Dravce

Ivan Nemec (18.04.2010, 17:51)
Neviem aka je situacia v inych oblastiach, ale u nas (Liptov) sa znacne zvysili straty postovych holubov sposobene pernatymi dravcami. Hlavne sa to prejavilo na jar pri vypusteni po zimnej "prestavke" a pri prvych nacvikoch, kedy uz z kratsich vzdialenosti sa holuby nevracaju alebo prichadzaju zranene. Dravce su premnozene, pod hrozbou vysokych pokut sa prestali chytat a prirodzenu rovnovahu narusaju aj ochranari vypustanim dalsich z roznych zachrannych stanic. Myslim si, ze je tu pole posobnosti pre clenov SZ, aby zapracovali a situaciu riesili podobne ako to s kormoranmi riesili rybari. Ved nase holuby maju nejaku cenu a take drahe maso jastraby a sokoly nemusia zrat. A regulacia poctu dravcov by za tejto situacie nezaskodila.
Jozef Kasan (18.04.2010, 18:20)
Mám informáciu /síce z druhej ruky/, že v oblasti Slovenského raja a Rožňavy okrúžkovali ochranári už viac ako 60 ks. mláďat sokola, predpokladám sťahovavého. Keď k tomu pripočítam tie u nás a na ostatnom území Slovenska tak mi to vychádza, že pribudne každoročne okolo 100 - 120 ks. Spevavé vtáctvo mizne a dravcov pribúda. Ešte viac pribúdajú jastraby.
Zdeňek Adamík (18.04.2010, 20:06)
Nejvyšší čas, aby zoologické zahrady začali množit a ukazovat poštovní holuby. Brzy už jinde k vidění nebudou.
Ján Fecko (18.04.2010, 20:53)
Zdravim, a chcem sa podelit s mojim zazitkom. Je sobota a spolu s kolegami sme sa vybrali precvicit si holuby asi 40 km , smer Bardejov nakolko sme z ZO-STROPKOV .Pri vypusteni cca 300 holubov , asi po minute vrtenia sa nad miestom vypustenia, krdel roztrhol. V tom sme zbadali uz napadajuceho sokola , na prvy pokus mu to nevyslo. Prudko vystupal hore a v zapäti dalsi utok, bezmocne sme stali a s nemim vyrazom tvare sme pozorovali uspech nasich milackov.Viete si predstavit 150 m vyska a krdel 300 holubov rozprasenych po oblohe, asi 3min sa schadzali do kopy. Po odchode z miesta asi 1km smerom k domovu z auta pozorujeme dalsi vypad, bezuspesne . Ale na stvrty pokus sa pustil o pretek s holubom , vramci bezpecnosti jazdy sme nedosledovali kto to vyhral . Kolegovi sa vratil holub so zlomenou nohou ,tak dufame, ze to vyhral on. A dalsie holuby sa vracali cely den . Takze na vychode to mame tak pestre ako na juhu . Takze p. Matalik presne popisal drzost jastrabov a sokolov. [%sig%]
Robert Molnár (19.04.2010, 07:00)
Ja aj ked som vcera vypustal mlade tak brokovnica bola nabita pri mne v altanku nemozem tu pisat aby ochranari nemali proti mne dokaz ale viete si to domysliet ako u mna dravce koncia
Milan Blahovský (19.04.2010, 08:41)
Podľa toho ako to uvádzaš tak určite ich časť ohluchne :o )))))))))))) Z toho čo tu čítam alebo u St.Matušku, súčasťou chovateľa okrem EKS bude čoskoro asi aj brokovnica a zbrojný pas....Na Slovensku sú však zákonom chránení tí čo rabujú,zabíjajú a kaličia, farmársky zákon a ochrana súkromného majetku je asi iba zdrapom papiera.
Ján Melichárek (19.04.2010, 09:15)
Tiché zbrane a tiché spôsoby u nás na záhorí sa pestujú . S krikom a bubnom sa nechodí . To chce ďalekohľad prak a guličky z ložiska. Zničiť hniezdo a nie je dôvod prečo by mal naďalej zostať v tomto teritoriu kde sa mu nepodarí odchov mláďat. Je nad slnko jasné prečo mu tie naše operence lepšie chutia než dáke mestské holuby...rozdiel je akomedzi brojleroma vybehaným kohútom zo smetiska Na vychádzke v sobotu zanecháme dračiu robotu. www.zahorak.sk
Robert Molnár (19.04.2010, 09:52)
Milan si môj človek
Robert Molnár (19.04.2010, 16:21)
uz je dalsi dole
Stanislav Bojko (19.04.2010, 16:57)
Pro dravce je nejlíp přichystat vybornou svačinku, po které cítí tak dobře ,že se mu létat nechce. Holubovi osřihnout křídla a peři mu namazat něčím dobrým,aby si dravec pochutnal.Na to stači nějaká vazelína +rozmazlovadlo.
Igor Barbírik (19.04.2010, 20:54)
može my niegdo povedat akému štátu patrý volačka plus 81399990026 už my dva krát volali z podbného čísla anglicky ked ich prezvoním ja tak my dá že číslo sa nepouťíva preto sa nechcem verejne zapájat zo svojímy skúsenostamy xxxx .......pred 20 timi rokmi som mal za týžden zo 40 mladých len jedného a haji same prie vdaka jednej návšteve v Brezna som sa niečo naučil vdaka tým chovatelom!!!!!!!! xxxx neegzistuje lepšia metoda.
Igor Barbírik (19.04.2010, 21:01)
zabudol som napísat že vedeli aj moje meno anglicki sa ma opýtali či hovoria so mnou a prerušili hovor
Igor Barbírik (19.04.2010, 21:11)
zabudol som napísat že vedeli aj moje meno anglicki sa ma opýtali či hovoria so mnou a prerušili hovor [%sig%]

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené