"Radosť v našich radoch"

Miroslav Vidhold (31.01.2025, 08:06)
V lome Jablonica osadili búdky pre sokola sťahovavého
2 minúty čítania

28. januára 2025
Autor
TASR
Témy
Jablonica,lom Jablonica,OZ Ochrana dravcov,sokol sťahovavý
V lome Jablonica v okrese Senica v utorok osadili búdky špeciálne vyrobené pre sokola sťahovavého, ktorý patrí medzi vzácne chránené druhy na Slovensku. Tento krok má ochrániť sokola pred dôsledkami ťažby dolomitu a znížiť ekonomickú stratu spoločnosti, ktorá ťažbu vykonáva.

ilustračné foto Envato Elements
Predseda občianskeho združenia (OZ) Ochrany dravcov na Slovensku Jozef Chavko priblížil, že minulý rok sa sokol zahniezdil práve na skale v jablonickom lome, ťažba musela byť zastavená. „Boli z toho dosť veľké ekonomické straty. Situáciu sa snažíme riešiť kompromisom, hniezdo sme mu umiestnili tak, aby mohol fungovať, keď budú ťažiť,“ uviedol.


V búdke sú vyvŕtané otvory, ak by do nej napršalo, dážď cez ne môže odtiecť. Ako ochranu pred horúčavou má búdka na streche umiestnené kamenivo. Podľa Chavka hniezdi sokol len na skalách, čomu je celý projekt prispôsobený. „Týmto spôsobom sa snažíme zabezpečiť stabilitu tohto druhu,“ dodal. Môžu ho ohroziť tiež predátory ako výr skalný, búdka mu tak poskytne relatívne väčšie bezpečie.

Projekt je výsledkom spolupráce ornitológov z OZ Ochrana dravcov na Slovensku, horolezcov zo Slovenského horolezeckého spolku JAMES a spoločnosti Danucem. Tí spoločne zabezpečili odborné umiestnenie búdky na úpätí skaly (lomu), ktoré trvalo niekoľko hodín.


Dramatický pokles populácie sokolov sťahovavých na celom svete bol v minulosti spôsobený chemizáciou prostredia. Masovo používané insekticídy (najmä DDT) sa hromadili v telách týchto dravcov a spôsobovali, že sokolom pri inkubácii (zahrievaní) znášky praskali škrupiny na vajíčkach a páry nevychovávali žiadne mláďatá. Z Malých Karpát úplne vymizol v roku 1977, vrátil sa znovu v roku 1994.
Miroslav Gemery (01.02.2025, 09:59)
Par faktov:
Sokol stahovavy nie je stahovavy-je to staly druh a zije tu celorocne.
V minulosti az do roku 1993 bol v celej strednej Europe vyhynuty.
Dovodom vyhynutia neboli chemicke latky ale hlinikove kruzky na nohach postovych holubov.
Tuto informaciu sme poskytli aj Ochrane dravcov na Slovensku ktora s nami uz niekolko rokov nekomunikuje a prispevky ktore im piseme su okamzite odstranene a dalsi pristup do diskusie je okamzite zablokovany.
Populacia tohto druhu extremne narastla a to az o 2600 % !!!!!!!!!!!!-zdroj Wikipedia
Sokol stahovavy je v prirode uvadzany ako SKODNA-zdroj kniha Nase vtaky.
Ochranari uvadzaju a tym aj zavadzaju ze na celom Slovensku mame len par desiatok parov z tohto druhu.
Len my osobne pravidelne navstevujeme v nasom okoli 16 hniezd tohto vraha v prirode a nemame to viac ako 50 minut cesty autom.
Takze pani holubari- BUDICEK!!!!!Blizia sa schodze jednotlivych ZO a OZ a preto navrhujeme spisat peticiu a zaslat ju na ministerstvo a ziadat riesenie tohto obrovskeho problemu ktory sa netyka iba nas holubarov ale prirody ako takej nakolko z nej zmyzli vsetky spevavce ktorych zostatky nachadzame v blizkosti hniezd tohto vraha.
S pozdravom Gemery P+M tel.0905 107 686

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené