Na zamyslenie

Rudolf Čmarada (04.12.2020, 23:04)
K napísaniu tohto článku ma inšpiroval pán Buco v jednom z jeho príspevkov v ktorom načrtol predaj holubov, ktorých majitelia označujú za superkusy a na super dlhé trate.Ja chcem,ale upriamiť pozornosť na tému maratónske trate. Vybral som si z internetu výsledky World Best Pigeon maratón,kde tieto podmienky splnilo 101 holubov. Z toho je tam 36 ktoré to dokázali v MDKS a 65 za celé Slovensko.Myslim si že tyto chovatelia si môžu povedať ,že majú pár maratónskych holubov.Preto je namieste otázka sú tie ponúkané holuby ozaj na preteky nad 800 km?
Peter Matalík (05.12.2020, 09:35)
Papierovo ,rodokmeňovo,teoreticky áno.Lenže na 95% skutek utek....
Peter Tokoš (05.12.2020, 11:42)
Peter maš pravdu skutek utek....
Peter Matalík (05.12.2020, 18:39)
Ešte jedná podstatná poznámka. Mnoho chovateľov nemá vytvorené podmienky v tejto súťaži ,myslím klilometráž.Je to potom skreslené. Obrovská škoda, že sa ponížil limit katg."E" z 800-700 km,Aj pričinením našich a Českých zástupcov na hlasovaní v FCI.To som stále ešte nepredýchal .No čo už....
Peter Tokoš (05.12.2020, 18:55)
Peter nechaj ich až bude proti vietor na dlhej trati tak to pochopia ,ake holuby treba chovať.
Rudolf Čmarada (05.12.2020, 19:08)
Vedel som, že sa tzv.spicka slovenského holubarstva asi nezapojí do diskusií.Nebudu, alebo nechcú si pokaziť svoj imidž. CHcem sa ale poďakovať p. Tokosovi a p. Matalikovi, ktorí to pomenovali veľmi trefne.Dal som si trochu námahy a urobil som tabuľku OZ, kde sa momentálne nachádza najviac chovateľov ,čo si môžu povedať, že chovajú maratónske holuby.Myslim, že je to veľmi zaujímavé pre obyčajných chovateľov. Nitra. 14 Michalovce 9 Trenčín 7 Trnava. 6 Košice 5 Bratislava 3 Topoľčany 3 P Bystrica 3 Žilina 1 Dubeň 1.
Jozef Daníšek (05.12.2020, 19:19)
Pozdravujem! Pán Matalík máte stopercentnú pravdu.Škoda,že takýchto chovateľov,ktorí majú holuby a hlavne tiež skúsenosti je na Slovensku málo.Zaradil by som medzi nich ešte i pána Jandu,ktorý má prepracovaný systém a i výsledky.Preto si dovolím tvrdiť,že väčšina sú len teoretici.Hneď poviem prečo.Keďže si pamätám čo sa robilo v minulosti a čo sa robí teraz.Preteky, ako Brusel,ktorý sa letel už v 60 rokoch a v Žiline ho vyhral pán Oleš.Lietali sa preteky zo Schverínu,Gdyne,Suwaliek.Letel sa Bukurešt dokonca i Kyjev v Žiline ho vyhral pán Vojtech Tvrdý z Rosiny.Potom neskoršie Aachen,Koblenz,Craiova v Rumunsku.Ale čo je to najdôležitejšie spomenúť,tieto preteky boli zaradené normálne v závodných plánoch jednotlivých oblasti.Nik nehovoril vtedy o maratónskych tratiach.A čo je treba povedať, mali sme tak vyselektované holuby,že to v pohode prelietali.Nik nechoval viac ,ako 40 holubov.Pretože platila evidencia pred sezónou,kde mohlo byť najviac 40 holubov.Nehovoriac o tom,že sa púšťali za každého počasia.Také Pardubice nič moc, čo sa týka vzdialenosti a závod trval tri dni.A ako ja hovorím oblaky sa zeme dotýkali.Vždy sa však dolietalo.Dnes je situácia trošku iná.Pán Matalík to presne pomenoval i záverom k tomu primeraným.Škoda,je len to,že dlhotraťové holuby sme na Slovensku mali.Len vidinou,kde akých úspechov sme naskočili na úplne inú vlnu.No a zrazu sa tu objaví maratónske nadšenie.Predtým z normálne bežných dlhých tratí ich ideme premenovať na maratónske.Ja som sa na olympiáde v Nitre rozprával s belgickým chovateľom pánom Martensom.Mal v belgickej kolekcii dve holubice v kategórii Long distanc.Ja som si vtedy od neho kúpil ich neskoré mláďa.Pán Martens mi však tam povedal, pre mňa neuveriteľnú vetu.Ročný holub,ktorý u neho neletel aspoň jednú tisíc kilometrovú trať,nemá na holubníku čo robiť.Nemusí ju umiestniť,ale musí prísť.Pritom sa potmehútsky usmial pri mojej otázke,no a keď neuspeje a nepríde.Tak nebude na holubníku.Takže veľmi vtipná odpoveď.Mal som možnosť viac krát byť u chovateľov Freieinfofenovcov v Nemecku.Naozaj patria k absolútnej špičke nie len V Nemecku,kde sú sedemnásobný majstri v maratónskych tratiach.Sú špičkou i v holubárskom svete.Tam sa mi otvárali oči.Čo bolo na neuverenie nič netajili,dali nám do rúk tie ich najlepšie a najúspešnejšie holuby.Bol som tam spolu z tohtoročným majstrom OZ Žilina Ing.Kučerom.Len tak pre zaujímavosť uvediem,že do Rumunska ročne odchádza z ich holubníka minimálne 80 mladých.A čo má najviac prekvapilo,keď povedali,že čoskoro príde čas,keď rumunské holuby sa budú kupovať viac ako Belgické,či Holandské.Na ich slová som si spomenul na stredoeurópskej výstave v Brne.Skutočne najviac chovateľov sa grupovalo pri Rumunských a Poľských holuboch.Rumuni už s mladými lietajú bežne trate ponad 600 km.No a ich preteky z Litvy či Estónska, to nepotrebuje žiadny komentár.To sú závody viac ako 1000 kilometrové.A čo je priam neuveriteľné, tam sa púšťajú tisíce holubov.Takže si položme otázku,ktorú ju rad na odľahčenie používam "Kde sme my a kde je sever". Rodina Freieinhofenovcov,sa chovom dlhotraťových holubov a ich závodení, zaoberá už 30 rokov. A iba dlhotraťovými.Takže veľmi pomaly s optimizmom,že Aachen a Koblenz sú supermaratónske závody.To určite nie je pravda,to sú len náznaky toho,kde sme my a kde je svet.Preto si treba vážiť takých priekopníkov,ako sú páni Janda ,Matalík či z mladších pán Bučo.A čo je najdôležitejšie nezávidieť si úspechy.
Peter Tokoš (05.12.2020, 19:36)
Pani raz som letel dlhu trať kolem 700 km .bol proti vietor ,nasadil som 5 holubov a u miesnilo sa 4 tak mi povedali že doleteli blbci ,ale jedneho my viradily že som rano nespravil otisk ,ale to premna nebol vobec žiadny problem . Tie holuby dodnes držim na holubniku.Proste im verim .Dobre holuby treba vychovať,nadlhe trate.Nie za ne dať vela penazi ,ale taraz už dlhe traťe aj tak nikto nechce letieť.700-1000 KM.Proste cele Slovensko.....Skusmeto...
Peter Tokoš (05.12.2020, 19:48)
A možno aj juhu ,traba to otočit nech sa ukažu MAJTRI OZ. aj z druhej srtany.
Peter Tokoš (05.12.2020, 19:56)
STRANY-OPRAVA
Peter Tokoš (05.12.2020, 20:14)
Chlapy pred možno 10-12 rokmy som letel BRUSEL , hral som fodbal na turnaji v Mčidlanech kolem 19 .00 HOD.som si odkočil dom na holubnik a holub už krimil mlada.Dneska kto chce take zavody letiet na konci sezony.Holuby boly pustene o 6 00 hod. A holuby to zvladaly.
Peter Tokoš (05.12.2020, 20:51)
Zamozreme nie všetci , ale to je ten problem.
Jozef Daníšek (06.12.2020, 07:51)
Pozdravujem! Toto by mala byť diskusia pre funkcionárov a členov pripravená na takej úrovni a v takom predstihu,aby sa chovatelia na to mohli v pokoji pripraviť. Musel by sa prekopať i celý systém lietania.Len to ma jednú a zatiaľ na Slovensku neriešiteľnú podmienku,že všetci musia ťahať za jeden koniec.Len podľa toho,aká je roztrieštenosť záujmov jednotlivých funkcionárov i chovateľov,to bude veľký problém.Možno treba nakuknúť,ako idú na to v Poľsku či už mnou v spomínanom Rumunsku.A možno sa dočkáme takého úspechu ako v Rumunsku,kde ich chovateľ ,ako prvý z východného bloku vyhral najprestížnejší pretek "BARCELONU" s náskokom,že všetkým padla sánka.Ale to je výsledok ich ponímania veci, pri pretekoch na takéto maratónske závody a hlavne prepracovaný plán. A ako vidíme, výsledok stoji za to.
Peter Matalík (06.12.2020, 08:54)
Plne s Vani súhlasím p.Daníšek.AJ ja už dávno tvrdím, že podceňovaní Rumuni majú snáď najlepšie dlhotraťové holuby na svete. Už keď som sa zúčastňoval na výstave majstrov v Tornali/mimochodom super akcia medzinárodného rangu/,obdivoval som Rumunské holuby.Ročné holubičky v jednom roku 850,970,1020 km v špici z 3500-6000 nas.Taktiež ma fascinovali tri Rumunské holubičky na Stredoeurópskej výstave.Aj preto som chcel posilniť svoj chov z týchto holubov.Stretlo sa to v mojom okolí s nepochopením.Dúfam,že sa mi to v novej sezóne podarí. Podľa môjho názoru, tieto holuby sú vhodnejšie do našich podmienok ,ako Belg,resp NL.Mám stým bohaté skúsenosti.
Rudolf Čmarada (12.12.2020, 13:02)
Pán Urban nedávno som uverejnil tabuľku ,v ktorých OZ sa nachádzajú holuby,ktoré môžeme považovať za maratónske.Niekto so mnou nesúhlasil,ale máme tu niečo lepšie? CHcem vedieť Váš názor,pretože táto téma mi je bližšia ďakujem.
Rudolf Čmarada (28.12.2020, 09:58)
V téme Flensburg som 14. 12 . položil otázku, že chovať.verejnost by zaujímalo ako sa to robí, keď holub napr.ziska tri prvé ceny.Uviedol som príklad našeho OZ VS SP a išiel som ešte ďalej ZO ani dve víťazstvá toho istého holuba.Nevieme to robiť, slabé holuby,alebo silná konkurencia? Naša ZO nasadza aj 700 hol.na pretek.Verim, že sa teraz už niekto nájde a akú, takú odpoveď napíše,aby sme vedeli v čom robíme chyby, keď to naše holuby nedokážu.Som presvedčený, že veľa chov.by sa z úprimných odpovedí vedelo poučiť.Dakujem za hociaku odpoveď.
Milan Blahovský (28.12.2020, 10:33)
Rudo, odpoveď jednoduchá, naučiť holuby bleskovo sadať ( možno na povel, či motiváciu ) a pri týchto hromadných doletoch , kedy rozhodujú skutočne už iba detaily o výhrach, je potrebné mať v tíme pár jedincov, ktoré to dokážu zo všetkých najlepšie - teda najrýchlejšie. Často sa to stáva súrodencom, zrejme majú na to vlohy. Ja skôr obdivujem holuby ( či chovateľov ??? ) , ktorí dokážu získať prvé miesto u jedincov v rôznych typoch pretekov s náskokmi...
Peter Grék (28.12.2020, 16:11)
Skúsim odpovedať pre p. Čmaradu - ohľadom holubov, ktorí dokázali opakovane zvíťaziť . Milan to čiastočne zhrnul v prvých dvoch vetách, ja to trochu rozšírim. Mal som teda len pár takýchto holubov, ale všetky mali niečo spoločné:
- sú hviezdami na vlastnom holubníku, aj z rozletov chodia prvé
- rodia sa len veľmi zriedkavo, ale vždy sú to holuby z rodiny kde sa už také holuby nachádzali.
- vynikajú aj v štandarde, sú výbornej postavy, dobre osvalené
- sú nadmieru inteligentné, s veľkou láskou k holubníku a majiteľovi
- výborne zachádzajú z preteku do holubníka, vidieť na nich že sa ponáhľali domov
- ako poslednú vec by som doplnil zrejme to, že sa spravidla rodia na holubníkoch chovateľov, ktorí "žijú" pre holuby a príkladne sa o nich starajú, inak by nedokázali vyhrávať opakovane. To čo som uviedol v mojom prípade platí pre samčekov, myslím že ale holubičky budú na tom podobne.
Peter Oláh (28.12.2020, 17:38)
Radsej chovat o dvoch menej ako o jedneho chovat naviac. Ja som toto pravidlo pocul od popredneho chovatela uz davno a dava to zmysel...
Rudolf Čmarada (29.12.2020, 14:46)
Na moje otázky prišli tri odpovede,za ktoré ďakujem aj to je aspoň niečo.Milan odpoveď jednoduchá no pre väčšinu chov.velmi zložitá. Mohol si to trochu priblížiť aspoň do nejakých detailov.No a Tvoj , akože obdiv k tým chovateľom tzv.univerzalom je záležitosťou nasadzacich komisií v každej ZO nič viac nič menej od toho sa to odvíja ako prvé.Pre p.Greka máte pravdu v tom, že sa rodia veľmi zriedka, sú to inteligentné holuby, vinikaju aj v štandarde a sú výbornej postavy. Ja mám však iný názor na to, že sú hviezdami na svojom holubniku.Kazdy chovateľ má doma svoje hviezdy, ale to ešte neznamená, že v rámci napíšem to tak skromné VS budú tieto hviezdy vyhrávať jeden pretek za druhým. Nespomínate však konkurenciu, zaujímalo by ma, aký máte na to názor.Pan Oláh máte úplnú pravdu vo Vašom kradkom,ale veľmi výstižnom príspevku.Ja teraz napíšem koľko závodníkov sme mali my.Neberte to prosím ako reklamu na naše holuby. Na sezónu starých 52 kusov z toho 20 rociakov.Odleteli sme celý program OZ a celý program MDKS. Stalo sa viackrát, že na holubniku nezostal ani holub.Mladat si nechávame 40 kusov.Do prvého závodu sme išli s 38 kusmi, Píšem to preto, že množstvo ešte neznamená víťazstvá v pretekoch a potom príde veľké sklamanie.Menej je v mnohých prípadoch oveľa viac.Este jedna spomienka mojich starších kolegov, ktorý spomínajú ako p.Jordan Malik dokázal byť majstrom veľkej Žiliny s 30 holuby.
Milan Blahovský (29.12.2020, 17:12)
Rudo, ak napíšem pár viet je to málo , ak napíšem celý článok, tak to ľudia nepochopia, takže ťažko sa v tom vyznať. Položil si vo svojom príspevku otázku ako je možné získať s jedným holubom viacero výhier v OZ ? Pre niečo takéto je potrebné mať niekoľko faktorov, ktoré to umožnia - kvalitné holuby, vzťah chovateľ - holub, motivácia, dobrá poloha holubníka a v neposlednom rade konkurencia. Tiež niekedy žasnem nad výsledkami pretekov, kde je medzi prvým a napr. piatym holubom v OZ je rozdiel napr. 5 minút. V niektorých OZ už majú doma aj 20 % holubov v takom čase...
Prácu v NS nekomentujem, pretože obviniť niekoho je to najjednoduchšie a od toho aby odhalili možné porušenia PP, sú v každom OZ kontrolné mechanizmy.
Teda prvé ceny ( opakovane ) asi nezíska priemerny holub. Tak ako píše Peter sú faktory - predpoklady, ktoré sa dedia. Pokiaľ sa bavíme o mláďatach, tak tie si dobre budujú vzťah k chovateľovi, ak im chovateľ dá na to príležitosť. Aj on dokáže byť pre mláďatko motiváciou. Režim a nácviky rýchleho vchádzania na povel chovateľa je rovnako dôležitý. Pokiaľ mladé budú vysadávať od rána do večera na streche , tak dnu budú rýchlo vchádzať iba v prípade vyčerpania. Víťazi nestrácajú čas sadaním na strechu holubníka či okolitých domov. Sadajú priamo na antény vletov...Zdravotný stav, systém kŕmenia to je kapitola inej kategórie.
Peter Grék (29.12.2020, 18:12)
Ohľadom názoru na konkurenciu platí na Slovensku medzi chovateľmi jedna ošúchaná veta: " V našej oblasti je najväčšia konkurencia"...
Každý súdny a nezaujatý chovateľ si utvorí vlastný názor na konkurenciu v inej oblasti, či už podľa dĺžky trvania preteku, množstva chovateľov ktorý umiestňujú holuby v špici, % úspešnosti jednotlivých chovateľov, množstva nasadzovaných holubov či ďalších. Vždy je to komplex daností v jednotlivom OZ, nie len jeden z ukazovateľov. V OZ kde je viac úspešných chovateľov sa prvé ceny a opakované určite získavajú ťažko, v slabšej konkurencii je to jednoduchšie o tom asi nikto nepochybuje. Teórií o konkurencii som už vypočul viacero, porovnať sa ale je najlepšie v spoločných regionálnych pretekoch, kde sa tie špičkové holuby presadia rovnako ako vo vlastnom OZ.
K téme o holuboch s prvými cenami prikladám ako názornú ukážku link na 2 videá z príletu mojich holubov, pri ktorých vidieť ako dokáže taký špičkový holub akým bol Paolo Diana (1.Sport A Olympiáda Brusel 2017) predbehnúť konkurentov aj z vlastného holubníka priamo pri dolete z preteku na pristávacej doske.
https://www.youtube.com/watch?v=nyUAjTxDm9c
https://www.youtube.com/watch?v=1gpejKNB73Q
Rudolf Čmarada (30.12.2020, 19:14)
Milan som rád, že si to rozviedol do širšej platformy a verím, že tí čo tomu aspoň trochu rozumejú,tak to aj pochopia. Dobre to vystihol aj p.Grek a som rád, že pomenoval viacero ukazovateľov na ktorých závisia víťazstvá z jednotlivých pretekov.Dal som si tú námahu a vybral som jedno OZ z tých slabších čo sa týka počtu zúčastnených chovateľov a počtu nasadz.holubov a porovnať s našim OZ Chcem len pripomenúť, že sú ešte oveľa slabšie OZ ako toto čo som si vybral.Takze poďme na to.OZ X Y nasadilo na 15 závodov spolu 11802 holubov čo je priemer 787 na jeden závod.Na počte víťazstiev sa podieľalo 6 chovateľov.V našom OZ sa na 13 závodov nasadilo 20077 holubov, čo je priemer 1544 hol.na jeden závod a 60 chov.v priemere.Na počte víťazstiev sa podieľalo 9 chov.Chcem len pripomenúť, že ZO, ktoré majú najdlhšie km nevyhrali ani jeden pretek,práve naopak víťazstvá brali chov.s najkratšima km podľa súradníc a na sever položené.Aj podľa tohoto je jasné, že holuby nám budú vletovat do tohto koridoru pokiaľ budú preteky orientované na SZ. Možno to bude niektorých zaujímať uvediem analýzu nahlasovanych holubov z našej ZO za posledných 5 rokov.Bolo nahlásených 25 holubov z týchto lokalít. Zákamenné Bytča Žilina Trenčín Prievidza Topoľčany Partizánske.Ani jedno hlásenie zo západu, alebo juhozápadu.To má svoju výpovednú hodnotu kade naše holuby lietajú a ktoré koridory sú pre nich najľahšie.S tým sa nedá nič urobiť, pretože aj holub si vyberie vždy tu ľahšiu cestu tak isto ako každý vták.Zhrniem to asi takto.O vytazstvach rozhodujú tieto aspekty. Kvalitné holuby,poloha holubniku,konkurencia a to o čom sa tu ešte nepísalo a to je zdravotný stav, kŕmenie a počet natrénovanych km.Budem to parafrázovať na atletovi, ktorý každý deň trénuje, dodržiava životosprávu a o tom druhom, čo netrénuje.Myslim, že výsledok je každému jasný.Prajem všetkým veselého Silvestra a šťastný Nový rok.
ROMAN NAHALKA-Romannasport (30.12.2020, 19:36)
Dobrý večer. Je rozdiel letieť 750km za rozdielnych podmienok. Napr. východný vietor nar. 50 až 60km.za h., teplota v tieni 33,preveril som si za moje holubarcenie množstvo holubov na dlhých tratiach aj v 90tych rokoch, páni, nezabúdajte, že holuby sú tiež živé tvory, takže ta 750km trať môže byť pri dnešných zmenách prúdenia vetru náročnejšia ako 950 až 1000km trať, na to nezabúdajme.
Peter Oláh (30.12.2020, 19:46)
Hladal sa spolocny ukazovatel holubov co dokazali vyhrat viac ako jeden zavod? Teda laicky co mali ci maju spolocne.. ano?
Rudolf Čmarada (30.12.2020, 19:51)
Pán Nahálka máte pravdu,ale tie podmienky čo tu Vy spomínate by boli problémom už pri 600 km.
Buček Eduard (01.01.2021, 15:10)
Holubárenie je ako stôl so 4 nohami. A to sú Holubár, rasa holubov, holubník a šťastie . Ak vypadne jedno z týchto 4 je po majstrovi a špičkových cenách.
"A stôl bez jednej nohy spadne."
Prajem všetkým v Novom roku hodne úspechov ,nefalošných- ozajstných kamarátov, radosť z holubárenia a hlavne hodne zdravia.
Rudolf Čmarada (01.01.2021, 15:55)
Dovoľte mi zaželať všetkým chovateľom aj tým, ktorých veľmi nemusím všetko dobré do Nového roka, hlavne veľa zdravia a radosti z doletovania našich holubov. CHcem veriť tomu, že v tomto roku sa už nebudú opakovať také veci, že niektorí chovatelia budú perzekuovani za to, že majú svoj vlastný názor. Naši najvyšší činitelia si ale musela uvedomiť, že oni zastupujú všetkých chovateľov od Sobraniec až po Skalicu. Chcem,len veriť, že veta Naši ľudia zapadne do zabudnutia. To je moje
dd novoročné želanie.Teraz sa vrátim k téme.Nechcem polezimovat s mojima spoludiskutujucima ja radšej používam fakty ako domienky. Už som písal o tom, že naša ZO nasadzuje aj vyše 700 hol.na závod.Vlani sme mali 20 spoločných nácvikov z 80 km vzdialenosti rozpätie v ZO 8 km.A teraz to najzaujímavejšie, čo sa týka tých prvých cien. My sme nakladali najviac 52 kusov to boli naši všetci závodníci. Vždy to boli spoločné dolety a tréning sa končil do štyroch minút.Vysledok je taký, že len dvaja holuby si dokázali vybojovať dve prvé ceny.Myslim si, že je to dostatočný argument aj pre tých menej skúsených aké ťažké až skoro nemožné vyhrávať prvé ceny s jedným holubom. Som už dosť starý na to, aby som veril tým Supermanom, ktorí tvrdia napríklad aj toto.... neprekonateľný holub, na trojmesačné mláďa podľa oka čisto do chovu, strunové krídlo čistý šprintér, lenivé krídlo čistý maratonec, mláďatá len do TS, dáva dolu chvost čisto do protivetre a mnoho ďalších nezmyslov.len preto aby boli zaujímavi.Tak ako sa hovorí, vždy je lepšie raz vidieť ako sto krát počuť, alebo sto krát opakovaná lož sa nakoniec stáva pravdou. Toto je nielen moje presvedčenie, ale aj mnohých iných, ktorí vedia, že dva krát dva vždy bolo, je aj bude štyri a nie inak.
Rudolf Čmarada (02.01.2021, 14:53)
Som nemilo prekvapený z toho, že tak málo chov.sa chce podeliť s vlastnými skúsenosťami na túto tému.Myslel som si, že chov.budu zaujímať veci, ako sa dosahujú špičkové výsledky a somozrejme, že aj ja som sa chcel niečomu novému poducit. Budeme to musieť robiť tak, ako to robíme a zase to bude asi zle. No ale, čo už.
Peter Tokoš (02.01.2021, 18:00)
Holuba,ktory by dokaže vyhravať ,alebo lietať 1% si treba vychovať užane ho v každom zavode motivovať ,holubyca,hniedo ,mlade,butnik,alebo pred zavodom na jednu noc dať preč rano ho pred nasadenim dať do holubnika.Dobre krmivo je dneska samozrejmostou a hlavne zdravotny stav holubu udržať celu sezonu.Neberte to,že chcem niekomu radiť,ale vždy ked som dokazal dobre zaletieť mosel to biť ťaži zavod.Treba mať aj dobru polohu holubnika dobre holuby.Ked my ras jeden chovateľ povedal,že holub ma sval,ktory nemosi každy den lietať okolo holubnika 2-3 hodiny myslim,že mal pravdu.Ktory holuby u mna lietaly dobre,tak sa vždy letely z dobreho smeru.Proste sa dokazaly otrhnuť,ktory letaly spolu tak vždy vracaly z druhej strany.Ked boly rychle zavody, tak smev Skalici nemaly šancu.Potom čo dokaže ešte vietor, to určite poznate aj u vas OZ.Potom ked sme niečo chcely zmenit v zavodoch,tak povedaly že treba si kupiť lepšie holuby,ale to už ina tema.Tak ZO SKALICA..................neni.
Martin Dzurák (02.01.2021, 19:06)
Dobrý večer, pán Čmarada zrejme myslíte na to Rumunské mláďa na vlaňajšej výstave v Brne, ktoré malo prvé ceny v troch pretekoch v dátumoch od 18.8.-do 29.9. /obdobie 6.týždňov/ z počtu nasadených 9838ks.5922.ks a 10341.ks. Lebo na Slovensku momentálne také nemáme. Moju odpoveď poznáte, lebo som ten, čo sa s Vami rozprával práve pri tejto klietke na danej výstave, na túto tému, okrem iného. Kedysi mi starý chovatelia hovorievali, až koš ukáže, ale dnes si už nemôžete byt istý ničím, hlavne keď najdôležitejšou časťou v roku chovateľa poštových holubov, je paradoxne, október až január, kedy je jedna dražba za druhou a zo všetkých popisov a rodokmeňov sa na Vás valí ohromná ,,výsledková reklama,, a preto je treba robiť všetko preto, aby sa čo najviac predalo a samozrejme za čo najvyššie sumy. To nie je len u nás, ale už aj vo všetkých okolitých štátoch a potom sa čudujeme, že namiesto Európskej výstavy, sa musel zaviesť pojem Stredoeurópska výstava, lebo dosiahnuté výsledky, aj vyššie spomenutého mláďata, vnášajú pochybnosti, či je tomu skutočne tak.
Ja si zase kladiem otázku, ako chceme pritiahnuť mladých chovateľov, nemusia byť vyslovené mladý, povedzme nových, keď by chcel takmer každý zarobiť na dražbe, to ja keď som začínal v 1991 roku a aj neskôr, sme si holubov darovali za Vatikánsku menu a ak náhodou niekomu kuna vydrhla holubník, sa u nás hovorilo: Holubacia mater ešte nezomrela a holubov dostal takmer okamžite. Ja som vlani rozdal vyše 50.ks. mladých holubov kamarátom v našej OZ a okrem toho, aj jednému mladému začínajúcemu chlapcovi, ktorí je
aspoň malé svetielko nádeje, že bude niekto pokračovať v našom koníčku, aj neskôr. Myslím, že terajšia situácia by mohla trocha nahrávať práve tomu, aby sme pritiahli k sebe nových chovateľov, lebo tých možností dnes človek mnoho nemá a dennodený kontakt zo zvieraťom, je jedna z možností, ako sa nezblázniť zatvorený doma.
Peter Oláh (02.01.2021, 20:59)
Dobry vecer. Ze sa mlada s dvomi ci tromi prvymi cenami na vystave neukazalo par rokov, je len dosledkom toho, ze slovensko je plne dobrych holubov a tak je to v sucastnosti iba tazsie... nie vsak nemozne.. este par rokov dozadu to bolo takmer na kazdej vystave. K drazbam.. ja naopak rad citam rodokmene.. je to ako kniha receptov.. a je len na mne ci sa rozhodnem kupit ci nie.. tu ma skor zaraza za ake male peniaze sa da dostat k dobremu chovnemu materialu. Mnozstvo chovatelov na slovensku pri vysledkoch ake dosahuju by v zahranici nemuselo ani pracovat, stacilo by raz rocne predat par holubov. Zaraza ma vsak este jedna.. celkom smutna vec. Holub na slovensku.. vyhra aj 5 zavodov, moze to byt priam olympionik a neda sa predat. Nie ze by tu nebola kupna sila, slovak toto nedokaze (mozno aj preto ze tu je iba nevrazivost a pochybovacnost) zaplatit a tak ocenit pracu kolegu a tak mu vzdat hold.
Buček Eduard (03.01.2021, 10:14)
Pán Olách odpoveď na Vašu vetu. Zaraza ma vsak este jedna.. celkom smutna vec. Holub na slovensku.. vyhra aj 5 zavodov, moze to byt priam olympionik a neda sa predat.
Lebo máme na Slovensku ešte stále niekoľko "Super chovateľov, nečestných chytrákov " čo vedia pošľapať meno SK v zahraničí. Predávajú na dražbách super rodokmene" ale nie holuby". A kupujúci sa teší s falošných rodokmeňov, chová a chová a nakoniec zisti že lacnejšie je si kúpiť kurča do polievky a nie drahé holuby. Svoje holuby odsunie, lebo kúpil svetoví rodokmeň.
Je to na škodu ostatným chovateľom zo Slovenska, čo to myslia vážne, venujú všetok voľný čas ,aj veľa financií ,aby vyhrávali a v zahraničí predajú naozajstné Esa za mnohonásobne nižšie ceny, ako chovatelia z iných štátov.
Často som v Poĺsku čo sa považuje momentálne za hol. veľmoc. Stretávam sa s mnohými jednoduchými chovateľmi aj chovateľmi čo sú stálice v majstrovstve Poľska, chovateľmi čo povyhrávali Olympiády Stredoeuropské výstavy aj Test. Stanice.
Vedia od každého holuba čo predávajú dodať DNA.
No a týmto sme na posmech a nehovorím už o tých čo sú na Západ od Slovenska.
To je to čo trápi mnohých na Slovensku.


Daniel Tomáš (03.01.2021, 10:47)
Pán Buček, plne s vami súhlasím, len nerozumiem tomu, ako sa to tu mohlo stať, a čo s tým? Dobieha nás minulosť, alebo je to aj realita aj v súčastnosti,? A čo chceme s tým vlastne robiť, a či vôbec chceme? Ďakujem.
Peter Oláh (03.01.2021, 11:21)
Ranko. Som rad za kazdy nazor, chceme predsa viest debatu, nie spor. Chapem postoj aj myslienku. Nechcem nikomu robit reklamu, ci uz dobru alebo zlu ... ponukam iba svoj nazor, postreh . Ze kupim draheho holuba este neznamena, ze o rok mi jeho mlada zaleti 3 prve... ja osobne zastavam toto, prv nez nieco kupim, spytam sa sam seba, ci aj ja dokazem dat holubovi rovnake podmienky. Percentualne by som to vyjadril asi tak, ze viac ako 50 percent uspechu holuba tvori talent a schopnosti chovatela. Ak som aj spoznal niekoho kto dokazal vyhrat holubom viac ako jeden zavod a je ich ozaj dost, mali nieco spolocne. V prvom rade nechovali kvanta.. vcasne rozpoznavali talent a ten dalej rorvijali... dalsia vec je, ze sa zameriavali konkretne na jednu kategoriu, nepokusali sa zaletiet uplne vsetko.. zvycajne im majstovstvo oblasti je aj ukradnute. Viem, ze nas sprevadza z minulosti vlna pochybnosti pri vysledkoch istych chovatelov (zial) no je treba sa iba poucit, ale rozhodne treba ist dalej.
Buček Eduard (03.01.2021, 12:53)
pán Daniel Tomáš
Peniaze a falošné kamarátstva.
Prv Slovensko bolo viac uznávane. No v posledných rokov je to nejaká móda niektorých "nechovateľov"
Treba tvrdšiu ruku ,no a niektorý povedia že to je Totalita.
Však máme "Demokraciu " ktorá dáva široké možnosti no žiaľ aj týmto Chovateľom.
Rudolf Čmarada (03.01.2021, 13:49)
Pán Buček som skutočne veľmi rád, že ste veci pomenoval úplne presne ako to na Slovensku skutočne je. Ja ktomu tiež niečo pridám. Stačí si vytvoriť nejakú legendu z ktorej sa potom urobí Alfa chovný samec, ktorý dokáže vychovať aj 60 mladých za rok a na 20 rokov máte o seba postarané. O tomto celom to na Slovensku je. Holub za sto euro sa rovná , 80 euro rodokmeň a 20 euro holub.Na budúci rok urobím incesne pary a už som ako sa hovorí za vodou. Treba ale otvorené priznať, že toto sa nerobí, len no Slovensku . Táto vylepšená inšpirácie k nám od niekal prišla a hlboko sa tu zakorenila.Chcem len veriť, že sa chovatelia poučia na vlastných chybách a pochopia konečne, že tu ide o čistý biznis a nie o kvalite ponúkaného tovaru.
Pavol Babic (03.01.2021, 17:00)
Pán Rudolf načali ste tému ESO holubov rozpisujete tu rôzne témy ale akosi vám ušlo , že pán Gemeľa zverejnil fotku asi najlepšieho holuba Slovenska za 2 roky. 9 cien do 10 miesta čo viac ešte potrebujete vedieť. Nevidel som ešte ani jeden príspevok ,ktorý by aspoň trochu pochválil tohto holuba.Možno že všetci majú minimálne aspoň jeden taký kus doma.Na západe sú tieto holuby predávané za veľké peniaze , tu sa o nich nič nevie.
Milan Blahovský (03.01.2021, 17:11)
Pekný výsledok skutočne p.Babic. Určite sa patrí zablahoželať, ale sme na Slovensku...Umrie ktosi , oznam a pár kondolencií, vyhrá niekto a ešte menej. No darmo sme veľmi "skromný" národ...
Myšlienka zo strany Štefana Gemeľu veľmi dobrá, keďže vďaka Covid hystérii sme ochudobnení o prehliadku najúspešnejších a ich výkony za rok 2020 sa vyparia z povedomia chovateľov, snáď pomalšie ako korona vírus. Bolo by vhodné ak by majitelia prvých 3 holubov v každej kategórii boli vyfotografovaní a ich krátky profil prezentovaný na stránkach SZ. Ostáva už iba otázka, kto to urobí a či bude zo strany majiteľov záujem ?
Rudolf Čmarada (03.01.2021, 18:09)
Pán Babic , áno máte pravdu, že mi to ušlo pretože ja som sa venoval len holubov s prvými cenami.Teraz som si vylustroval holuba p.Pajtu a môžem povedať, že to je vinikajuci univerzálny hotub. Takže veľká gratulácia p.Pajta. Aj tieto výsledky len dokazujú, že vyhrať s jedným holubov tri prvé ceny je veľmi ťažké až skoro nemožné to mi dáte asi za pravdu. Ostávam s pozdravom.
Pavol Babic (03.01.2021, 18:15)
Na tom by mali mať záujem sami chovatelia ,bez vetra sa ani lístok nepohne.Všetci chcú predávať za veľké peniaze len keby to za nich niekto urobil.Mňa osobne holuby bavia ,veľkým pomocníkom je internet a google prekladač.Dá sa tú nájsť skoro všetko.Stačí si prečítať Ad Schaerlaekens ,holubiar sa dostane do obrazu. Belgičania , holandania , nemci každý tyžden zverejňujú prve ceny úspešnosť.U nás
spracovateľ je neschopný dať do štvrtka výsledky na internet. Smutné je len , že u nás prevláda závisť Namiesto toho aby si chovatelia pri holuboch oddýchli od dnešného stresu prenášajú tento stres aj do holubov.Hľadajú chyby a namiesto holubarčenia vypuštajú rôzne klebety. Mňa osobne zaujíma z akej linky holub je, ako lietali rodiča alebo linka týchto holubov. Poprípade kde sa dajú zohnať. Samy dobre vieme , že vychovať takéto holuby sa nepodarí každý rok alebo aj za život.
Buček Eduard (03.01.2021, 20:54)
1Eso ročné - OZ. Nakoľko sa posledné roky veľmi málo sa venujem starým holubom, pre nedostatok času dávam max.13 závodov a predsa sa našiel i u mňa jeden výnimočný ročiak, ktorý vynikal aj bez súkromných nácvikov v sezóne a v prirodzenej metóde. Pred sezónou vyvezený ako aj všetky ostatne 5x od 15km do 40km. Posúďte sami :
ako mladý zo 6/6
ako ročný 11/11
Dovezený od Handerka Línia " Dakar, Mercedes 699, Mitu -Vercammen.
Určite u chovateľa čo sa venuje naplno holubom vyváža, pravidelné trénuje, závodí vdovstvom tento holub by bol ešte omnoho vyššie.
Tak že talenty a Esa existujú len treba im dať možnosť na rozvíjanie talentu.


PL-2019-0000-435740 17 4561.320 km Eduard Buček 02901 Trstená - Tvrdošín
Detailné výkony holuba pre súťaž
Cena Účasť Perc. Vzdialenosť Koef. Pretek Typ výsledkov Alt
420 71 / 3382 12 % 127.135 km 124.187 Trenčín (25.08.2019) AT OZ Orava
136 24 / 878 15 % 139.464 km 154.897 Nové Mesto nad Váhom (01.09.2019) AT VS3
27 23 / 924 3 % 139.464 km 29.221 Nové Mesto nad Váhom (06.09.2019) AT VS3
394 84 / 3276 12 % 199.405 km 120.269 Kúty (15.09.2019) AT OZ Orava
111 83 / 3059 4 % 260.706 km 36.286 Přimětice (22.09.2019) AT OZ Orava
207 51 / 1875 11 % 333.794 km 110.400 Jindř. Hradec (29.09.2019) AT OZ Orava
36 39 / 1692 2 % 139.464 km 21.277 Nové Mesto nad Váhom (08.05.2020) AT ZO Trstená-Tvrdošín
101 38 / 1529 7 % 199.405 km 66.056 Kúty (10.05.2020) AT ZO Trstená-Tvrdošín
127 114 / 5019 3 % 260.706 km 25.400 Přimětice (18.05.2020) AT OZ ORAVA
35 112 / 4584 1 % 376.378 km 7.635 Milevsko 1 (24.05.2020) AT OZ ORAVA
236 53 / 1698 14 % 376.378 km 138.987 Milevsko 2 (30.05.2020) AT VS 2
7 33 / 1051 1 % 376.378 km 6.660 Milevsko 7 (06.06.2020) AT ZO Trstená-Tvrdošín
7 79 / 2187 1 % 127.135 km 3.201 Trenčín 2 (13.06.2020) AT OZ ORAVA
108 24 / 579 19 % 376.378 km 186.528 Milevsko 3 (22.06.2020) AT ZO Trstená-Tvrdošín
62 40 / 1012 6 % 376.378 km 61.265 Milevsko 4 (28.06.2020) AT VS 2
40 153 / 4188 1 % 376.378 km 9.551 Milevsko 5 (05.07.2020) AT Orava+Terchová
71 35 / 876 8 % 376.378 km 81.050 Milevsko 6 (12.07.2020) AT VS 2
Priemer / Súčet 7 % 4561.324 km 1182.87 Preteky: 17

A také holuby sa nepredávajú .
Rudolf Čmarada (05.01.2021, 17:23)
Vážený kolegovia. Prešiel mesiac ako som otvoril túto tému a verím, že viacerí z Vás ste pochopili o čom to je a kde sa náš koníček dnes nachádza. Zaznelo tu veľa pozitívnych názorov a som veľmi rád, že sa plodne a hlavne bez nejakých osobných invektyv debatovalo.Dovolte mi z toho všetkého malú analýzu. Na túto tému prišlo 41 príspevkov a malo to 13414 vzhladnuti, preto si myslím , že to bolo zaujímavé a pre niekoho aj poučné.Zo všetkého tohto vyplýva asi to, ako sa dosahujú keď nie prvé ceny,tak aspoň špičkové umiestnenia.Toto sú faktory, ktoré dokáže ovlivnit chovateľ. Zdravotný stav, kŕmenie, natrénované hodiny, motivácia, šťastie, konkurencia, disciplína na holubniku dobré holuby. Toto sú veci, ktoré však nedokáže ovlivnit. Počasie, poloha holubniku, koridory, útoky dravcov. Dovolím si napísať aj pár hoaxov, ktorými sa niektorí snažia byť zaujímavý.Neprekonatelny holub, trojmesačné mláďa podľa oka do chovu, strunové krídlo čistý šprintér, lenivé krídlo čistý maratonec, mláďatá len do TS, holub dáva dolu chvost čisto do protivetre čo najširší pásik na konci chvosta vinikajuci zavodnik. Prajem Vám pekný večer.
Peter Oláh (05.01.2021, 19:30)
Jedna z mala tém ktora ma aj zaujimala.
Pavol Babic (05.01.2021, 21:51)
Je dobré sa vždy niečomu novému priučiť . Preto treba komunikovať , pozorovať ,čítať a skúšať . Stále sa učíme, niekomu to ide lepšie niekomu horšie .Nie vždy dokážeme pochopiť a hlavne previesť všetko do praxe . O tom by hlavne malo byť chovateľstvo. U nás v klube
máme úspešného chovateľa , každý sa mu snaží vyrovnať .Má prvé ceny , hromadné dolety , holuby ktoré vyhrávajú prve ceny nielen u neho , ale po celom Slovensku , Poľsku aj v Nemecku. Viete ako to pozdvihne morálku súperov ? Vo výsledkoch je v prvej 10 - 6 chovateľov
z našej ZO či staré alebo mladé. Prečo ? Lebo sa nemôžme vyhovárať na rôzne tzv okolnosti .Chceme sa mu rovnať ale akosi nám to nejde .A to je motor na našu prácu .Chceš lepšie letieť , tak preto niečo urob .Na 80 % ak to nejde je na vine chovateľ. Ak sa ten nezmení holuby nepoletia. Preto treba len diskutovať , sledovať internet alebo čítať časopisy . Vždy je to len o práci chovateľa . Nik zo súperov za vami nepríde to alebo hento robíš zle. Lebo ak ho porazíte je to štastie , náhoda alebo iné blbosti. Preto treba mať priateľov ktorý vás podporia a pomôžu . Potom sa dostaví výsledok a Olympionici ujdú radšej do inej oblasti len aby vám nerobili percentá . Aj toto sa stáva.
Ján Fecko (06.01.2021, 13:38)
Presne tak p. BABIC. nik nehlada chybu u seba ale kdesi inde.
Štefan Buc (09.01.2021, 13:00)
Dobrý deň
V tomto 14 minútovom videu sú zhrnuté 60 ročné skúsenosti rod.Eijerkamp.
Video je v ang.jazyku ale myslím si že každý z nás vie o čom Evret-Jan hovorí a názorne ukazuje.
Prajem príjemý zažitok pri pozeraní videa.
Ja osobne si myslím,že veľa holubárov toto video už veľmi dobre pozná.

https://www.eijerkamp.com/en/eijerkamp-pigeon-quality-criteria

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené