Ľubomír Drgáň
(21.02.2013, 15:21)
Prichádza čas pomaličky párovať holuby. Niekto chová hlavne závodnikov pre seba , niekto skúša šťastie po testovacích staniciach, kde si môže porovnať kvalitu svojích holubov v širšej konkurencii. V testovacej stanici niekedy rozhoduje pripravenosť holubov, niekedy je to len otázka šťastia.
Podľa mojich skúseností prevážna časť chovateľov nedáva dôraz na prípravu svojích zverencov do TS a situáciu často podcenia. Základným krokom je vybrať overené jedince, ustriehnuť ich zdravotný stav a hlavne dôkladne zaočkovať holuby už priamo na hniezde. Očkovanie totiž dáva holubovi najväčšiu šancu vysporiadať sa s prípadným ochorením. Očkovanie 5 dní, alebo nedajbože v deň zberu holubov do TS nie je rozumným riešením, lebo ohrozujete nielen svoje ale aj ostatné holuby v TS. Holub by mal ostať doma ešte minimálne 16 dní po vakcinácií.
Čo sa týka našej TS - Trixderby tá ja tento rok rozdelená na dve kategórie. Prvá kategória je klasik kde si svoje výsledky môžete porovnať z účastníkmi našej a samozrejme aj s inými testovacími stanicami , ktoré sú členmi skupiny „Kráľ testovacích staníc“
Ak má niekto vyššie ambície, je tu pre neho vytvorená skupina Profesionál, ktorej výsledky sú prezentované v rámci FCI Racing Pigeon Grandprix. Tieto výsledky sú plnohodnotné a do hodnotenia FCI budú vstupovať spolu s inými testovacími stanicami ako napr. Thailand-Bankok ,South Afrika Dinokeng ,Portugal Mira atď.
Hodnotenia FCI za sezónu 2011/2012 nájdete na stránke (kliknete na odkaz pod nápisom Final result):
http://www.pigeons-grandprix.com/index.php?id=398
Jedinou podmienkou je, že meno účastníka alebo tímu musí byť identické v každej TS, ktorá je členom FCI.
Členstvo v FCI bol aj hlavný dôvod rozdelenia našej testovacej stanice do dvoch skupín.
Niekto sa snaží prevážnou časť chovateľskej práce venovať tomu, aby sa jeho holub dostal na výslnie v rámci Olympiády ,ale určite viete je to ťažká a tŕnistá cesta a niekomu sa tento sen nesplní celý život. Z tohto pohľadu je účasť v TS, ktorá je členom FCI jedinečná možnosť ako sa dostať sa na popredné miesta v ramci celého sveta a urobiť tak reklamu nielen sebe ale aj všetkým Slovenským chovateľom.
P.S.
Výsledky skupiny Klasik sa budú teda hodnotiť len v rámci testovacej stanice a v rámci skupiny členov „Kráľ testovacích staníc“
Výsledky skupiny Profesionál sa budú hodnotiť aj v rámci všetkých členov FCI (celý svet)
Môj súkromný názor je ten, že radšej dať 2 holuby do skupiny Profesional, ako 5 holubov do skupiny Klasik.