"Opuchy obočníc"

Peter Matalík (02.12.2020, 20:00)
Milan,môj osobný názor je,že na túto tému treba vytvoriť aj nový formát. Je to téma,/ako si trefne poznamenal/,ktorej sa chovatelia vyhýbajú, skôr mi osobne zavolajú. Podľa môjho osobného názoru je to zápal očnej spojivky.V našom klube ZO Brezovica sme robili vizuálnu kontrolu. Koše majú sito vo vrchnej časti,aj preto po rozložení pri napájaní sa to dalo kontrolovať. Mal som pri niektorých mladých identický problém. Po sezóne aj u dvoch holubov v chovnom oddelení. Dôležité je, aby chovateľ podchytil problém v začiatkoch. Riešil som to kapaním kvapiek Bony Oogdruppel do postihnutého oka. Ak to nezabralo tak som nasadil humánne tablety doxyhekxal 200.Štvrť až polovičku tablety podľa závažnosti ochorenia.Malo to skoro 100% účinnosť a čo je však hlavné,nemalo to vplyv na výkon mladého,resp. starého holuba.Ešte by som upozornil,že už po prvom podaní sa niekedy upraví zdravotný stav.Treba však v liečbe pokračovať 3-5 dni! Ja to ešte kombinujem s dvoma tabletkami pangaminu denne.Ak sú opuchy cca 30% holubov,alebo opuchy a slzenie "prechádza "celým chovom ,je potrebné preliečiť celý chov/doxygal,enrogal.../.
Martin Urban (02.12.2020, 20:11)
Pán Matalik viete čo je problém ,že špičkový chovateľa to môžu vyskúšať a tym čo majú svoju záhradku môžu skúsiť , pozriete žijem v simbioze Veterinárnych lekárov škoda ,že niektoré veci sú biznisom farmácie ...
Ján Bučo (03.12.2020, 16:09)
Pozdravujem priatelia,
Keď som si dal robiť rozbory pri zápale obočia holubov, vo väčšine prípadov ide o ornitozu a chlamydiozu. Pozor! Ornitozu je prenosná na človeka. Liecenie antibiotikami zvyčajne trvá 6 až 8 týždňov a mnoho holubov ostáva bacilonosicmi. Ideálne je všetky nakazene holuby utratiť. Ale u nás, pri chovateloch poštových holubov to je inak. Nasadime antibiotika, často v trojnasobnej dávke na par dni a všetko je v poriadku. Záleží len na tom aby holub robil výsledky ďalšie 3 roky a potom už je aj tak starý a vyradime ho. Samozrejme následne musí dostávať antibiotika aj vždy keď podáva akýkoľvek výkon. Preto bez preliecenia dychaciek raz za mesiac v pretekovej sezóne nie sú výsledky. Toto je bohužiaľ trend dnešnej doby nielen pri holuboch. Pozrime na cyklistov. Všetci v čele poľa sú astmatici a užívajú Glenbuterol. Pýtam sa:Ako je možné že nezvitazi niekto kto ma zdravé pľúca?
Na ďalšiu tému potom je tiež zamyslenie nad drazbami. Mnohí dnes predávajú s nasledovným textom: Malé straty, vysoký stav. Každý pri tom ponúka samé super kusy! To už nikto neseluktuje? Alebo pre seba nechávame len odpad a špička ide na dražbu? To len pre odľahčenie.
Letu Zdar
Jano Bučo
Martin Urban (03.12.2020, 19:57)
Dlhodobé podávanie antibiotík by malo skončiť kurov probiotík a ostropestreca na regeneráciu pečene a čriev , niektoré antibiotiká bohužiaľ poškodzujú aj kĺby holubov ... Chovateľa ktorý majú časopis tak tuším 32druha strana ,ako postupovať v určitých prípadoch alebo čo treba dodržať ak si neviete dať rady , Nech to letí
Ján Budvesel (03.12.2020, 20:10)
Na toto sú výborne tabletky od holandskej firmy Giantel. Prvý deň dve tabletky, druhý a tretí po jednej. Je to "ORNI-DS TAB" Dá sa povedať že účinkuje ihned a u holuba sa to už viac nezopakovalo...
Peter Matalík (03.12.2020, 20:36)
Neopíjajme sa rožkom. Nalejme si čistého vína.Osobne som tiež proti podávaniu antibiotík.Ale ak mi niekto bude tvrdiť,že špičkovo závodí na prírodnej báze-neverím.Trichomoniaza sa vyliečiť nedá!.Da sa len potlačiť na určitú dobu.Záleži to od mnohých faktorov.Napr.v chovnom oddelení liečim iba raz v sezóne.U závodníkov je to iné.Žiadné antibiotika závodníkom počas sezóny nepodávam!.Dýchačky na prírodnej báze/bronchosan..../Proti červom a taktiež dýchačky pravidelne cesnak,cibuľa. Že to s antibiotikami nepreháňam .svedči aj dlhovekosť mojich holubov a výkony na DT aj vo vysokom veku/ napr.He 02-171 1.ESO katg."E" Výchd.region 2020 pokračuje ako 9-ročná v sezóne 2021/.Môj osobný názor je udržať tichožky na "uzde" preto že sú vstupnou bránou ostatných nemoci.Ak je však problém ,ako som opísal v prvom príspevku padávaniu antibiotik sa nevyhneme.Ešte jeden príklad.V stodole mám holubník tkz.zimné sídlo.Mám tam odstavené mláďata na predaj.Tam je sparťanska výchova.Holubníky nečistim mláďata neliečim.Krmím raz za dva dni.Samozrejme grit a soľ dostupné.Tu vidím ,ako poniektoré menej vitálne pri odstave to nezvládajú a pes sa teší. Aj to je jeden so spôsoboch ako posilniť imunitu mláďat.
Martin Urban (03.12.2020, 21:37)
Ešte kým chorobám tak ,ja som začal vypalovat holubnik ,ak keď sú rôzne prípravky na dezinfekciu ,no ešte som ho chvalabohu nezapalil, bez liekov sa nedá ale všade píšu ,že základ je dobré vetranie a svetlý holubnik ,ja mám holubnik bohužiaľ JZ a slnko naň svieti od obeda
Martin Urban (03.12.2020, 21:51)
A jeden úspešný chovateľ mi poradil aj povysávať holubnik ,po vyčistení
Pavol Holka (03.12.2020, 22:00)
Opuchnuté viečka u holubov neliečim. Mláďatá mali tento problém aj tento rok. Strata 5 kusov od začiatku nacvikov až po koniec sezóny čo bol u mňa štvrtý závod (250 km protivietor). Na piaty závod som nedával pretože opuch viečok bol horší a u viacej holubov plus veľmi zlé počasie a rozperené holuby. Keď sa z toho dostanú samé už v neskoršom veku opuchnuté viečka a slzavé oči som nikdy nevidel.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené