Mexický model

Peter Turek (25.09.2020, 08:25)
Aby som neunavoval chovateĺskú verejnosť,uvediem iba jeden model závodenia s poštovými holubami,veĺmi populárny v krajinách Centrálnej Ameriky,ktorý sa zdá byť až zarážajúco jednoduchý,majstrovstvo ktorého vyhrať už také jednoduché nie je a generuje v závere veĺmi kvalitné holuby.Voľne preložené-systém spoľahlivosti alebo výdajnosti holubníka.Na základe dohody v klube sa začne závodiť s rovnakým počtom holubov,niečo ako evidencia.Povedzme s 50 holubami.Tí majú pred sebou 20 závodov.Nie sú potrebné konštatovacie hodiny,súťaž spočíva v čo najväčšom počte doletených holubov.Tie sa evidujú vždy pri nasadzovaní na nasledujúci závod.Napr.na 2 závod časť chovateĺov prinesie ešte 50,niekto 48 atď.podľa toho,koľko sa vrátilo.Ideálny stav,je iba teoretický ,ak by po 20 závode,mal niekto plnú 50-tku,to znamená,že by nestratil ani holuba.Obyčajne víťaz má po poslednom závode od 28-35 holubov,je to rôzne samozrejme,podĺa toho,aká je ťažká sezóna.Na konci sú lukratívne výhry,preto je o súťaž veĺký záujem.Nevýhodou je,že musia ísť na závod neustále všetky holuby,ktoré sa vrátili z predošlého závodu,pretože čím menej od 50-tky,tým menej bodov.Tiež je smola,ak medzi závodmi sa holub doma stane obeťou dravca.Má to svoje pravidlá.Súťaž sa delí ešte na súťaž holubov,holubíc atď.Vždy podľa toho,koľko je na záverečné výhry pre sezónou.Funguje tu sponzoring,odpadajú tu cesty na otváranie hodín a pod.Žiadne hádky pri doletových pásmach,smeroch vetra,počte konštatovaní,nezrovnalostich pri konštatovaní,výpočtoch a pod.Dôležité je mať čo najviac holubov doma po poslednom závode.Záver-skúsenosť ukázala a vlastne príroda sama,že ostávajú na konci najkvalitnejšie holuby,pretože holub,ktorý dokáže absolvovať napr.20 závodov za sebou,jednoducho nie je špatný.Dôkazom toho je,že chovatelia z USA,ktorí závodia nám známym systémom konštatovania,si posilňujú chovy od víťazov tohto systému,s veĺkým úspechom.Samozrejme,holub musí mať aj trochu šťastia,pretože vždy je to holub vo vzduchu.Tak,ako cyklista,aby tene pred finišom,nedostal defekt.
Milan Blahovský (25.09.2020, 09:32)
Zaujímavé, iný kraj, iný mrav...zaujímalo by ma Peter aký majú pretekový plán, resp. či letia dvojpreteky. Smutní by ostali zlodeji čípov, pretože ich asi tieto holuby nepotrebujú, nekazme im preto ich radosť zo zlodejiny...
Ľudovít Dziak (25.09.2020, 09:36)
Ahoj Peťo. Veľmi zaujímavé ale zas iba pre niekoho. Skúsenosť z tohto roka. Od konca marca do polovice júna mi dravce vyčistili 36 ks starých zacipovanych holubov. Odvtedy sú zavreté a už som ani nelietal. Aké miesto by som obsadil v takejto sutazi?. O mladých sa ti rozpisovať nebudem. 54 ks a to ešte neboli vyvezené ani za dedinu. Nie nie je to smola ako niekto povie. Je to krutá realita.....
Ludo Dziak
Peter Turek (25.09.2020, 09:55)
Páni,máte pravdu,vždy je to o holuboch vo vzduchu.Či pri preletoch okolo holubníka alebo na závode.Najbezpečnejší je holub vo voliére.Aj preto nie je tento systém uskutočniteĺný všade.Či majú dvojzávody,to neviem,má to pravidlá,napr.že by dvaja-traja,mali po poslednom závode rovnaký počet holubov atď.Ja mám tieto informácie od holubára žijúceho v tejto časti sveta.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené