.Ja som v prvom rade chovateľ na dvochodku a mám z toho radosť a zážitok.Touto cestou chcem pozdraviť všetkých dvochodcov a popriať im veľa zdravia a chovateľských úspechov v ďalších rokoch.
Jančok Ľudovít (25.03.2017, 14:06)
Zdravím Vás. Pán Gubric, ak tie najlepšie podmienky majú všetci, tak je to v poriadku. Ale ak ich majú len niektorí, vyvolení, alebo dostatočne bezočiví, tak to v poriadku nie je. V každom prípade treba holuby miešať a starať sa hlavne o to aby ich mali všetci zdravé. Ak si niekto kúpi koš a má v ňom o 1O- holubov menej, tak to je hrubé porušenie regulérnosti závodu. A ešte tá nejdôležitejšia vec, pri miešaní holubov už nikomu nedoletí 2O- holubov naraz, to môžete byť istý. Pozdravujem Ludvik.
Ivan Oravec (25.03.2017, 14:20)
Jednoznačne holuby treba miešať do prepravného boxu! Práve tu začína ta nevraživosť a súkromníctvo v holubárskom športe sme predsa jedna základná organizácia chovateľov poštových ,respektíve jedno nesádzacie stredisko !

Barbirik Igor (25.03.2017, 14:34)
Ludvik, za tvoj prispevok ti davam 100 bodov. Plne s tebou suhlasim. Lepsie by som to nenapisal a nevystihol ani ja. Vela mojich myslienok si spomenul v tvojom prispevku. Ty si ako vino, cim si starsi, tym si lepsi.

Som clen toho isteho klubu, ako p. Gubric (ZO Kostolny Sek) a kvoli takym chovatelom, ako p. Gubric za poslednych par rokov odišlo z klubu cez 5 clenov a to z dovodu nemiesania holubov a kvoli spekulantom, co nerespektuju, to co je schvalene!!!

Jedno stastie, ze na Slovensku nelietame o peniaze, lebo by sme sa asi pozabijali. Pan Gubric, to nie je o tom, ci lietame alebo nelietame o peniaze, to je o charaktere ludi. V okolitych krajinach to je samozrejmost. To len na Slovensku si kazdy robi co chce a hlavne vo svoj prospech.

Plne suhlasim aj s p. Gornalom a ostatnymi, ktory podporuju miesanie.
Frantisek Kreml (26.03.2017, 00:06)
Pán Jančok máte pravdu a pán Gubric píšete hlúposti.A mal by ste skončiť.
Ale tu ide predsa o miešanie a každí by bol spokojný.
Peter Horvath (26.03.2017, 08:21)
Pan Kreml vy pisete hluposti vy by ste mal skoncit.
Barbirik Igor (26.03.2017, 09:04)
Pán Horvát môžete konkretyzovať tie hlúposti .
Pán Doktor Gornal to napísal jasne a zrozumiteľne ako by mi čítal myšlienky.
A vyhovorky o chorých holuboch -zjavne chorý holub nepatrí do koša a ak takého pri nasádzaní vydíte
a neodstraníte porušujete nielen veterináre podmienky o preprave ale aj pretekový poriadok.Na holubovy
nemusíte vydieť žiadne príznaky choroby a pritom ich roznášate rukamy z holuba na holuba pudrom holuba
alebo my chcete povedať že po každom holubovy si utekáte umyť ruky?
Frantisek Kreml (26.03.2017, 09:37)
Pán Horvath, nepoznám Vás, aké píšem hlúposti, vysvetlite. Dakujem
Július Marton (26.03.2017, 16:13)
Chlapci a u Vás sa nečíta pretekový poriadok? U nás ZO visí na nástenke.Každý kto pochybuje môže doň nahliadnuť.Citujem z neho.Holuby majú byť rovnomerne rozložené .Majú byť zdravotne spôsobilé.Pretože som neni MVDr. takto nemôžem posúdiť zdravotný stav,Jedine vizuálne a to len vonkajšie parazity.Nikde som sa nedočítal,že sa majú holuby a holubice nasadzovať oddelene a miešať holuby medzi sebou.V minulosti sme do boxu dávali 38 holubov ale po uvážení sme dospeli na konferencií k záveru ,že 33 ks. je adekvátne k pôdorisu boxu.Môžem Vás uistiť ,že existuje smernica z ktorou sú oboznámený dopravcovia a sprievodcovia ,ktorý z nej skladajú záverečné skúšky.Keď uspejú dostanú certifikát o preprave a starostlivosti zvierat.Bol by som rád keby miesto prázdnych rečí sa diskutovalo o preprave a napájaní holubov.Ja si zaplatím na KT-ST 33ks. čo zodpovedá do 1 boxu.Keď nasadím 30ks.nikoho to nemôže zaujímať ráta sa to čo je zaplatené.Som rád keď majú holuby pohodlie a nie aby boli natlačené ako sardinky.Holuby sa vracajú čisté,neni sú ošpinené ako v minulosti.Tu treba hladať cestu.Pohodlie v boxoch a starostlivosť pri preprave (napájenie) potom uvidíme kto má rád úprimne holuby ,alebo len body a za každú cenu byť 1 ,alebo aspoň v 10.To posledné u chovateľa je keď si chce na holubov pestovať karieru. Len toľko páni.
Július Vida (28.03.2017, 10:16)
Pán Marton, keď teda u vás visí PP na nástenke, tak si prosím prečítajte Hlava 1 bod 7.
Usporiadateľ preteku môže prijať doplňujúce smernice. Teda i miešanie holubov.
Július Marton (28.03.2017, 10:52)
Pán Vida, ale tie smernice by musel niekto schváliť. ZO má svoj výbor a svojich členov tí ustanovujú interné predpisy pre ZO. PP ustanovuje SZCHPH ten mi striktne dodržujeme. Ako som písal tie prázdne reči mňa nezaujímajú.Keď bude v PP ustanovené rozdeľovať holubov a holubice a ešte k tomu miešať ,tak samozrejme sme povinný to dodržovať. Ja ako člen alebo aj ostatný zvážia či si zaplatia letové ,alebo nie. To sa týka našich peňaženiek.Ak my niekto zaplatí letové s hore uvedenými podmienkami ,tak mám na zváženie buď budem súhlasiť, alebo to nebudem akceptovať .Pre zaujímavosť u nás v klubovni je aj smernica kt. vydal Inštitút vzdelávania veterinárnych lekárov -Ochrana zvierat pri preprave učebný text ,autori 7 členov MVDr. 1 PProf.Ing. PhD., 1 Ing. To znamená 9 fundovaných osobností patrične vzdelaných vydalo túto brožúru v r. 2010. Je tam obsiahnuté preprava od hovädzieho dobytku cez holubov až po hadov.Treba si to len naštudovať. Táto publikácia vznikla ako pomocná príručka pre školenia vodičov a sprievodov v zmysle Nariadenie Rady (ES)č. 1/2005 o ochrane zvierat počas prepravy a s ňou súvisiace činnosti a o zmene a doplnení smerníc 64/432/EHS a 93/119/ES a nariadenia (ES) č. 1255/97. Je to úvod na 1 strane publikácie.Na str. 100 sa nachádza tabuľka HOLUBY: cesta do 500km 250cm2/ks
cesta nad 500km 300cm2/ks
Samozrejme odpočinky ,čiže prestávky a napájanie.Brožúra obsahuje všetky potrebné údaje pri preprave zvierat.Či sa dodržuje je otázne.Za bývalého režimu som vozil zvieratá osobne ,mali sme jasné predpisy a museli sme ich bez diskusie dodržovať.Na hranici Rakúsky colník v prvom rade poklepal po nádrži z vodou a bolo to vyriešené.Buď pokuta ,alebo poriadok. Je zaujímavé,že tieto veci chovatelia neriešia .Starostlivosť o našich zverencov sa mi zdá ,že je na posledom mieste.Každý vieme čo je smäd ,dáme si pivo a je to vyriešené ,holuby sú na tom podstatne horšie .K tejto tématike len toľko.
Barbirik Igor (28.03.2017, 14:26)
Pán Marton odpoviem v Nitre máme zabezpečené v prepravnej nadstavavbe zasobník cca 1000 l a nové aj nutenu výmenuvzduch cca 9 x za hodinu. holuby po C trate je 35 ks na koš ,na E trate 28 ks to je myslím v poriadku.
Máte pravdu pretekový poriadok nerieši miešanie holubov ,ale tak isto ani rozdelovanie holubov a holubíc.
to že sa vyhovuje chovatelom ktorý majú vdovcov je le na báze dobrovolnej dohody .
A práve týto chovatelia ktorým sa vyhovelo aby sa miešaly holuby robia problémy.
Nemôžem však s vami súhlasiť ,každý chovateľ si zaplatí len počet ks v prepravnej kabíne a nie počet boksov
a nemôže si určovať gde v nej bude mat holuby.
Nikde v oklitých krajínách sa nerieši miešanie holubov je to tam samozrejmosť ,a neriešia ani vdovcov a vdovy
to len u nás na SK sú s tým problémy.
Štefan Gubric (28.03.2017, 14:39)
Pán Marton v plnom rozsahu s Vami súhlasím.Konečne niekto napísal zrozumiteľne o danej téme.S miešaním je to čiste na členoch ZO ako sa dohodnú.V prvom rade je ochrana zvierat pri preprave a dodržovanie pretekového poriadku.Veď za prepravu si poctive zaplatíme a čí budeme holubov miešať , alebo rozdelovať to nám nemože nikto nariaďovať. Smernica OZ-NITRA č.01/2015-1 je neférová voči chovateľom a vrozpore s P:P.Pokiaľ nám OZ-s kapacitných možností schválí ľubovolný počet klietok a ja si zaplatím 3 ks nech ich trápi len dodržiavanie P.P a smernice o preprave zvierat.
Barbirik Igor (28.03.2017, 17:51)
Pán Gubric zas si to vysvetluješ po svojom ty si neplatíš klietky ty si platíš počet holubov v kabíne , a vpretekovom poriadku nie je napísane že vdovci nemôžu byť pomiešané z holubycami a naopak dobre si
ho preštuduj.
Miešanie holubov je velmi dôležite voči všetkým chovatelom pretože všetci majú rovnaké podmienky
a holuby sú rovnomerne rozložené vo všetkých boksoch a predchádza sa všeliakým podozreniam ktoré
z toho všetkého vyplívajú .
Barbirik Igor (28.03.2017, 17:56)
A OZ Nitra nič neporušila schválila si miešanie holubov ktoré si aj ty porušoval a nielen ty aj iný a iné ZO
Peter Horvath (28.03.2017, 19:37)
PAN BARBIRIK VY NAOZAJ MYSLITE ZE MIESAT HOLUBO Z HOLUBYCAMI JE DOBRE.
Frantisek Kreml (28.03.2017, 19:58)
Pán Horvath, ved tu nejde o miešanie holubov a holubíc ale o miešanie medzi chovateľmi aby tie holuby boli rovnomerne rozložené.
Chápete.
Frantisek Kreml (28.03.2017, 20:01)
A to miešanie volakedy bolo v pretekovom poriadku.To len niektorý vyvolený tomuto zabránily.
Barbirik Igor (28.03.2017, 20:32)
Pán Horvát já som mojich vdovcov nasadzal medzi holuby z prirodzenej metody gde boly aj holubice a vdovci boli kludný a lietaly dobre, nemal som inú možnosť v klube do ktorého som prestúpil sa holuby nemiešaly po roku sa tozmenilo holuby sa začaly miešať a môžete sa dnes spýtať tých chovatelov z toho klubu čo vám povedia odpoveď je asi taká 40 rokov sme sa tu vadily kto bude mať gde holuby a teraz máme všade a všetci sú spokojný. A môžem vá povedať te klub je velmi dobrej úrovni po všetkých stránkach.
Spočita sa kolko je holubov a kolko holubíc určí sa kolko košov sa da na holubice a kolko na holubov
a je to vyriešené všade je rovnaký počet holubov není problem ani z vdovami ani z vdovcami .
A takto to bolo aj v ZO -KS kým som tam bol člen výboru po mojom odchode to pár ludí zmenilo a tak to aj dopadlo ale to tu teraz nemienim rozoberať.
Barbirik Igor (28.03.2017, 22:48)
Nechápem aké dvovody má určitá skupina chovatelov da sa povedať bohatých proti miešanju holubov
v minulosti s tým nikto nemal problém a čím dalej je to horšie teraz povedia že oni si zaplatily koše o rok
či dva nám povedia že aj miesto v nadstavbe hornú radu ,krajnú radu atd.... si zaplatily!
70% chovatelov sú radi že horko ťažko na to majú a je mi ztoho nagrc keď mi niekto povie že nech nesedia
v krčme a môžu si kupiť o koš viac a keď na to nemajú nech nechovajú holuby .
Maly by si uvedomiť že tých 70% chovatelov sú večšinou dôchodcovia z 300 až 450 eur dôchodkami a celý
život chovajú holuby.
A bez tých chovatelov nebude ani tá hrstka zbohatlíkov a ak bude tak možno celý zapadoslovenský kraj
a až vtedy budú asi spokojný.
Tibor Balogh (29.03.2017, 06:54)
Igor ten tvoj posledný príspevok je super a maš úplnú pravdu .......
Július Vida (29.03.2017, 09:22)
Štefan vieš číslo koša, ktorý si si zaplatil na tento rok. Určite nie.
Miešnie holubov v našej OZ bolo odsúhlasené na zasadnutí výboru OZ za účasti zástupcov ZO. Súhlasili všetci, tak tu nevnášaj svoje maniere a nedráždi, aby si nebol prekvapený.
Smernica o miešaní holubov totiž stále platí.
Július Vida (29.03.2017, 09:39)
Štefan a ešte jedna reakcia na Tvoj príspevok z 25.3. Len výťažok s kontextu. Všetko berieme ako o život, nezávodíš o peniaze, chováš holuby pre radosť. No veľmi divné.
Prečo si potom nasadzoval 2 holuby na syna, aby Vás v ZO bolo 20 a mohli ste plniť podmienky FCI ?
Nezakrývaj takouto falšou svoje ambície.
Július Marton (29.03.2017, 11:31)
Zdravím chlapci, Pán Barbirik zle ste ma pochopil.V r.2014 na konferencií sme odsúhlasili na KT-ST 33ks/1box. To znamená ZO nahlási výcvikárovi OZ počet ks. a podľa toho sú jej pridelené koše (boxy).
OZ prerozdelí boxy v nadstavbe pre jednotlivé ZO,podľa čísiel. To znamená,že čísla boxov sú stanovené na celú letovú sezonu. Nemenia sa na každý závod.V našej ZO máme pridelených 10 boxov + 1 rezervný kt. si môže zakúpiť ktorýkoľvek člen za poplatok 10 eur. 1 závod. V našej ZO boxy losujeme.Každý si vytiahne svoje číslo boxu a nevznikajú hádky.Nikto nemá zen istý box na závod. Mne je to jedno čo mi ostane to mám. Jendá sa tu len o kriklúnov. Vdovská metoda má svoje boxy záleží na tom koľko si zaplatia.Nikdy sa nestane ,že by mali rovnomerný počet holubov a holubíc.Potom sú problémy ,ale to je ich problem. Z prirodzenej metody ,keď chce niekto si rozdeliť holubov a holubice,dá tam prepážku a je to vyriešené.Takto to praktizujeme 3 rok a je pokoj.Pred tým boli samé zvady.
Pre doplnenie tabuľka ktorú som uvádzal uvediem ešte raz.
cesta do 500km 250cm2/ks
cesta nad 500km 300cm2/ks
minimálna výška musí byť 21cm. a to bez všetkých vložiek z drôteného alebo plastového pletiva.
(Kodex osvedčenej praxe pre prepravu závodných holubov západoeuropskej konfederácie chovateľov závodných holubov Belgicko,VB,Holandsko,Nemecko,Frencúzsko,Luxembursko a to znamená ,ked sme v FCI tak by tam malo patriť aj SK.
Za svoj názor kt. uvádzam ako PP si stojím. Len ho treba dodržiavať.Podľa mňa rozdelovanie holubov je ferové .Každý s tým súhlasí.Tie Vaše názory ako to bolo v minulosti si pamätám.Nikto nenasadzoval 150 ks. ako teraz,dávalo sa 5-25 ks. Ranné štarty boli už o 5,00hod. a lietalo sa v pohode. Neboli žiadne veľké problémy.Nebola chémia a holuby sa dožívali vyššieho veku ako teraz.Nebudem Vám písať ,že chovám holubov od 4 rokov,ale keď som mal asi tak 14 r. otec mi povedal .Budeš sa starať o holubov .V tej dobe ešte deti poslúchali svojich rodičov ,dnes je to problém.Som už v takom veku ,že aj ja sa pokúšam svojmu najmladšiemu synovi zdeliť tú úlohu ako som zažil ja.Darí sa mi to len čiastočne.Pán Barbirik tá Vaša nadstavba nemá chyby 1000l. vody je aj pre 2 OZ. To prúdenie vzduchu je 100%. Lebo je dokázané ,že holub potrebuje viacej kyslíka ako človek.Tie Vaše počty holubov v boxoch nemôžem posúdiť,lebo neviem pôdorys ,ale je to jednoduché. Naše boxy majú rozmer 92cm x 84cm = 7728:250cm = 30,9 ks na box.Jedná sa o KT-ST. Ako som písal tie brožury som si obj. 4ks. ,1ks. som si nechal ja ,aby som mal čo čítať 2 som dal oblastnému výcvikárovi aby sa naučil čítať ,1 som dal priateľovi a 1 som poslal na sekretariat SZCHPH.Nech zvážia či by nebolo na čase zakomponovať do PP tabuľku a celkovú starostlivosť o holubov pre preprave ako popisuje učebnica,čiže príručka.Pekný deň páni.
Frantisek Kreml (29.03.2017, 14:53)
Pán Marton, píšete tu o všeličo len nie o probléme, miešanie holubov medzi chovateľmi.Vy tiež nemiešate holuby, lebo ako píšete boxy sa losujú a tu vzniká prave problém rovnomerne rozložené holuby.To nijako nedocielite.Jeden tu má výhodu pred druhím, čo dá do koša menej holubov.
Pred košovaním sa majú zrátať holuby aj holubice, vydeliť ich a potom ich nakošovať.Holubov zvlášť a holubice zvlášť.A všetko bude v poriadku.
Jan Vasil (29.03.2017, 18:43)
Pán Kreml mate pravdu aj unás v ZO Sabinov to tak praktizujeme a sme spokojny neviem čo je natom zle ale jeto fér
Šimko František (29.03.2017, 20:53)
Bežný prípad : do boxov po 40 holubov . Zistite že máte 100 holubíc . Logicky holubov bude v boxe viac . Holubice alebo date po 50 alebo po 33 ? Ako to riešite p. Kreml ?
Frantisek Kreml (29.03.2017, 21:07)
Vôbec nerozumiem vašej otázke.
Barbirik Igor (30.03.2017, 08:03)
Dobre ráno všetkým Pán Marton vôbec sme sa nepochopili zle v tejto téme sa nejedná aký počet je stanovený zákonom ,ten aj tak väčšina OZ ne dodržuje .To je asi každému jasne.
V tejto téme sa jedná o to že pred košovaním sa ma spočítať kolo je holubov a holubíc a podla toho
rozdeliť koše kolko pôjde do každého koša a holuby miešať.
Také losovanie košov bolo asi 2 roky aj na ZO -KS a chovatelia ktorý z toho klubu odišli by vám vedeli povedať
svoje keď nedopadlo podla predstav losovalo sa znova.
OZ si schválilo miešanie holubov väčšina chovatelov s tým bola spokojná ale zas sa nájdu taký ktorým vadí
že je pokoj .
Môj odkaz pre tých pánov čo ma chcú poučovať o tom že oni si zaplatili koše a dajú si tam holubov koľko
oni uznajú oni ,a že zo mňa sa smejú ,len toľko v prvom rade sa musia vysporiadať zo svojou minulosťou
keď podvádzali jeden mladícka nerozvážnosť a druhý kauza Egyud !!!! nebudem ich menovať oni vedia
o koho sa jedna aj chovatelia vedia o koho sa jedna,aby si veľmi dobre naštudovali pretekový poriadok a stanovy SZCHPH.

Pretekový poriadok Hlava 1 v bode 2 hovorí

Organizačná zložka SZCHPH ktorá organizuje preteky počtových holubov musí pri ich organizovaní vytveriť rovnaké podmienky pre všetký organizačné zložky a všetkých svojích členov vo svojej riadiacej pôsobnosti.

Z čoho vychádza že ak sú holuby nerovnomerne rozložené v košoch a zvýhodňovaný určitý chovatelia
ktorý si myslia že oni si kúpili koše a môžu si do nich dávať holubov kolko chcú !! sú na veľkom omyle
hrubo tým porušujú pretekový poriadok a nielen pretekový poriadok, ale aj férový kodex súťaženia.




Július Marton (30.03.2017, 08:47)
Pekný deň prajem.Pán Barbirik viem ,že nespokojných bude stále ale nič pre to nerobia.Včera som pozrel stanovy SZCHPH a hned v úvode je uvedené,že sme členmi FCI ,že sa budeme riadiť smernicami atď...
Každý si to môže prčítať. To zn. aby zväz ustanovil a dodržiaval smernice FCI. Tá tabuľka tam už dávno mala byť zakotvená v PP. a bol by pokoj.Nikto by sa nevyhováral ,že oni majú malé koše 2 majú veľké koše ,je tam uvedený pôdorys v cm2 to zn. ,že môžete mať box 2m x 2m nikoho to nezaujíma,jedná sa o cm2 .Čudujem sa Topolčancom ,že majú problémy,veď majú tam Pala a Dana sú to rozumný chalani.Tieto veci si musia v prvom rade prediskutovať v ZO na výročnej schôdzi a vyriešiť problém . Na konferenciu OZ majú poslať ludí ktorým veria a budú presadzovať záujmy ZO a nie len aby sa prišli naobedovať a posedieť si.Ja osobne nemám proti vdovskej metode žiadne mámietky,ja lietam prirodzenou metodou kt. tu bola odjakživa a nemienim v tom nič meniť.Naďalej sa budem pridržiavať stanov SZCHPH a PP. Podvody nepraktizujem ani nikdy som o tom nerozmýšľal.Podľa mňa neferové je aj to ,že 86 ročný člen si nemôže vyvážať holubov 3 x do týždňa.Nemôže zo svojho dôchodku kupovať chemiu a valiť to do holubov.Takých starých členov máme viacej. Nebol by som sa zapojil do tejto diskusie ,ale keď pán Kreml chcel vedieť ako to chodí v druhých organizáciach tak som mu na to odpovedal.V našej ZO nebudeme nič kopírovať ostane to tak do vtedy až členovia ZO rozhodnú ináč.To je podľa mňa demokracia a je to ferové. Len toľko páni.
Frantisek Kreml (30.03.2017, 15:50)
Pán Marton, nechcem tu nikoho uraziť, ale píšete od veci a nie k danému problému.Ako ste písal , že koše losujete, je to nesprávne , ešte raz.Holuby zvlášť a holubice zvlášť sa zrátajú, vydelia sa košmi a potom vyjde koľko sa dá jednotlivého koša , sa dajú holuby a holubice.

Ked dá chovateľ namiesto 33ks len 15 ks, je to v poriadku.
U nás sa dáva po 40ks a čo ten dobrák čo dá do koša len 30ks, lebo má svoj kôš, je to správne, nie, nie je to správne a to sa musí zmeniť.


Pretekový poriadok hlava 1odsek 2.

Organizačná zložka SZ CHPH, ktorá organizuje preteky poštových holubov musí pri ich organizovaní vytvoriť rovnaké podmienky pre všetky organizačné zložky a všetkých svojich členov vo svojej riadiacej pôsobnosti.
Július Marton (31.03.2017, 09:18)
Pán Kreml ja Vás tiež nechcem uraziť.Vidím ,že písať a opisovať od p. Barberíka viete,len si nájdite takého človeka ,kt. vie aj čítať. Opiereta sa o PP Hlava 1 organizačné ustanovenia a ods.2. ktorý nepojednáva miešanie holubov a tie hlúposti kt. sa oháňate. Zámerne ste napísali len časť. organizačného ustanovenia,
ale má to aj pokračovanie v písmene A, B,C. Zrejme Vám došiel atrament aby ste nezavádzali úmyselne chovateľov tak Vám to budem citovať celé znenie.
Pretekový poriadok
pre oragnizovanie pretekov poštových holubov
HLAVA 1
Organizačné ustanovenia

Hlava 1 ods.2 : Organizačná zložka SZCHPH, kt. organizuje preteky poštových holubov
musí pri ich organizovaní vytvoriť rovnaké podmienky pre všetky organizačné zložky
a všetkých svojich členov vo svojej riadiacej pôsobnosti.
A, Každý člen organizačnej zložky musí mať rovnaké právo zúčastniť sa preteku
kt. organizačná zložka SZCHPH organizuje.Nie je možné z preteku vylúčiť nižšiu
organizačnú zložku, kt. spadá do pôsobnosti organizátora preteku alebo jednotlivca,
ak splňa podmienky pre účasť v preteku a dodržiava ustanovenia PP SZCHPH.
B, Každý člen organizačnej zložky ,účastník preteku ,kt. zložka organizovala a dosiahol
športový výsledok oprávňujúci ho pre zaradenie do výsledkov, musí byť zaradený vo
všetkých vydávaných pretekových výsledkoch organizačnej zložky ,ak neporušil platné
ustanovenia PP SZCHPH.
C, Nižšie organizačné zložky v pôsobnosti organizátora preteku a jednotliví členovia zložky
sa pretekov zúčastňujú dobrovoľne a neúčasť v preteku nemôže byť diskriminačným
faktorom pre účasť v nasledujúcich organizovaných pretekoch.
Nevidím tu žiadne miešanie ,toto pojednáva len organizačné ustanovenia pri pretekoch.
Pre Vás platí písmeno C, neúčasť v preteku nemôže byť diskriminačná. To znamená nemusíte
sa zúčastniť pretekov.
A tým holubom u nás pripadá na jeden box 33 ks.Nevidím dôvod prečo by som mal platiť
holuba navyše. Keď si zaplatím ( za svoje peniaze jeden box,čiže 33ks) nemienim tolerovať
cudzieho a možno aj chorého holuba medzi svojimi.Keď nasadím miesto 33 ks len 30 ks nevdím
v tom problém ,lebo je zaplatený celý box. V našej ZO každý nasádza len čo má zaplatené.
Ani holub naviac.To znamená,že mi neporušujeme žiadnu časť PP ,ale striktne ho dodržujeme.
Vy keď si neviete rady tak si prečítajte stanovy SZCHPH § 6 Práva členov ods. 6.
Obhajovať svoje práva všetkými prostriedkami , kt. mu umožňujú tieto stanovy alebo iné platné
právne normy,kt. upravujú prácu a život Zväzu.
Týmto príspevkom končím Vašu vzduchoprázdnu debatu ,lebo to nemá zmysel.Keď začnete
konštruktívnu diskusiu napr. starostlivosť pri preprave atď.. potom môžeme diskutovať.
P.S. Nevidím dôvod prečo dávate do boxov 40ks ,možno že máte väčšie boxy ako mi a pôdorys
Vám vyhovuje.Nevidím v tom dôvod keď máte zaplatených 40ks ,môžete nasadiť menšie množstvo
cca 35ks. Keď vyplníte medzery medzi holubmi vatou tak sa budú mať ako vo vatičke.Ako ste písali.
Tá tabuľka v cm2 /1ks. je len otázka času. V ČR tam to majú zakomponované.Vyzerá to ,že Češi boli
aj sú vždy o niečo pred nami.


Frantisek Kreml (31.03.2017, 09:58)
Śkoda reči, Vami.
Frantisek Kreml (31.03.2017, 20:39)
Volal mi pán Rybár z Nového Mesta nad Váhom a čuduj sa svete oni to robia normálne.Nie ako pán Marton.
Najprv sčítajú holubov a holubice , vydelia košmi a kolko sa zmestí do jednotlivých boxov ,dávajú.
Tu nelosujú koše ale to robia správne.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené