Logika generácií

Peter Turek (13.08.2023, 10:38)
Cez zalétleho holuba som mal možnosť navštíviť goralskú chovateĺskú rodinu v PL.Toľko jednoduchej múdrosti,zdravý sedliacky rozum v kombinácii s moderným obydlím,holubníkmi a zachovalou chovateĺskou zástavbou v zadnej časti pozemku,rezervou v prípade potreby ustajnenia a chovu hospodárskych zvierat,to sa denne nevidí.Za všetkým stojí senior,dlhoročný chovateľ.Syn pracujúci v zahraničí,drží ekonomiku rodiny,možnosť chovu a senior s manželkou a nevestou dbajú,aby to po holubárskej stránke aj výsledkovo fungovalo.Nebolo to vždy tak,vraví mi - mladých je potrebné naučiť žiť.Televízia,médiá ich to nenaučia,tie ich iba dostanú tam,kam ich manipulátori chcú dostať.Medzitým vyšla s pohostením nevesta - tam by aj Boris zaslintal,ak by ju zbadal,dnes už nadšená chovateľka.Nevesta vyrástla vo Warszawe,o poštovom holubárstve moc nevedela.Prišla bývať k nám,mala zmysel pre záhradu,avšak načo chováme tie holuby,tak som jej povysvetľoval,aké rozličné môžu byť formy života,okrem neustáleho naháňania peňazí a hádok.Avšak ženská logika má neraz svoje špecifiká a u nás ženy z hlavných miest,majú tendenciu myslieť si,že vedia viac ako dedinský človek,tak mi vraví - ale tie holuby lietajú a ak povešiam prádlo,aby mi ho nepošpinili,nebolo by lepšie,keby sme ich nemali,čo urobíme?Dievča moje,keď som staval tento dom,postavil som v ňom aj toaletu.Ak pôjdeš na toaletu a trocha sa pošpiní,čo urobíme,vyhodíme toaletu?A tak ostala toaleta,aj holubník.Nevesta navštevuje so synom výstavy,hol.podujatia,Belgicko,Holandsko,Nemecko.Objavila nový rozmer života -o koľko by bol náš život chudobnejší,keby sme nechovali poštové holuby,tvrdí dnes,keď mi uleje niečo zo sliviek v tekutom stave,s úsmevom konštatuje senior...

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené