16.06.2020 - Moj stastny den!

Peter Jendrichovský (17.06.2020, 19:43)
Pred pretekovou sezonou v aprili 2019 som pripravoval holubky na novu sezonu. Kamarat Stefan ich isiel vyviest na trening, ale skor ako prisiel na kopec nad Cervenym Klastorom nasunula sa burka a tak po tel-rozhovore holubky stiahol blizsie k Sabinovu a vypustil ich "Pri Curku" (miestni chovatelia to miesto dobre poznaju), od holubnika vzdusnou ciarou cca 15 km. Ked holubky doma naskakali do holubnika, utrpel som sok - v tom case moj najuspesnejsi holubok 292 chybal v budniku a ked sa neukazal ani do vecera, oplakal som ho a potom pri holubarskych kec-rozhovoroch este vela-krat! Z "myslienkami vraha" som v duchu vzdy hladel a nadaval pri pohlade na akehokolvek dravca ...! Ale... vcera podvecer som vosiel do oddelenia vdovcov a na prvy pohlad - privital ma moj holubok 292! Moj stastny den! Doprial by som kazdemu holubarovi takyto krasny zazitok, pretoze po takej skusenosti by uz hadam nikto holuba, ktory si chce zachranit zivot pred dravcom sebecky nezavrel na celu jednu sezonu a tak by sa nam potom holubky podstatne menej stracali. Na zaver - chcem verit, ze tento moj holubok usiel zo sparov "dvojnoheho dravca" a tak mu aspon trochu zdvihol tlak...
Milan Blahovský (17.06.2020, 20:25)
Každý takýto návrat závodníka poteší, obzvlášť ak ide o eso. Po tomto víkende som sa takto niekoľkokrát potešil, keď napr.2. eso ročiak SK doletel z KT druhý deň na obed, či 1.eso OZ ( 3 x prvý na holubníku z trate 558 km v r.2019) z 546 km tretí deň ráno s vytrhnutým krídlom druhého radu ( sokol ?) . Toľkokrát nadávame na dravcov , ale ja stále vravím, že najväčším nepriateľom holuba je "chovateľ " poštových holubov....
Martin Urban (17.06.2020, 20:50)
Mne prišiel holub z 500km po 3roch tizdnoch a mal krídlo rozdrapane a už v živote lietať nebude lebo krídlo je v cudu
Daniel Krajčík (17.06.2020, 22:18)
Peter, príbeh so šťastným koncom ... to je aj na takú malú oslavu!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Táto sezóna patrí v mnohých OZ medzi tie ťažšie.
Od začiatku tréningov som dostal cez rôzne kanály cca 40 nahlásení zaletených holubov od nechovateľov a k tomu rovnaký počet príbehov. Ako chovateľ často žasnem ... keď mi pani rozpráva, že holub cez otvorené dvere na terase chodí za ňou do kuchyne sadne si na stôl a klope zobákom na tanier, ďalšej už týždeň spáva na balkóne, mestskí policajti z Hlohovca sú s maďarským holubom v nedeľu doobeda na ošetrení na veterinárnej klinike v Trnave, obecný úrad zo stredného Slovenska, poranený holub v parku v Nitre, holub v škôlke, holub na fontáne, atď. atď.. Ochranári prírody a "všetkého živého" sa k takýmto hláseniam stavajú chrbtom - veď predsa poštové holuby nie sú chránené - načo by sa starali, ...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pred 2 týždňami mi zvoní telefón - pani zo Slovenského národného múzea mi volá, že majú holuba s 2 krúžkami ... moja klasická odpoveď - dajte mu ryžu, nesolenú slnečnicu, určite sa zotaví a odletí ...
Nič nezabralo, musel som ísť na Žiškovu ulicu v Bratislave po holuba. Dokumentaristka s kolegyňou mi rozpráva ako kolegovia tri dni kŕmia holuba rožkom a tak ho v záujme jeho zdravia pred nástrahami kolegov schovali v banánovej krabici v kancelárii. Holub v krabici spolu s tanierom plným vody a zjavne melie z posledného - bez akéhokoľvek svalu a vyblednutým okom. Je štvrtok a pretek bol v nedeľu, v horšom prípade v sobotu.
Zaspomínali si na kalvados bojnianskeho starostu (výstava s názvom "Bojná - významné kniežacie centrum starých Slovanov" tam bola v septembri 2010!), spýtali sa ma či v aute zapnem klímu kvôli pohode holuba ... a rozlúčili sme sa.
Dnes - na 13. deň - kontrolný telefonát z múzea s jedinou otázkou: "Ako sa má holub?"


Tieto 2 dámy - dokumentaristky Slovenského národného múzea - sa postarali o zaleteného maďarského holuba
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Totálne bizardný príbeh spred 2 rokov, keď mi volali z Duslo Šaľa, že sa im v objekte pohybuje niekoľko holubov, ktoré nevedia lietať a iba skáču ... mali totiž spálené letky.
Smoliar chovateľ a chudáci holuby, ktoré zrovna trafili tento objekt pri návrate z tréningu a zrovna v tej sekunde keď prebiehalo odvzdušnenie niektorých komínov fabriky leteli presne nad tým komínom kde prebiehal "odpal".
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alebo príbeh týchto jarných "korona prázdnin". Volá mi nechovateľ, že má v ruke holuba, ktorý sa zranil na drôtoch. Vysvetľuje, že počas prechádzky videl kŕdlik holubov, ... sledoval ich a zrazu z ničoho nič narazili na drôty a tento spadol do poľa. Hľadám vo výsledkoch majiteľa, ten je z neďalekej obce ale nezdvíha telefón. Nálezca tam cestuje, zistí si podľa mena kde býva a o chvíľu mu podáva do rúk zraneného holuba.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ďalší príbeh manželov, ktorí odstavili na frekventovanom mieste v Bratislave svoj stánok s občerstvením, aby mohli zachrániť poštového holuba a doručiť ho chovateľovi.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Možno aj pri tejto príležitosti vyzývam chovateľov, aby boli ústretoví a pomohli najmä nechovateľom s usmernením ako sa o holuba postarať resp. sa ho na krátky čas potrebný na zotavenie ujali.
Aj takto dávame okolitému svetu pozitívny signál a občas mám pocit, že sa máme od laikov aj čo učiť.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Peter VAVREK (18.06.2020, 05:55)
Počas tejto sezóny som taktiež ošetril min. 10 ks zaletlych holubov oznámil som to majiteľom ktorý si poniektorí ponich prišli alebo nakrmil ošetril a po zotavení vypustil do dnešného dňa aj ja čakam na jedného môjho top že sa vráti ale dravec je dravec len teraz neviem ktorý ľudský alebo zo sveta zvierat z 45ks nasadených iba 1 nedošiel a to ten ktorý skoro každý pretek bol medzi prvými na holubniku asi náhoda ......
Peter Jendrichovský (18.06.2020, 12:40)
Este dovetok preco som napisal hore uvedene riadky. Snazim sa nevytvorit si k holubom-pretekarom "vztah", ale v tomto pripade to bol moj "libling" a to nie iba preto, ze to bol vyborny pretekar, to bol a chvala bohu aj je - poviem charakteristiku - inteligentny holubok. Urcite mi kazdy z citatelov date zapravdu, ze v holubniku mame holubky s roznymi povahovymi vlastnostami, podobne ako u ludi, ale toto je holubok - krasny, kludny, drzi ocny kontakt, sam sa "pyta" do ruky a kedze moje holubky zaradene do chovu maju mena, uz ho ma aj on: "TIP-TOP" :)
Peter Turek (18.06.2020, 13:44)
Pán Jendrichovský,znova pekný príbeh.Končí veĺmi ľudsky-vzťah človek a zviera.Nie iba body,víťazstvá za každú cenu,ale aj zhmotnenie svojej práce v hodnotnom poštovom holubovi.Ukážka humanity a citu,ktorý sa žiaľ až propagačne v dnešnej dobe vytráca.A záver?Mnoho filozofov pred nami
napísalo-Kto nemá rád zvieratá,nie je ani dobrým človekom.Vo svojom živote som sa o tom neraz presvedčil.Nech sa TIP-TOPOVI v chove darí,z podobných príbehov bývajú neraz pozitívne prekvapenia.Nehľadiac na to,že to hodne pozdvihne aj psychiku chovateľa.
Jozef Kasan (18.06.2020, 13:53)
Kuriozita, ktorá sa prihodila mne známemu chovateľovi. Obetavosť za záchranu holuba u neholubára:

Stav holuba

Schopný letu

Detailné informácie

Holuba sme 4 hodiny vyslobodzovali z komina krbu za pomoci kominara, firmy na stavbu krbov a firmy s kamerov na potrubia. Nakoniec sme museli rozrezat komin aby sme ho vyslobodili. Krb je nefuncny, oprava bude velmi komplikovana.

Stefan Nochta (18.06.2020, 14:07)
Dnes som prevzal maďarského holubka od p. Kostelníkovej, ktorá sa takmer 2 týždne starala o zoslabnutého pretekára, ktorý nedokázal vzlietnuť. Pani (neholubárka) bola taká milá, že priviezla holubka do Komárna. Po celý čas, čo našla holubka zúboženého-až doposiaľ som bol s ňou v tlf.kontakte a taktiež aj s majiteľom holubka,ktorého som medzitým vyhľadal a zistil. Veľmi mu na ňom záležalo. Majiteľ je od srbských hraníc a preto holúbok bude mať čo robiť, aby sa dostal domov. V súčasnosti dostáva adelvátnu starostlivosť a prípravu na svoj návrat na materský holubník. Majiteľa som informoval(veľmi sa potešil). Týmto chcem poďakovať verejne p. Kostelníkovej za jej skutočne nezištnú pomoc a záchranu holubka. (Dúfam, že som meno neskomolil).

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené