Chovateľstvo ako víťazná platforma

Peter Turek (17.12.2020, 23:38)
Dnešný deň priniesol toľko informácií,hodiacich sa k tejto téme,že je až zarážajúce,ako všetko so všetkým súvisí...Epidémia,pandémia,bublina.Je to na viac samostatných tém...Kým dozrie téma k spoločnému Národnému preteku,je potrebné si uvedomiť,že sú činnosti,ktoré majú chovatelia poštových holubov, plne vo svojich rukách-tu je potrebná iba dohoda.Sú problémy,riešenie ktorých je možné,nie však v kontexte dnešnej spoločnosti jednoduché-zachovanie tohto športu ako spoločenskej aktivity,jeho ochrana pred nepriaznivými vplyvmi-ochrancovia dravcov,ochrancovia zvierat všeobecne a predovšetkým ľudskou hlúposťou,neznalosťou,prezentovanou verejne,rovnako neznalým...Covid 19 si vyžaduje samostatný nadhľad,začnime bublinou.S nástupom globalizácie,otvorenia ekonomík,odrazu nastáva absolútne opačná situácia.Predovšetkým systém si podrezal sám konár pod sebou.Ľudia nemajú v značnej miere potraviny,ktoré v minulosti vypestovali-boli pivnice-zemiaky,zelenina,ovocie,zakáľačky,obilie...Takýto človek mohol takmer celú zimu stráviť doma-ideálne pre dnešný bublinový návrh.Dnes sa stavajú bungalovy bez pivníc,aké zásoby majú obyvatelia panelákov a kde by ich vôbec mali uskladňovať?Vytratil sa zdravý sedliacky rozum a odrazu sme sa zobudili.Kohút kikiríka-utratiť,hus gága-utratiť,holub lieta,hrkúta,darmožráč,prestať chovať...V supermarkete je-zatiaľ...v rámci bubliny je ešte do neho prístup-je zahraničný,ešte zarába.Pán Buček,ktorý je tiež často v Poľsku,registruje taktiež to podstatné,čo spomenul na inom mieste.Dva roky dozadu,pri ceste do Noweho Targu,sme viezli s manželkou,dravcom poraneného poľského závodníka.Prišli sme pred pekný,moderný dom-kuté ploty,kvety,vystrihané trávniky.V altánku sedel dedo,sledoval prelet vdovcov.Moderný,záhradný holubník,kvety polievala nevesta,pri ktorej by aj taký Boris zabudol na zasadanie parlamentu...Syn pracuje v Nemecku,holubárim od malička,ako mnohí tu,avšak závodíme odkedy syn dospel.Za holubníkom živý plot,za ním hospodárske budovy-maštale,sklady,veľká stodola.Udržiavané,vybielené.Mladí už aj uvažovali,že to rozoberú,avšak presvedčil som ich,kým žijem,bude to tu stáť.Dnes v supermarkete je,zajtra nemusí byť.Dnes syn v Nemecku prácu má,vozí peniaze,zajtra to môže byť ináč.A miesto pre dobytok,ošípané,hydinu,králiky je zachované...Iste,nebudeme sa vracať do stredoveku,avšak zdravý sedliacky rozum ešte existuje.Potrebujeme vzdelaných ľudí,ktorí však musia byť aj múdri-nepáliť mosty za sebou,pretože vážení-vy múdri,ktorí ste sa natlačili do vedenia štátu, ste nasadili systém,ktorý je úplnym opakom a do bubliny nijak nepasuje.Je to venované jednému dnešnému vystúpeniu na TA3,kde politológ vykladal o neziskových organizáciách-spadá do toho i poštové holubárstvo,len nejak nevieme z toho vyťažiť a ten uviedol,ako príklad stability stoličku s tromi nohami-štát-biznis-občianska spoločnosť.No nechová poštové holuby a o Slovákoch sa vyjadruje,ako o zaostalom národe,ktorý má prehnane dobrý vzťah k manuálnej práci...Asi mu tá stolička spadla z neba...Ak by choval poštové holuby,tak by mohol zachytiť od nábytkára ing.Jendrichovského,že stôl má najvyššiu stabilitu,ak má štyri nohy...Mimochodom,kde by ste posadili živé dieťa s pásmi-na trojnohú,alebo štvornohú stoličku?Znova aj tu má chovateľstvo navrch,ak chcete niečo vedieť,pýtajte sa vzdelaného praktika-holubára...Vedú nás však teoretici,ktorí nás nútia do niečoho,čo nechceme a ak to nevyjde,bez zodpovednosti povedia-vy ste to pokazili...
Ľubomír Janda (18.12.2020, 00:07)
Pán Turek, priznám sa, že niekedy som sa vo Vašom príspevku strácal, ale posledné 3/4 ostatnej vety ma skutočne dostali! Len neviem či ste mali na mysli oficiálne štátne štruktúry, alebo orgány SZ CHPH?!
Peter Turek (18.12.2020, 08:07)
Máte pravdu,nie takmer možné zachytiť komplikovanosť dnešnej doby,úplne jednoducho.Kritizovať niekoho,kto robí dobrovoľne pre všetkých,by však nebolo na mieste,hlavne pri nedostatku informácií.
Ľubomír Janda (19.12.2020, 00:10)
Súhlasím, len podstatné je, aby ten dobrovoľník robil naozaj pre všetkých, čo by malo vylučovať práve spomínaný nedostatok informácii.
Peter Turek (19.12.2020, 02:39)
Milan Lasica,nie tak dávno povedal-pamätám si dobu,keď takmer v každom dome mali koňa,iba niektorí bohatí mali auto.Dnes má takmer každý auto,iba niektorí bohatí majú koňa.Moja generácia môže to isté povedať o holuboch,tu sme však na tom lepšie-ešte stále nemusíme byť prehnane bohatí,aby sme mohli holubáriť...Oba príklady ukazujú zmenu vývoja,stávame sa citlivejšími,viac reagujeme na pocit nespravodlivosti.Svoje dohody,by mali mať holubári pevne v rukách,tu je podstatné slovo ÚROVEŇ.Ako sa bude stavať k poštovému holubárstvu a chovateľstvu všeobecne spoločnosť, to je na širšiu diskusiu.V mojom okolí zaniklo,tak 20 rokov dozadu kováčstvo,garbiarstvo,tkáčstvo atď.avšak v posledných rokoch sa pár ľudí spamätalo a v rámci aktivity znovuobnovenia remesiel,aktivity hradného múzea,nastáva obnova mnohých činností.Problémom je,že mladých už nemá mnohé veci,kto naučiť.Nerád by som,aby za našej éry zaniklo aj poštové holubárstvo.Ak by sa to u nás stalo,už to zrejme v budúcnosti nikto neobnoví.Ako súčasť špeciálnej športovej kultúry,pozitívnej ľudskej angažovanosti,potrebnej pracovitosti a vedomostnej úrovne,má tento celoživotný šport obrovskú hodnotu.Tu mám však dojem,akoby dnešné učebné osnovy,boli zamerané v mnohom,čo sa týka histórie národa,jeho drobných úspešných činností a mnohých udalostí,iným smerom.Školské holubníky sú svetielkom nádeje.Prečo niekedy spoločenská kritika?Pretože vynakladáme značné prostriedky na liečbu závislosti mladých,neraz sa bezcieĺne potuľujúcich,podliehajúcich lacnej zábave...Úplne najnovšia situácia však ukázala v súvislosti s Covidom,nárast depresií,problémy osamelých a sme znova pri holubárstve-holubár sa nenudí-ak je v dobrom kolektíve,aj rok môže byť pre neho krátky-párenie-odchov-závody-závody mladých-finále testovačiek-Hluk-Kassel-oblastné výstavy-celoštátna-Stredoeurópska alebo Olympiáda-výstavy a akcie v susedných štátoch atď.atď.S nadsázkou-len si zachovať mladosť,zdravie a mať dosť peňazí na to všetko...Tieto veci sú nám známe,len ich presadzovať do spoločnosti naďalej...Ako ľudia nie sme ideálni,avšak hľadať spoločnú cestu,ako sa dá...
Oto Gano (19.12.2020, 20:29)
Pán Turek ! Rád si prečítam príspevky na DF .Vo vašom prvom príspevku sa strieda téma politiky a holubárstva.Ale čo má zaujalo je v dnešnej dobe často používané slovo BUBLINA. Sedel som ešte pred zákazom v reštaurácií a pri vedľajšom stole sedeli mladí ochrancovia prírody.Skoro som sa zadrhol,keď začali oduševnene básnite ako vydelí reláciu v telke o dravcoch.Bolo ích sedem a každý chcel byť SOKOLIAR. A tu prichádza BUBLINA. My holubári žijeme v bubline. Čo my robíme pre zviditeľnenie nášho životného hobby???V dnešnej vojne informácií ??? Ďeti si myslia že holuby majú zuby a každý týždeň sú v telke malé deti s jastrabom na ruke!!! A my máme len bublinu DF kde sú samé hádky miesto propagácie holubáfenia.Chcelo by to aj nejakú reklamu, dajme si vyrobiť spoločné nálepky na autá s logom PH alebo podobne.(to je len príklad). Iste sú aj ďalšie nápady...
Peter Turek (20.12.2020, 06:13)
Dobrý postreh,je tu niečo nezdravé.Uprednostňovanie agresivity v podobe prehnanej ochrany dravcov všeobecne,sa prenieslo i do spoločnosti.Preto sa tieto témy neraz neplánovite prelínajú.Holub bol symbolom mieru,pokoja,rovnako ako mnoho spevavcov.Odrazu však absolútne uprednostňujeme dravcov,ktorí sú v jednej skupine,bez ohľadu na ich užitočnosť alebo škodlivosť,tam sa dá najviac finančne získať...Prefíkaná zlatokopka je dnes v centre Smotánky,ako príklad vzoru úspešnej ženy a pracovitú,solídnu,ktorá vychováva takmer sama deti,pretože manžel musel vycestovať za prácou,sme ešte aj potrestali,neskorším odchodom do dôchodku...Je to obsažná téma a podstatne zasahuje aj poštové holubárstvo.
Peter Turek (20.12.2020, 07:35)
Od roku 1997,som sedem rokov pracoval na úseku vedení VVN,Štrba-Lemešany.Kto pozná podtatranskú krajinu,zhruba od Jánoviec po Ľubicu,tak iba v tejto oblasti sme našli ,ak ma pamäť neklame 12 poštových holubov,prevažne v období konania dlhotraťových závodov.Poranené už takmer VYHYNUTÝMI dravcami,smädné,vyčerpané.Tam som sa znova poučil o inteligencii poštového holuba,pretože sa ukrývali na poliach so zemiakmi,pohybujúc sa v akoby tuneloch,kde sa snažili nájsť si nejakú potravu a zároveň boli chránené,pred pohľadom zhora...Boli to holuby prevažne OZ Prešov,z okolia Sabinova atď.Mnohé už mali veľmi blízko domov...V tomto období sme mali problémy so znečistenými izolátormi,bocianmi,dravcami,hlavne vo vlhkom počasí.Nastávali preskoky,výpadky vedení,bolo potrebné vypínať linky a izolátory meniť.Pretože sme pracovali horozeleckou technikou,mali vybavenie,spôsob istenia,príslušné skúšky na prácu vo výškach,začali za nami chodiť rozličné elementy s návrhom na spoluprácu,pri montovaní hniezdnych búdok pre dravce.Nenatrafili na toho pravého,vtedy to neprešlo,neskôr po mojom odchode do USA,povznikali konkurenční dodávatelia el.energie a energetika,aby si udržala odberateľov a ukázala,že ide cestou pokroku,tak dnes sa už tieto hniezdiská montujú aj v mestách,na komínoch,výškových stožiaroch,budovách a el.vedeniach.Bez diskusií s dotknutými holubármi,chovateľmi,polovičným poklesom populácie spevavcov...Nevolení začali vládnuť.Odvtedy viem,že sa jedná prevažne o peniaze,možnosť získania dotácií,voľnej akože pracovnej doby,rovnováha prírody je tu podružnou záležitosťou,pretože lanárili aj mňa...Nie všetko je možné verejne uviesť.Sokoliarom sa podarilo svoju platformu presadiť po ôsmich rokoch neúspechov do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.Princíp dravca a obete sa zdal pri schvaľovaní,zrejme skutočnými milovníkmi prírody,príliš drastický,aby mohol byť kultúrny,nakoniec to však pretlačili...Majú väčšie peniaze,ako holubári,preto sú aj častejšie v médiách a vedia sa prezentovať,ako záchrancovia tohto sveta a neznalý naletí.Samotné poštové holubárstvo sa mení.Potrebujeme dve základné veci-a znova sa tu vtláča politikum-aby mal chovateľ prácu doma,prípadne holubáriť viacgeneračne,ako to bolo uvedené na príklade z PL,do toho spadá i spolupráca priateľov a potom veľmi dôležitá ochrana poštového holuba,po ktorej už hodne volajú v Írsku,Anglicku,Nemecku...Pri podnetoch zdola,sa musí do toho zapojiť FCI,nie iba konštatovaním a dôležitá je spolupráca dotknutých štátov.Či sa niekto do toho pustí v medzinárodnom merítku?Tu je potrebné spomenúť dôležitú poznámku M.Blahovkého-Nemusí byť dôležité,že máš pravdu,ale proti komu musíš bojovať...V podobe polobiznisového zamerania testovacích staníc,bude žiť tento šport naďalej,je to však už o niečom inom-chýba tam chovateľ,denný styk s holubami a potom-dom nad ktorým nelietajú holuby,je smutný.Prajem všetkým príjemné vianočné sviatky,stabilitu štvornohého stola,ako to uvádza nábytkár,úspešný chovateľ ing.Jendrichovský a ak v televízii počujete rozprávať teoretika,ktorý vám dáva za príklad stability,stoličku o troch nohách,tak verte,že na trojnohých kárach,ktoré sme si ako deti zhotovovali,sme sa najskôr prevrátili...
Peter Turek (20.12.2020, 07:44)
Ospr.sa za preklep v poslednej vete-nie na trojnohých,ale na trojkolesových kárach...
Peter Turek (20.12.2020, 15:45)
Aby sa z toho nestalo súkr.diskusné fórum,po telefonáte od holubára,ktorý písať nechce,snáď posledné dve poznámky.Máme tu zákonnú úpravu,ktorá definuje,že zviera nie je vec.Veľmi,veľmi dobré.Je to súcit nad psami,vychudnutými na reťaziach,drastické zaobchádzanie s dobytkom,koňmi,katastrofálne ustajnenie,nedostatok potravy...Aby zvieratá jednoducho netrpeli.Žiadny z pseodoochranárov mi nevedel dať v tomto prípade odpoveď,všetci sa vyhovárali na prírodu.Do skupiny zvierat samozrejme patrí i poštový holub.Tu odrazu,akoby súcit končil,bolesť a boj o život sa z ich pohľadu odrazu neberie do úvahy.V aukcii MVDr.Bodnára,bola uvádzaná holubica,ktorá sa vrátila zo závodu po dlhšom čase s už zahojenou ranou,po skonzumovaní polovice prsného svalu dravcom.Ako veterinár a dlhoročný chovateľ,vie o čo tu ide.To robí najčastejšie jastrab,ktorý začne konzumovať holuba hneď,ako s ním sadne,samozrejme neraz ešte živého.O tom sa mnohí v praxi iste presvedčili.Takže tu je ten základný rozpor-teoreticky ľudia dobrého srdca,milovníci prírody,ochrancovia a odrazu,odtiaľ-potiaľ.Tá falošnosť musí vadiť.Aj dieťa vie,že ak bolí jeho,bolí aj psíka,holuba,každého...Je to súčasť prírodných zákonov,avšak nie jednostranné,lukratívne rozmnožovanie jedného druhu,na báze nejakých teórií...Prečo občas do toho skočí nejaké politikum?To na vysvetlenie i k príspevku p.Gana.Zaviedol sa u nás svojho času absolútny teoretický nezmysel-humanitárne bombardovanie.Katastrofické ospravedlnenie.Ak bombardujeme mestá,civlilné obyvateĺstvo,zomierajú deti,je možné dať tomu podtón humanitárny?A to zasahuje i nás v holubárstve-máme byť humanitárni voči dravcom,ochranárom.Nie skôr rešpektovať tisícročné zákonitosti prírody?Pre týchto teoretikov,ktorí nás však hodne ovplyvňujú,sú charakteristické naučené frázy a v mnohom neznalosť praktického života.Z matematického hľadiska sa naučili,že dve štvrtiny nám dajú polovicu,dve polovice jednu celú a toto presadzujú bezvýhradne,ako rýchlik ženúci sa tmavým tunelom.K životu a naplneniu mnohých predpokladov,je však potrebná aj filozofia a logika.S učiteĺkou matematiky sme to občas-ak mala náladu preberali.Všetko videla v číslach,jej život boli čísla a vravela nám-ste hlúpi,pretože ste ešte mladí,ak však prežijete pol života,budete o 50 percent múdrejší.Ani ja som múdra z neba nespadla.Tu sa hodí jedna príhoda,ktorá nenahráva teoretikom.V jednej z historických vojen,keď prišiel kráľ o koňa pod sebou,zaznel výrok-Dám pol kráľovstva,za koňa.Týmto výrokom som trochu potrápil našu matematičku,aby sme ju zabavili a nedala nám písomku.Vravíte,že všetko je v číslach a všetko sa dá vypočítať.Podľa výkriku tohto kráľa ak dá pol kráľovstva za koňa,tak matematicky dá štvrť kráĺovstva za pol koňa,to všetko sedí.Avšak ušiel by pred nepriateľom na pol koňovi?A tak začala aj naša pani matematička uznávať i filozofiu,logiku.Kto chce,nech si žije vo svojej bubline pravdy,avšak bez toho,aby nás to negatívne ovplyvňovalo.
Oto Gano (20.12.2020, 22:25)
Mňa osobne by zaujímalo ,či SZ na budúci rok počíta s nejakou formou propagácie nášho športu,alebo ostaneme ďalej pri konštatovaní daného stavu .???

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené