Vakcinácia PH - skúsenosti s ňou

Milan Blahovský (30.11.2020, 12:53)
Kedže sa nám klasicky diskutéri odkláňajú od témy a prešli od TS Žilina a jej experimentov s hviezdicovým pretekami k vakcinám, dovolil som si vytvoriť novú tému, nech sa ľudia vedia zorientovať.
Snáď ich to neodradí k vkladaniu svojich príspevkov.

Rudolf Čmarada (27.11.2020, 20:59)
Pýtam sa za seba, ale aj mnohých iných chovatelov Pána majiteľa TS Tatry Derby, či podľa neho nie je potrebné vakcinovat mladé holuby proti Adenovirusu. Na svojej stránke má uvedenú vakcínou na Paramixo a difteriu, alebo chystá pre nás také prekvapenie ako bol závod Veľká Poľom.Budem rád, keď mi odpovedia aj bonusovi dopisovatelia či to je potrebné , alebo nie. Ďakujem pekne.

Ľubomír Jasovský (27.11.2020, 21:52)
Dobrý večer ,

V FCI Tatry Derby sú holuby poctivo vakcinované proti paramyxovírusu - PHARMAVAC COLUMBI 2 a proti diftérii - DIFTOVAC . Posledné dva roky sa vakcinuje vakcinou Columbi RP ( paramyxovírus - Rotavŕus ) a - DIFTOVAC ( difteriu ) .

Jozef Toporcer (28.11.2020, 13:20)
Dobry deň p. Jasovsky- a nezamysleli ste sa nad tym prečo posledne 2 roky v TS derby Tatry su take zle oproti tym minulym? či nahodou ta vakcina RP nie je dôvodom tychto zlych doletov či už nacvikov alebo samotnych pretekov alebo PHA Vakcina z ktorou z obľubov vakcinuju aj ine testovačky a dopadnu tak isto ako TS TATRY tieto vakciny kto overoval kym sa dostali na čierny trh ? Podľa mňa stači sa vratiť k očkovaniu 2x Columbin 2 - doma x TS+ Diftovak a všetko sa vrati do optimystickejšich čisel z pred mynulych rokov - otazka- prečo očkujete rotavirusovou vakcinou - JA a moje holuby nevieme čo to je !!!!! asi si koledujeme o novy problem ked to zmutuje

Buček Eduard (28.11.2020, 16:25)
Páni problém je niekde inde nie vo vakcíne RP. Ja navštevujem aj iné test. stanice mimo územia Sk a kde nepoznajú vakcínu RP a toho roku mali tiež veľké straty. Vlani také nemali ,ako toho roku..
To je môj názor.


Jozef Toporcer (29.11.2020, 16:54)
p.HOLKA odpoviem Vám takto- p.Cmarada sa pytal p. Jasovskeho prečo neočkoju v TS holuby vakcinou na Adeno virus- a ja sa pytam p. Čmaradu odkiaľ ma zobrať TS vakcinu ked doteraz nebola v EU vyrobena takato vakcina toto si nemôžu dovoliť ani ti najbohatši chovatelia v celej zapadnej europe kedže vieme koľko taky vyskum stoji finanč. prostriedkov - ked myslite na tu SK - ku sračku čo sa predavala na SK pred 3-4 rokmi robenou doma na kolene z bombastickym ohlasom tak s tym si asi nepomôžeme lebo nestoji za nič už o nej nepočuť iba ak nadavky že ich zase niekdo odrbal a učinok žiadny - holuby choreju ako každy rok či očkujeme alebo nie- ato same aj z vakcinou RP- kym ju nezačali vyrabať tak o tom roteviruse nevedel nikto ani ň nikto sa nezťažoval aby mu rotavirus zlykvidoval chov alebo čo aj nejake nove priznaky nejakej novej chroby čo by si nevedeli vysvetliť čo sa deje z holubami vždy to bolo o znamych chorobach o ktorych už davno vieme atu zrazu mame novu chorobu Rotavirus!!! ktora neohrozuje naše holuby hlavne že mame zase ničo nove neučinne pre naše peňaženky- ako som už napisal koledujeme si svojou hluposťou o dalši problem môže z toho vzniknuť ked to nahodou zmutuje- to čo ste pisal o imute holubov stym samozrejme suhlasim každy sme strojcom svojho uspechu alebo padu bohužiaľ takto je- zdravim

Pavol Holka (30.11.2020, 11:53)
Pán Toporcer na vakcíny PHA a RP ja osobne nadávať nemôžem. Iba ďakovať že existujú. Ako som už spomínal tak keď som tieto vakcíny nepoužíval mal som nehorázne straty mladých holubov aj na súkromných nácvikoch. To ma každý rok viedlo k myšlienke že s holubami skončím. V roku 2019 som prvýkrát očkoval s PHA a RP a konečne som mal bezproblémové nácviky a žiadny príznak choroby mladých holubov. A rok 2020 bol pre mňa úplne neuveriteľný a keďže som zase použil tieto vakcíny tak som presvedčený že sú účinné. Takže nemôžem súhlasiť že holuby ochorejú či ich zaočkujem alebo nie.

Pavol Holka (30.11.2020, 12:00)
A len tak mimochodom netuším akú SK sračku ste mysleli. Ja myslím Pharmavac PHA a Columbi RP. Tie sú bežne dostupné asi od roku 2019. Osobne by som Pharmavac Columbi 2 u holubov už nepoužíval vzhľadom na zloženie.
Jozef Toporcer (30.11.2020, 13:27)
CHcel som založiť novu temu z nazvom Sputnik V ale p.Blahovsky to urobyl za mňa tak davam na zamyslenie zloženie Sputniku V - piše sa - Sputnik V je adenovirosova vektorova vakcina, využiva 2 rôzne vektory na trenovanie ľudskeho tela - čo tak uberať sa týmto smerom možno ten Covid bude nakoniec pre holubarov ako SPASA len ho prispôsobiť davkovanim pre holuby
Viliam Barčin Team (30.11.2020, 15:07)
Dovolim si uviest zopar udajov k vakcine Pharmavac Columbi RP (distribuovana aj pod nazvom Colvac RP) od slovenskeho vyrobcu Pharmagal.

Podla udajov z Juna 2019 bola tato vakcina oficialne registrovana a povolena v Ceskej republike a povolena na mimoriadne pouzivanie na Slovensku, Nemecku, Australii, Belgicku a Polsku.

V nemecku o moznosti ockovat touto vakcinou informoval priamo Nemecky Zvaz – vid odkaz nizsie:

https://www.brieftaube.de/verband/13-news/news-taubenklinik/413-taubenklinik-neuer-impfstoff.html

V clanku sa uvadza okrem ineho aj nasledovne a podla mna pre holubarov podstatne: Viaceri skuseni veterinari so zameranim na postove holuby ako aj institutucie sa zhodli na tom ze povodca alebo spustac klasickej „Choroby mladych holubov“ je rotavirus. Nasledne konstatuju ze v predchadzajucich rokoch boli robene viacere pokusy s vyvinom vakciny pre jednotlivych chovatelov – izolovanim kmena rotavirusu z predchadzajucej sezony. Vysledky boli sice pozitivne ale vzhladom na celkovo narocnost vyrobneho procesu a jeho financnu narocnost – nepredstavuje tento sposob moznost ako celoplosne pomoct chovatelom holubov.

V Nemecku bolo tento rok v ramci studie ktora ma za ciel finalne a oficialne povolenie tejto vakciny zaockovane velke mnozstvo chovov a podla mne dostupnych informacii su skusenosti velmi pozitivne. „Choroba mladych holubov“ v chovoch ktore pouzili tuto vakcinu bud vobec nevypukla a ak tak len s velmi miernym priebehom. Treba dodat ze v ramci tejto studie ockovali holuby len veterinari a to po predchadzajucom vysetreni holubov tak aby bolo zaistene ze holuby ktore boli ockovane boli predtym v dobrom zdravotnom stave co je zakladny predpoklad uspesnosti akejkolvek vakcinacie.

Chcem len dodat ze nie som zamestnancom firmy Pharmagal ani z nej nemam ziadny prospech. Myslim si ale ze tato firma moze byt jednoznacne pysna a hrda na to ze sa jej ako prvej a momentalne asi aj jedinej podarilo takuto vakcinu vyrobit.
Jozef Toporcer (30.11.2020, 15:56)
Toto sme potrebovali vedieť hned na začiatku ked vakcinu z rotavirusom začali vyrabať, nemuseli sme sa tu teraz dohadovať načo je to dobre
Martin Urban (30.11.2020, 16:55)
Dobrá téma ,a zo skúseností vlastných a konzultáciách s ľuďmi ktorí tomu rozumejú ,môžem povedať , že vyskúšal som všeličo a dokonca už aj novinku a môžem povedať , že vyskúšal som až keď sa dostali vakcíny oficiálne na trh . To znamená , že som možno nemal niečo skôr a mohol som mať ,ale nezapojil som sa do takzvaného klinického testovania . Ale ak mám povedať svoj názor tak parmavac je povinný ale nová vakcina je už trojkombinacia s určitou dobov účinku určitých zložiek ako je písané v popise a návod je určite lepšie dodržať ...
Pavol Holka (30.11.2020, 16:56)
Ja sa s nikým nedohadujem načo je "to" dobré. Viem že to dobré je a budem to používať. A myslím že "to" používam správne keďže ma posledné 2 roky používania choroba mladých nijako "netrápi".
Rudolf Čmarada (02.12.2020, 16:13)
Dovoľte mi ,povedať svoj názor.Do roku2019 sme čakali,, aby adenak vypukol čím skorej,aby sme stihli preliečiť mláďatá pred sezónou.Vzdy sa nám to aj podarilo nemali sme z toho žiadny strach,ako na začiatku,keď sa to objavilo prvý rok. Tento rok tak ako aj vlani sme vakcinovat s tzv RP a môžem povedať, že sme nemali žiadny problém.Chcem podotknúť, že vakcínu jeme aj mláďatá, ktoré sú aj 14 dní pred vyletenim z hniezda.Som presvedčený o tom,že táto vakcínu je účinná a zabraňuje vypuknutiu Adenovirusu. Toto sú naše poznatky a možno viacerých kolegov tento článok ukludni.Zostavam spozdravom.
Buček Eduard (02.12.2020, 17:35)
Pán Čmarada máte pravdu. Ja to robím podobne a nemám žiaden problém.
Podľa mňa je vydarená veď Dr. Koralewsky očkuje s ňou holuby stovkám holubárov nielen v Poĺsku a vakcínu chváli.
A je to uznávaný odborník na holuby nie len v Poĺsku ale aj v DV a Bel.
Milan Blahovský (02.12.2020, 17:50)
Zatiaľ tu boli iba vyjadrenia na tému adenovirozy u mláďat , resp o RP vakcíne či PHA alebo PHC2. Ako ste si poradili s "opuchom obočníc" u mladých holubov resp. čo ho vyvolalo ? Podľa toho čo som počul tak sa s týmto problémom v jeseni stretlo množstvo chovateľov a ešte väčšie množstvo to nepriznalo...
Milan Brezina (02.12.2020, 18:13)
Môj názor. Vakcíny od firmy Pharmagal sú špičkové a netreba v nich hľadať problém. Dôležité je, aby chovatelia očkovali zdravé holuby.
Milan Blahovský (02.12.2020, 18:40)
Aby som aj ja prispel k téme tak sa podelím o skúsenosť priateľa z Kanady. Ak je možnosť a potreba, tak som mu zaslal niekoľko našich vakcín od firmy Pharmagal. Ako Columbi 2, tak aj PHA či RP. U nich sú vakcíny na úrovni používania Avipestu či niečo špeciálne a za špeciálnu cenu z Európy mimo SK. Ceny za nich sú niekoľko násobne vyššie ako je to u nás...
Minulý rok zaslal mláďata zavakcinované vakcinou Columbi 2 do TS - 8 ks , v priebehu úvodných mesiacov v TS došlo k výraznému onemocneniu mláďat, ktoré boli v TS od domácich chovateľov a takmer polovica ich uhynula...jeho mláďata prežili všetky...
Čo mali šťastie ? Napokon 5 z nich veľmi úspešne preletelo všetky preteky a vo finále , ktoré sa letelo neskoro v novembri, kedy boli teploty tesne nad bodom mrazu doleteli špičkovo...
Buďme teda vďační a šťastní za to čo tu máme. Už iba sa naučiť to správne a hlavne v správnom čase aplikovať a bude o niekoľko problémov menej. To, že nie všetko doma prekoná nástrahy vývoja, neznamená, že za všetkým je vakcína.
Martin Urban (02.12.2020, 18:45)
No to máte pravdu ,ako ja som použil antibiotiká a už v ďalšom roku nasadíme iba parmavack 2 bez ohľadu na chorobu mladých , lebo napríklad som zistil na vlastných holuboch , že choroba mladých by mala cez mladé prejsť možno niečo padne na úkor holubnika mladé holuby možno stačí držať na ľahkom krmive a nejakých nie moc drahých vitaminoch , silné krmivá nie sú vhodné podľa mňa ,a v roku 2015 som si všimol iba to , že to cez mladé prebehlo , tento rok som ockoval 3kombinaciu a tiež to prebehlo takže si myslím mladým treba čas a čo najmenej liekov a snažiť sa im dať niečo na čo sú zvyknuté čiže možnože niečo zo záhradky , hlavne do nich minimum chémie ... môj názor
Pavol Holka (02.12.2020, 19:50)
Áno, opuch očníc u mláďat vidím skoro každý rok. (Aj roky pred vakcínami RP a PHA) Každý rok to riešim jednoducho, prejde im to samé a už potom to u holubov nikdy nevidím.
Martin Urban (03.12.2020, 09:48)
Odporúčam včelie produkty lebo sa nedajú niako vytvoriť ale včelárov je v každom kúte Slovenska aj keď pomenej ale veľmi radí vám poradia ,a určite sú nejaký aj medzi chovateľmi ,ja včelár nie som ale používam dosť často a aj veľa produktov je so vcelim peľom
Ivan Nemec (07.12.2020, 21:45)
Ja len kratko s mojou skusenostou. V sezone 2018 som prvy krat pouzil RP vakcinu. Myslel som, ze uz je neskoro, lebo niekolko ks zacalo vracat (neskoro som sa dozvedel, ze taka vakcina existuje). Myslel som, ze ani nezacnem s nacvikmi a pretekmi mladych. Aj tak som ju aplikoval podla navodu a bol som prekvapeny, ze zdravotny stav sa do tyzdna radikalne zlepsil, neuhynul ziaden holub a do dvoch tyzdnov som mohol cvicit a aj nasledne pretekat.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené