neviem?

Mgr. Robert Molnár (01.09.2019, 19:20)
dnes ráno po nočnej som o 7:10 hod . vypustil mladé , lietali skoro 1 hod. potom som ich zavolal dnu. všetky vošli pekne dnu. potom som si išiel oddýchnuť . na obed som ich išiel pozrieť a 12 ks na zemi mrtve . čo to je ? preliečene,a zaockovane ????
Mgr. Robert Molnár (01.09.2019, 19:26)
boli preliečené aj proti rotavírusu atd.
Peter VAVREK (02.09.2019, 14:28)
Rok čo rok sa zakaždým opakuje to isté dookola choroba mladých nové očkovacie látky ktoré stoja tak akurát za...... ale biznis je potrebný pre........ v TS dobre že už z holubami sa nelieta máj...neviem kde sa stále ponáhľame asi treba už testovať aj vajcia na hniezdach, je na zváženie pre OZ a delegátov OZ na Slovensku aby stym niečo spravili a navrhli posun pretekovej sezónny mladých o dva týždne neskôr ukončenie v polovici októbra možno by bolo potrebné skúsiť predísť problémom mladých holubov v posune pretekovej sezóny choroba mladých ktorá poväčšine sa objaví pri vysokej teplote a strese v mesiaci august chovatelia nemajú čas na pre liečenie holubov do prvých pretekov a potom sú tu veľké straty.........
Jozef Daníšek (02.09.2019, 17:24)
Pán Vavrek pozdravujem! Toto som už navrhoval v diskusnom fóre pred dvoma rokmi,Vtedy sa k tomu priklonil iba pán Blahovsky.Celé vedenie Slov.zväzu ostalo,ako že o tom nič nevie, nik nič nečítal,a nejaká iniciatíva z dola je pre nich priam neprestrelná vec. A tak to celé potom vypadá.No a vrátim sa k vakcínam.Napadla ma jedna možná nepodstatná vec.Pozrel som si sprievodný list,ktorý sa nachádzal pri tabletkách proti vysokému tlaku,ktoré užívam.Tam som sa dočítal o štyroch vedľajších účinkoch.Treba si dať skontrolovať pečeňové testy,očné pozadie ,krvný obraz atď.Pri vakcíne pre holuby nič.Vakcína nemá žiadne postranné účinky?My len očkujeme ako najatí,ale je to všetko také čisté? Bez vedľajších účinkov? Bol by som veľmi rád a určite i chovateľská verejnosť ,aby sa k tomu vyjadrili i odborníci veterinári.Ako dopadli laboratórne testy? Očkuje sa i proti chrípke a i očkovaní chrípku dostanú a potom sa dozviete,že sa jednalo o iný kmeň a proti tomu je uvedená vakcína neúčinná.I mne vŕta v hlave koľko sa holubov stráca a možno úplne zbytočne.A určite si zaslúžime,aby sme vedeli na čom sme.Či nie?
Ľubomír Jasovský (02.09.2019, 22:54)
Dobrý večer ,

píšem sem našu skúsenosť.
Po dvoch rokoch sme konečne nemali problém s ADENO !!!!! Nemal som dôveru v novú vakcínu ,ale skúsili sme to. Najprv sme vakcinovali vakcínou PHA a za približne mesiac revakcinovali vakcínou COLUMBA RP . Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť ,že nová vakcína zaberá. Po prvom závode na 136km chýba z 65ks 4ks.
Miroslav Vidhold (03.09.2019, 07:32)
Vakcina RP je urcite učinná...mnoho našich chovateľov očkuje neskoro a naraz všetky mladé holuby,čo je veľkou chybou...ďalšou vecou bolo šarapatenie salmonely v chovoch,to však nikto z týchto u koho to bolo neprizná...nehádžme preto všetko na neúčinnosť vakcíny...treba skôr poďakovat za prácu ľudí z Pharmagalu a p.Dunajovi,ktorí urobili velkú prácu...Pokial tu budú chovatelia,ktorí očkovat nebudú,nevytlačime rotavírus z chovov...tak tomu bolo aj pri paramyxovire...Z mojej osobnej vlanajsej skúsenosti,kde polovica holubov očkovaná RP neochorela a bola spolu s neočkovanými na holubniku,ti však všetci ochoreli...Určite to trochu potrvá,kým všetci pochopia,že "imunita"voči virusom je nie vybudovateľná...najdu sa náhody a jednotlivé chovy,ktoré v tom ktorom roku neochoreju,ale pravidlo to nie je,no my pretekáme všetci spolu a preto jedinou možnou ochranou je vakcinácia...v súčasnej dobe RP...
Miroslav Vidhold (03.09.2019, 07:33)
Opravujem Dubajovi
Martin Urban (04.09.2019, 18:28)
Podľa mňa sa proti rotavirusu liečiť nedá , čo sa nedá proti žiadnemu vírusu ale ste dobrý fandím Vam , dá sa to len zaočkovať a vytvoriť určitý stupeň obranných látok ale vyliečiť ťažko som fanúšik
Matej Gergelčík (04.09.2019, 18:44)
Pan Jasovsky, ja som vakcinoval pri odstavovani Columbi II. a pred pretekovou sezonou vakcinou PHA a adeno sa aj tak dostavilo. Cize podla mna s vakcinou PHA vo vrecku este nie sme s adenom za vodou...
Barbirik Igor (04.09.2019, 21:25)
Dobrý večer niektorým z vás budem oponovať Pán Vidhold čo je u vás neskoro ? mláďatá by sa nemali vakcínovať skôr ako sa dožijú
6 týždňov veku z dôvodu že ešte nemajú vyvinutý vlastný imunitný systém ,ale niektorý z vás tie mláďatá vakcínujete už v hniezde čo je úplne nanič pretože pri mrtvých olejových vakcinach sa im nevytvoria žiadne obranné látky ako pri živých vakcinach .
Žiadna vakcína nelieči iba v organizme vytvára protilátky ktorými zabraňuje epidémií a zmierňuje jej priebeh .
Všetky vakciny sú podľa mňa dobre len ich treba správne používať ,čo sa týka adeno výrusu tam je to trochu zložitejšíe tam sa asi zatiaľ
nepodarilo vyrobiť dostatočne kvalitnú vakcínu ale preto netreba hneď zatracovať výrobcu .
Ja osobne vždy počkám podľa potreby až na druhé hniezdo mladé musia mať 6 týždňov skôr ich nevakcínujem medzi každou dodržujem
odstup 3 Týždne a nemám problémy ale to nieje len o vakcinácií .
A čo vám môžem poradiť z mojich skúsenosti ak si myslíte že holuby majú adeno výrus nikdy nepodávajte žiadné antibiotika !!!
snažte sa zvýšiť podiel elektrolytov a vitamínov a znížiť množstvo krmiva asi tak tri dni .
Ľubomír Jasovský (04.09.2019, 22:30)
Dobrý večer ,

Pán Gergelčík, poznám zopár chovateľov ,ktorý vakcinovali tak ,ako píšete . Po vakcinácii PHA sa im adeno dostavilo . Správne ste vakcinoval pharmavac columbi 2 ( alebo ,ako ja PHA ) a ako druhé ste mal revakcinovať novou vakcínou COLUMBA RP (paramyxovírus + rotavírus ) !!!!!! U nás to skutočne pomohlo.
Peter VAVREK (05.09.2019, 04:58)
Aj ja poznám niektorých chovateľov ktorý aplikovali tieto vakcíny PHA, RP, a choroba sa prejavila ale poznám aj ďalších ktorým sa choroba neprejavila stihli tomu predísť príznaky boli také ako po minulé roky a asi aj budú vždy aj keby neviem akú vakcínu vymysleli jednoducho u každého chovateľa je starostlivosť o zdravie iná podávanie krmiva probiotik a iné vitamíny elektrolity ja tieto vakcíny nespochybňujem tak ako napísal p. Barbirik treba ich vedieť správne aplikovať v hodnom čase u mláďat inak u nás iné na výber asi niesu a myslím si že aj zahraničný chovatelia používajú tie od p. Dubaja ja by som radšej poukázal to čo som spomenul v predošlom mojom príspevku posunúť sezónu mladých PH o dva týždne neskôr vyhnúť sa vysokým teplotám tréningov v týchto teplotách stresu ktorý je asi ten najväčší spúšťač tejto choroby, pamätám si že v minulosti preteky mladých boli v októbri bežné do polovice mesiaca október minimálne za pokus by to stalo aj aj to že vtedy sa neriešil problém choroby mladých momentálne ak chceme plniť podmienky MS Mladých holubov tak musíme ich splniť koncom mesiaca september aj túto podmienku bolo by vhodné prediskutovať
Martin Urban (07.09.2019, 18:01)
No napríklad ja som novú vakcínu neskúšal dal som iba parmavac a 4 krát v boxe nič e nestalo ale vo štvrtok som urobil nácvik 30 km a mladé sa ťahali 4 hodiny domov a dnes som ich dával do voza s neistotou ale ako som tak pred nakladaním pozrel tak som ich videl naposledy a žijem sú to len holuby
Peter Matalik (07.09.2019, 20:32)
Nechápem,Prečo nasadím holuby,ak nie sú fit.Však môžem poškodiť aj iným,či?p.Urban počkám týždeň dva a nasadím aj na 250-300km za priaznivého počasia.
Jozef Korec ml. (07.09.2019, 20:58)
Dobrý večer, na príspevok p. Urbana : ten nácvik bol,, možno" len znamenie, že niečo neni v poriadku!?!...,, mozno"dravec!?! Zo skúseností z pred 3 rokov : chcel som mať navrch pred konkurenciou. Štvrtky Pezinok (60km), nedele Holíč (100km), bolo to 2 týždne pred 1. pretekom (nikdy neboli v OZ aute, nebola nová vakcína), žiadne prejavy choroby, výsledok : z dvoch Holíčov strata 2/3 - nezavodil som z mláďatámy. Paradox : tá jedna 1/3 čo zostala, tak hrala hlavnú úlohu za posledné 3 roky o majstra!!! Tento rok : nová RP a o mesiac (presne) revakcinacia Pharmavac Columbi 2(že vraj som to dal naopak). Zatiaľ mladé v plnom zábere bez znamkov choroby, výsledok zajtra a po poslednom závode.
Jozef Korec ml. (07.09.2019, 21:10)
Dodatok : tí, ktorí to robíme na plný plyn, to nie sú len holuby, ale životný štýl, láska k tomuto športu a obeta na úkor času, peňazí (ja som bol vo štvrtok ráno v Radosovciach pred Holicom a večer v Pezinku (30 litrov nafty +čas). Letu Zdar. Korec ml.
Buček Eduard (07.09.2019, 21:52)
Z môjho pohľadu PHA a RP veľmi dobrá vakcína. Len pri mladých treba hlavne udržať tricho a salmo pod kontrolou prírodnými produktami,dávať dosť probiotika, občas do vody sodú bikarbónu a Pri horučávach ľahké krmivo.
Barbirik Igor (07.09.2019, 22:48)
Pán Urban ak nemáte napísať nejakú rozumnú odpoveď tak radšej nepíšte nič ! ste iba laik
Peter trochu si to skomolil ale pochopil som čo si s tým myslel
Jozef pokladám ťa za špičkového chovateľa ale tento príspevok no neviem čo si mám myslieť.
Edko na 90 % sa s tebou dá súhlasiť až na tú PHA ,Edo treba si preštudovať aj zloženie tie vakcíny sú dobre až nato že tá vakcína PHA
obsahuje slepačie adeno viem že snaha je ale bohu žial zatial sa nikomu nepodarilo adeno kmen odobrat neviem ako to napísat povedzme modifikovat alebo identifikovat.
Z môjho pohladu vakcíny su dobré ale mám určite výhrady na PHA o ostatných si myslím že nemajú žiadnu chybu sú porovnatelne
z akoukolvek svetovou vakcínou ak nie lepšie .
Mgr. Robert Molnár (08.09.2019, 08:20)
Dobrý deň - ahojte. Presne ako napísal p. Vavrek treba tie závody mladých posunúť , ja nespochybňujem vakcíny a boli očkované začiatkom júna takže asi nie neskoro, či?
Martin Urban (08.09.2019, 10:05)
pan Barbirik no ako laik ktory sa stara o holuby moznoze viac vykusal ako vy profesionalny houbar ..... a nerobi caviky koéli jednemu ci 5 holubom
Ján Homola (08.09.2019, 11:18)
Tiež by som sa priklonil k názoru, že treba závody mladých posunúť. Pamätám na dobu osemdesiatich a deväťdesiatich rokov, kedy takéto problémy s mladými neboli, síce som sa holubom v tom čase ešte aktívne nevenoval, no nakoľko otec bol aktívny holubár, dianie som sledoval a aj mu pomáhal. Začínalo sa trénovať neskoršie a po sezóne mladých bolo ešte na prebratie ozaj len tých lepších závodníkov. V súčasnej dobe viac menej sa už vyberať nedá, ostane k jari to, čo dokáže tieto nástrahy zvládnúť. Moje skúsenosti s očkovaním posledné roky sú asi takéto. Po minulé roky som mláďatá očkoval prevažne až v júli používal som Pharmavac Columbi II, do dvoch týždňov holuby ochoreli. Vlani to malo taký spád, že do začiatku nácvikov uhynulo cca 20 ks. Po sezóne mladých, ktorú som ani nedokončil, mi zo 65 ks ostalo 12 a to som už posledné dva preteky musel z existenčných dôvodov vynechať. Tento rok som už Pharmavac vynechal a rovno som zaočkoval RP. Neuhynulo ani jedno mláďa, nespozoroval som žiadne zvracania ani nechuť do žrania, počas súkromných rozcvičovaní bežné straty, z piatich preletov 5 ks, čo je normálne.. No horšie to už bolo s oblasťou, 2x nácvik, jeden pretek a skoro polovica mláďat je pohrešovaná, pritom som mal na moje pomery pomerne slušný pretek
Barbirik Igor (08.09.2019, 11:19)
Pán Urban ako viete ako sa ja starám o holuby ale to nieje podstatne.
Pán Urban pri holuboch som celí svoj život to znamená 63 rokov a od roku 1981 kedy som mal možno ako prvý na SK pseudomor holubov a veterinári vtedy ani netušili čo to môže byť holuby som vtedy odniesol na vyšetrenie do štátnetneho veterinárneho ústavu a ani tam mi nevedeli povedať čo im je v tej dobe som prečítal neskutočné množstvo kníh o chorobách holubov a vtákov a prakticky od tej doby sa tým zaoberám že si od A do Z preštudujem každý jeden liek aj vakcínu čo obsahuje aké ma zloženie a rešpektujem odborníkov
ktorí sa tým profesionálne zaoberajú a skúmajú tie choroby .A kvoli žiadnemu holubovi nerobím caviky že ho stratím, nechcem tvrdiť že som s tým spokojný ale nerobím s toho targedíu som toho názoru že zo žiadneho chorého holuba nemôže byť dobrý závodník o čom som presvedčený, ale sa s tým zaoberám pretože v dnešnej dobe ak chcete udržať u holubov dobrý zdravotný sa to celkom bez tých liekov nedá.
Pán Urban a toto je ten rozdiel medzi mnou a vami že rešpektujem odborníkov .
Barbirik Igor (08.09.2019, 11:47)
Pre tých chovateľov čo niektoré moje príspevky spájate z Petrom Záhorským vás musím veľmi sklamať o týchto a podobných
veciach so už dávno písal a to som sa s Petrom ešte nepoznal ,áno sme kamaráti Peter mi v niektorých veciach dosť pomáha za čo som
mu nesmierne vďačný,ale ako Petra za tých 8 či 9 rokov poznám ja nie som sám ktorému pomáha tých chovatelov je veľmi veľa ktorým
on pomáha a takých ľudí a chovateľov ako je on by medzi nami malo byť omnoho viac.
Martin Urban (08.09.2019, 17:12)
Pán Barbirik moja manželka je veterinárna lekárka tak nedovolil by som si nasadiť chorého holuba na adeno vírus mám možno iný spôsob ako sa mu vihybat ale furt je to vyrus... a s takého katastrofálnej o preteku ako bol dnes mám 8 z 19 doma a asi sa príklonom k názoru že holuby mohol rozbiť dravec keď mali taký dolet z nácviku
Miroslav Vidhold (09.09.2019, 08:13)
Z tejto diskusie som neprišiel na žiadne odporučenie pre menej skúsených chovateľov...musia mať z toho chaos...
Zo správneho použitia RP vakcíny je zrejmé,že funguje...tzv.chorobu mladých holubov spôsobujú z najväčšou pravdepodobnosťou rotaviry,kedže RP vakcína zaberá...Jedinou ochranou proti vírusom je vakcinácia,pretože ATB zaberajú len na pridružené ochorenia,ale na vírus určite nie.Zo skúseností môžem potvrdiť,že imunitná odpoveď mladých holubov na vakcináciu vzniká cca v 30 dňoch života,kedy naplno funguje "bursa fabrici",ktorá je hlavným organom spolu s thymusom ovplyvňujúcim imunitu holuba.Polemika,že preložiť preteky na neskôr je úplne zcestná....Dôvody sú krátke dni s hmlami ,vyprchnuté holuby a pod.Stále hľadáme niečo,čo by nám ospravedlnilo našu nie vždy obetujúcu sa prácu pre holuby.Samozrejme,nie sme ich otrokmi,ale ani neuvažujme prosím Vás nad nevakcináciou proti rotavirusom vakcinou RP vo veku cca 30dní.Je to v súčasnosti jediná záchrana pred tzv.chorobou mladých.Nechať nezaočkované holuby a po prepuknutí choroby nepoužiť ATB je cesta k likvidácii budúceho pretekára,pretože nevieme,samozrejme podľa priebehu choroby,aké "škody"spôsobili pridružené choroby-salmonela,tricho,a podobne...Rozsah poškodenia pečene,obličiek bez podpory ATB pri chorobe mladých nie je bežne viditeľný,ukáže sa však v dalšom roku pri pretekoch s vyššou záťažou,teplo a protivietor.Tieto holuby padajú,pečeň a obličky ako hlavný metabolický "motor" už nefungujú na 100%...My však potrebujeme zdravé holuby pre pretekanie a radosť z neho...A ked budú zdravé,vtedy môžme testovať chovné páry a robiť prísny výber.Ináč je to len obyčajný bludný kruh a neustále začínanie s mladými holubami....
Barbirik Igor (09.09.2019, 10:17)
Pán Urban moja manželka ma vysokú školu v Košiciach kombinácia zootechnik veterinár ,ale nie je holubiar .
Veľa chovateľov má problém s adeno vírusom s toho dôvodu že nevykazuje žiadne príznaky ochorenia nastupuje okamžite
pri určitom strese ktorý môže nastať aj pri nasadení holuba.
V roku 2015 som mal aj ja zdravotne problémy s mladými holubmi asi päť až 6 týždňov vtedy novov vakcínou na adeno mi ochoreli
ani jeden mi síce nezdochol ako ostatným chovateľom len boli skrčený asi 80 % holubov a nedalo sa na na ne pozerať skúšal som
všetko možne nič nepomohlo a keď že som presvedčený že s chorého holuba nemôže byť dobrý pretekár boli utratený a ponechal
som len holuby na ktorých sa nejavili známky choroby a s tých som mal dobrých pretekárov aj ako ročných aj keď boli starší.
Pán Vidhold dobrý príspevok páči sa mi len nemôžem súhlasiť s tým vekom 30 dní a vakcinaciov pri odstavovaní mladých jednak
že ešte nemajú dokončený vývoj imunitného sistemu a naviac tie mladé sa ešte nevedia o seba dobre postarať samé žrať a piť
a vakcinaciou ich ešte na pár dni oslabíme preto že dostanú určitý druh horúčky v tej dobe je skôr pre liečiť tie mladé na trihcomoniazu a podobne a až potom vakcínovať.
A tak isto nemôžem súhlasiť s podaním antibiotik po objavení sa choroby preto že práve tieto výrusi poškodzujú pečeň a obličky
a keď im podáte antibiotiká ešte zhoršite priebeh choroby a z tohto dôvodu je vhodnejšie podať elektrolyty probiotyka a vitamíny
na pod na podporu týchto veľmi dôležitých orgánov pre holuby a môžem zodpovedne povedať že práve pri takomto postupe nemám
žiadne problémy s holubmi a k takémuto postupu ma inšpiroval aj článok od Johana Liebla.
Barbirik Igor (09.09.2019, 10:20)
Malo byť napísané asi 5 až 6 týždňov po vakcinácií
Jozef Daníšek (09.09.2019, 11:15)
Pozdravujem! Asi sme sa dostali do začarovaného kruhu.Čo diskutujúci to iný názor,rôzne návrhy i doporučenia.Začnem trošku po poriadku.Je tu návrh aby sa preteky odložili a presunuli o dva týždne neskôr.Ani na tom sa nezhodneme.Okamžite sa tu stretneme s názorom,že to je zle.Ako môže niekto povedať,že by to bolo horšie keď sa to ani jediný raz neodskúšalo.Na základe čoho? Svojej domienky.Keď sa chcem k niečomu prikloniť, tak musím mať nejaký argument pre porovnanie.Tu riešime kto má v rodine veterinárneho lekára,ale nech sa Tí lekári na základe nejakého výskumu vyjadria.Ja som v minulom diskusnom príspevku dal,tiež,takú akademickú otázku,či tieto preparáty nemajú nejaké vedľajšie účinky.A ostalo ticho.Ja Vám poviem moju skúsenosť z minulého roku.Bol som u chovateľov spolu s mojim priateľom Ing Kučerom v Belgicku,Holandsku a v Nemecku.Popri iných otázkach padla i otázka čo hovoria o adenovíruse a aké majú s tým skúsenosti.V Belgii u Šurmanovcov,pri tejto otázke povedali,že s tým nemajú žiaden problém.Majú každý rok cez sto mláďat a ak táto choroba vyskočí tak maximálne u dvoch ,troch mláďat.Dajú ich extra do oddelenia a tam dostanú tri maximálne štyri dni prísnu diétu a keď choroba neustúpi,tak ho jednoducho utratia.Môže to byť i mladé z jeho najlepšieho šampióna.Toto iste nám potvrdili v rodine Freieidhofenovcov sedemnásobných majstrov Nemecka maratónskych holubov.V tom čase sme sa stretli u nich i s poprednými chovateľmi z Anglie.Ten istý názor a skúsenosti.Ale to najpodstatnejšie z celej diskusie nám vyšlo,že čím menej budeme dávať holubom antibiotika tým viac zvýšime holubom imunitu a tým skôr sa s týmto problémom vysporiadame.Takto to robili oni.A poslednú radu nám dali.Pozrite sa na svoje holuby pozorne a zistíte,že po niektorých párach sú mladé náchylné pomaly na každú chorobu,ktorá sa objaví a po niektorých vôbec nič.Takže je to o imunite.Niečo na tom bude,pretože nik nehlásil hromadný úhyn u divých holubov.Tam imunita musí fungovať na jednotku.Záverom by som apeloval na veterinárnych lekárov,lebo sú medzi nimi i chovatelia pošt. holubov, nech k tomu niečo napíšu.Lebo z tohoto bludného kruhu sa musím nejakým spôsobom dostať.
Štefan Krescanko (09.09.2019, 14:22)
Veľmi správna úvaha p. Daníšek. Súhlasím s Vami. Toto všetko v minulosti tvrdil aj môj dobrý priateľ a bývalý chovateľ PH MVDr. Jožko Koreň. Ten stále hovoril, že je strašné do čoho Tí chovatelia svoje chovy ženú podávaním takého množstva antibiotik. To je jeden z dôvodov, že tomu holubovi podávaním antibiotik (myslím na to množstvo) škodíme a berieme mu možnosť ten ochranný systém si vybudovať. Tie slová p. Koreňa zneli tak, že čím viac tých antibiotik dnes dáme, tým ich viac budú zajtra potrebovať. Takto pracujeme na likvidácii imunity.
Peter VAVREK (10.09.2019, 12:08)
p. Vidhold vyprchnute holuby boli aj v 80-90 tých rokov a holuby lietali stačilo im dva nácviky a max. 3 preteky začiatky boli v septembri a končili prvý októbrový týždeň pozrel som si výsledky a pretekove plány s týchto rokov ktoré mam uložené po otcovi v rokoch 2000-10 a súčasnosť už sa mladým holubom viac a viac pridavalo 1-2 nácviky 3-5 pretekov momentálne máme propozície MSml a deklaráciu pretekov čo si ja osobne myslím je to nezmysel deklarovať preteky mladým holubom ale podmienky sú dané rešpektujeme ich tieto preteky by mali byť otvorené hocijaké aké si OZ vyberie tak aby splnili hlavnú podmienku FCI 3 preteky nad 100 km dnes OZ CHPH na SK majú v pretekovom plane 5 pretekov od 100 do 400 km a hon na koeficient v súťaží MS ml holubov podmienené začiatkom a koncom sútaže v našich klimatických podmienkach mladé holuby v horúcom počasí majú v auguste kde sa začína trénovať asi pri veľkú záťaž aby to zvládli a hlavne aby sa udržal zdravotný stav a v posledných rokoch sme toho svedkami že choroba mladých asi najčastejšie prepukne v tomto mesiaci kto a ako sa stará zdravotné o svoje holuby to je individuálne ja nespochybňujem tie vakcíny sú kvalitné v každej dobe boli nejaké choroby 80-90 a aj teraz ale ide o pokus a skúsiť ten posun sezóny o týždeň popr. o dva skúsiť či sa budú vedieť holuby stým vysporiadať alebo nie myslím si že za pokus by to stalo do budúcna s pozdravom

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené