Odčervenie

Vladimír Kostroš (08.01.2011, 18:02)
Dobrý večer,z blížiacimi za zdravotnými kúrami sa chovatelia zaujímajú ohľadom odčervenia a to :Aký liek použiť na koĺko nemajú holuby doperené letky, a kedy: či pred kúrami v strede alebo po. Aj v mene ostatných dík za príspevky, podotýkam chovateľov.
Vladimí­r Smieško (08.01.2011, 18:40)
Aldifal, Fenbion určite nie!!! Ivermectin ako účinná látka v niektorom z prípravkov inj. alebo oral.
Jozef Toporcer (08.01.2011, 18:50)
Napriklad- Helmigal 10 učinny na tasomnice, kapilarie, a škrkavky orig. pre holuby cena- 5,5 eura 100tab. učinna latka- fenbendazol davkovanie- 1.tab. 2-3dni zdravim
Vladimí­r Smieško (08.01.2011, 18:58)
Takže ešte raz. /použil som časť textu MVDr. Polaška/ Zhruba před deseti lety byla poprvé popsána možnost použít u holubů preparát využívaný již delší dobu v praxi velkých zvířat. Jedná se o preparát IVOMEC s účinnou látkou ivermectin. Tato látka se vyznačuje širokospektrálním antiparazitárním účinkem proti dospělým i nedospělým vývojovým stádiím nejdůležitějších ekto i endoparazitů. Mechanismus účinku spočívá v nevratné blokaci nervových impulzů, která vede ke znehybnění a hynutí parazitů. Tento preparát lze u holubů použít několika způsoby: Orálně do zobáku v dávce 0,1 mg na holuba. Prakticky lze tuto aplikaci provést tak, že 1 ml Ivomecu (obsahuje 10 mg účinné látky) zředíme 9 ml destilované vody. Tím dostaneme dávku pro sto holubů (10 ml). Na jednoho holuba potom vychází dávka 0,1 ml připraveného roztoku, což jsou dvě kapky. Potírat postižená místa 1% roztokem Ivomecu, což je ředění 1 ml na 100 ml destilované vody. Dávku 0,1 mg na holuba podávat injekčně. Toto je třeba vzhledem k ředění a aplikaci přenechat veterinárnímu lékaři. Ať již provedeme jakoukoli aplikaci, je třeba léčbu za 10-14 dnů opakovat! Velmi důležitá je asanace prostředí holubníku, ať již preparáty na bázi pyrethrinů, které jsou neškodné pro holuby, nebo na bázi organofosfátů. Organofosfáty jsou ale pro holuby jedovaté a proto v době postřiku nesmí být holubi v holubníku. Tuto asanaci je nutno provést v období po hlavním pelichání a následně na jaře opakovat! V našem chovu jako prevenci tohoto onemocnění provádíme ředění 1 ml Ivomecu do 15 ml vakcíny Pharmavac-Columbi 2, kdy při dávce 0,3 ml na holuba provádíme vakcinaci proti pseudomoru a herpesvirové infekci současně s prevencí proti vnějším parazitům. Pán Topercer odporúčate preparát s účinnjou látkoufenbendazol /Fenbion/ -pred čím som ja varoval pri rastúcom perí resp. letkách.
Vladimír Kostroš (08.01.2011, 19:11)
Pán Smieško ak máte stým skúsenosti tak by ma zaujímalo či to dať ako prvé alebo napr .po kúre na tricho.To podanie do zobáka sa mi celkom pozdáva.
Peter Kovaľ (08.01.2011, 19:17)
PARÍŽ - Istý francúzsky farmár dostal mesačný podmienečný trest a pokutu 500 eur za to, že svoje kačice odčervoval pomocou marihuany. Michel Rouyer z obce La Gripperie-Saint-Symphorien sa na súde priznal, že časť marihuany, ktorou kŕmil kačice, aj sám vyfajčil. Dodal však, že väčšinu použil na odčervovanie svojich 150 kusov hydiny. "Nepoznám lepší liek na odčervovanie kačíc než marihuana. Odporučil mi ju odborník," uviedol na súde Rouyer, ktorý však meno odborníka nepoznal. Policajti farmára zatkli po tom, čo vo vaku v jeho dome objavili dvanásť rastliniek konope a približne päť kilogramov sušenej drogy.
Jozef Toporcer (08.01.2011, 19:20)
Pan Smieško je 8.1.011 holuby by mali byť už preperene hlavne letky možno nejake pozdne mlade ešte pieria ale stare holuby musia byť už skompletyzované a tiež sa p. Kostroš nemusi ponahľať z odčervovanim môže to urobiť aj niekedy v polovici februara nemyslim si že ešte niektore mláda v tom čase bude ešte preperovať letky zdravim!!!
Vladimír Kostroš (08.01.2011, 19:41)
ono je fakt že niektoré pozdné ešte peria,ja osobne chcem zapáriť trocha skôr preto tie fofri, odčervenie pokladám za dôležité aj pri chovných.Stále ale neviem kedy je efekt najlepší či perd kúrami ,po,alebo medzi.
Vladimí­r Smieško (08.01.2011, 19:46)
Pre JT - s tým súhlasím, ale otázka p. Kostroša bola taká. Pre VK - takmer jedno. Ale predsa, ak idete do holubov Pharmavacom, odporúčam Dr. Polaškov spôsob / mimochodom rovnaký, ako Dr. Dubajov/. Je to, ako sa hovorí, jednou ranou dve muchy. Ja to robím tak. A fľaštičku neustále pretrepávať. Dr. Dubaj predčasom distribuoval brožúru pre potreby holubiarov, v ktorej je myslím o.i. aj toto. Aby to nevyzeralo nekompetentne tak na doplnenie "prípadného neznámeho odborníka", v tomto nie som laik a reagoval som viacmenej preto, že som profesiou MVDr., len si to bežne k menu neuvádzam.
Peter Matalík (08.01.2011, 19:53)
Vážení diskutujúci.Nezabúdajte ani po sezóne na pravidelné tvrdé cesnakové kúry.Odpadne Vám starosti čím odčervovať.Nájsť po očervení nejakú tu škrkavku bude na Vašom holubníku umenie!
ĽUdovít Dziak (08.01.2011, 19:58)
PETO KOVAL TEN FARMAR MUSEL BYT ALE ODCERVENY. :-)))) [%sig%]
Zdenko Žofaj (08.01.2011, 20:08)
Z vlastných skúsenosti a z literatúry, doporučujem odčervenie vykonať, ako prvoradé !!!
Vladimír Kostroš (08.01.2011, 20:10)
Peťo čo myslíš pod tou,tvrdou kúrou!
Vladimí­r Smieško (08.01.2011, 21:08)
Principiálne vo všeobecnosti platí to, čo napísal p. Žofaj. A predsa mi ale dal chrobáka do hlavy, pretože som mal tušenie, že buď pri Trichobione alebo Aldifale bolo v návode uvedené, čo treba podať prvé. Overil som si to a naozaj u Aldifalu je uvedené, že pri podozrení na prítomnosť tricho holubov je vhodné pred odčervení najskôr preliečiť trichošku. Asi toľko na doplnenie.
Peter Matalík (08.01.2011, 21:33)
Pre VK-tvrdou kúrou je dávkovanie,aké pratizujemj a.To jest jedna hlávka cesnaku na 5 l vody+ jedná cibuľa poprípade pridám chren /tlmí silný cesnakový zápach/resp.Naturaline.Rôzne cesnakové oleje nie su až tak silné.Ja som za posledných desať rokov/ani môj sused Huňady/,pri odčervení rôznymi prípravkami/Aldifal,milvern,fenbion,helmirazin.../,ako som už uviedol nanašiel ani jednu škrkavku...
Peter Kovaľ (08.01.2011, 21:42)
Ja som zase do 2dcl flase ocistil a narezal hlaku cesnaku a zalial liehom.Nechal vyluhovat cca dva tyzdne a tak pridaval raz za dva tyzdne jednu kavovu lyzicku na dva litre vody .
Vladimír Kostroš (08.01.2011, 21:56)
Peťo a koľko dní alebo v akých intervaloch.
Peter Matalík (08.01.2011, 21:59)
Peťo.To je slabé.Tá moja dávka je na jeden deň.Tj.holuby to vypijú/teraz ich mám 170ks/ hneď po nakrmení!
Peter Matalík (08.01.2011, 22:06)
Ideáne je po celý rok 1-2 dni.V sezóne to dávam v stredu ak nevypijú tak ešte vštvrtok ráno.Hoci priznám sa ,že niekedy resp.,niektorý týždeň mimo sezónu vynecham.Základ je po celý rok pravidelné podávanie.Holuby si na to zvyknú.Ináč taká perlička.V chovných oddeleniach/samostatných/alebo holuby na samotke mali takúto vodu aj 4-5 dní!bez problémov.
Peter Kovaľ (09.01.2011, 07:29)
Mozno ze je to slabe ale popri tom dostavaju vo vode cibulu na precistenie ,cesnak vyuhovany v oleji na krmivo a caj zo zihlavy .Musia dostat aj cistu vodu lebo zabudnu ako chuti ked v nes stale daco maju ....
Peter Matalík (09.01.2011, 08:05)
Peťo,aby sme si rozumeli.To nie je "slabé".OK.Len som napísal svojú skúsennosť,dávkovanie,ktoré som si odskúšal prináša efekt proti vnútorným parazitom..Zo začiatku som mal tiež strach z takej silnej koncentrácie.
Peter Kovaľ (09.01.2011, 08:38)
Ok ved ta poznam len ta natahujem .Keby kazdy ,,profik "za akeho ta ja povazujem mal aj taku povahu ako Ty.No nic bezim na konferenciu OZ.
Peter Tokoš (09.01.2011, 19:37)
Peter Matalík, vidím že si ozaj profesionál, ktorý rád poradí aj obyčajným chovateľom, ktorí chovajú holubov pre radosť. A ako píšeš, nemusíme holubov kŕmiť stále liekmi. Ďakujem za rady, ktoré píšeš v diskusii.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené