sokol

Jozef Kasan (22.11.2010, 19:11)
Prevzaté z českej stránky p. Matušku Holubář ubil při obraně svého hejna cvičeného sokola lopatou Do vážného sporu se dostali dva chovatelé ptáků. Třiasedmdesátiletý holubář z Brna bránil své stohlavé hejno před sokolem a dravce zabil lopatou. Teprve pak si všiml, že pták má čip, vysílačku a rolničku. A že je tedy cvičený. Penzista bránil své hejno holubů. Ilustrační foto Zvětšit obrázek Penzista bránil své hejno holubů. Ilustrační foto Rakouský majitel si dravce cení nejméně na 240 000 korun. Holubář, který ptáka zabil na svém pozemku u voliéry se svými miláčky, může být v krajním případě potrestán až rokem vězení za poškozování cizí věci. Penzista, který chová v tuřanském holubníku stovku vesměs závodních krasavců, byl vzteky bez sebe, když uslyšel na dvoře u voliéry hluk. Neváhal ani na okamžik a s lopatou v ruce se vrhl na dravce, který začal řádit mezi jeho hejnem holubů. Pojistka se však bohužel nevztahuje na to, že mi jej někdo zabije. Teď za něj nedostanu nic.sokolník Ptáka jednou trefil a zabil. Teprve poté si všiml, že je sokol opatřen nejen rolničkou, ale i vysílačkou a čipem. Ptáka se pak podle policie snažil co nejrychleji zbavit. Zničil vysílačku a zničil také kožený pásek, který měl holub na noze. Dřív než však stačil sokola definitivně uklidit, byl už u jeho plotu rakouský majitel ptáka, který dravce dohledal pomocí vysílačky. „Byl totiž od holubářova stavení nedaleko a s ptákem se účastnil povoleného lovu bažantů,“ uvedl k případu policista Pavel Šváb. Holubář nejprve možnost výskytu ztraceného dravce zapřel. Stačil ještě mrtvolu ptáka ukrýt do pytle na zrní, ale to mu nepomohlo. Tělo odhalil další čip, který měl ještě sokol na těle a jehož si penzista nevšiml. Potřebné informace měl pták na štítku Sokol měl na připevněném štítku i patřičné informace a kontakt na majitele s tím, že se s ním lze spojit, pokud pták spáchá nějakou škodu. Pro tento případ jej měl dokonce třiačtyřicetiletý Rakušan, který sokola koupil v ČR a má k němu všechna potřebná povolení, pojištěného. „Pojistka se však bohužel nevztahuje na to, že mi jej někdo zabije. Teď za něj nedostanu nic,“ vypověděl nešťastný sokolník. Miroslav Homola, Právo [%sig%]
ĽUdovít Dziak (22.11.2010, 20:21)
JA SOM PISAL S NEMENOVANYMI SOKOLIARMI A ONI MA SILOU MOCOU PRESVIEDCALI ZE SOKOLY A JASTRABY KTORE ONI CVICIA A MAJU NIKDY NEZAUTOCIA NA POSTOVE HOLUBY. HADAL SOM SA S NIMI A NEVERIL IM. A JE TO TU. JASNY DOKAZ. A HOLUBAROVI GRATULUJEM ZA DOBRU MUSKU S LOPATOU [%sig%]
Zdeňek Adamík (22.11.2010, 21:10)
Byla to přiměřená obrana. Nemohl přece vědět o jakého dravce se jedná nebyl k tomu školený, chránil na svém pozemku svůj majetek. Viděl pouze nějakého ptáka jak zabíjí jeho miláčka. Po tomto útoku byl blízko infarktu a jistě utrpěl silnou psychickou újmu, která bude mít trvalé následky. Je třeba aby majitel útočníka ho za vzniklé újmy odškodnil!
Pavel Ostrolucký (23.11.2010, 09:00)
Správne Zdenko - majiteľ si mal sokola priviazať na vodítko a sokol nemal čo hľadať na cudzom pozemku, na ktorom nemal právo ani loviť, škoda holuba a zničenej lopaty na cudzom vtákovi !!! Majiteľ by použil lopatu asi tiež, keby mu niekto prišiel za ženou a to je už porušovanie osobnej slobody, čo sa týka tej pošramotenej psychiky na tom môže dobre vyryžovať - len musí mať asi nejaký blbý papier od psychiatra!
Štefan Nochta (23.11.2010, 15:39)
Penzista urobil chybu, že nepoužil lopatu aj na majiteľa dravca...........ten totiž tiež nemal čo hľadať bez povolenia na súkromnom pozemku..........
Igor Barbírik (23.11.2010, 18:11)
Pan Nochta penzista neurobyl žiadnu chybu práve naopak ukzal nám všetkým ako sa máme zachovat mali by sme ho podporovat a chránit proti nezmyselným zakonom a ludom ktorý chránia len predátorov, a Pán Rakušan ktoremu utiekol Sokol ,alebo Jastrab by mal niest zodpovednost aj za zdravotný stav dvochodcu ktoremu spáchal škodu na jeho pozemku. Mali by sme sa všeci postavyt proti nezmyselným zákonom ochrancov ktoré chránia len predátorov a na naše holuby ktoré reprezentujú aj našu krajinu kašlu, konečne sa postavme za naše holuby ,a za dôchodcu ktorý len chránil svoje holuby a majetok !!!!!!!! napíšme petycie podme do ulíc chranme svojich členov !!!
Igor Barbírik (23.11.2010, 19:54)
Už aj v správach na slovensku sa hovorí o tom sokolovi a pokute chovatela holubov. Preto vyzývam všetkých chovatelov na podporu dotyčného chovatela a jeho práva na jeho majetok a súkromie , zákon porušil sokoliar. spametajme sa !!!!!!!!!!
Ján Melichárek (23.11.2010, 21:19)
http://tn.nova.cz/bin/search_adv_media_desc.php?media_id=697522 Podporím každý pozitívny krok v boji proti dravcom Podporím zriadenie konta na právnu ochranu pána Kapounka z Brna A čo Vy......... Chce to vyjadriť ,,SOLIDARITU" nielen slovami www.zahorak.sk
Ján Blahovec (24.11.2010, 14:22)
Reakcia rádia Frontinus na agentúrnu správu vo veci dožadovania sa poškodených majiteľov náhrad od štátu po napadnutí stáda kráv medveďom, ako aj na požiadavku (ich profesného zástupcu) na Ministerstvo životného prostredia na korekcie v zákone, aby boli premnožené medvede konečne znovu zaradené medzi lovnú zver: ........... Podobnú požiadavku, ale na poľovanie na operených dravcov, by mal na Ministerstvo životného prostredia poslať aj Slovenský zväz Chovateľov poštových holubov. Prečo? Dôvod je prostý: Chránené operené dravce sa tak premnožili, že doslova decimujú chovy poštových holubov a spôsobujú tak majiteľom aj nemalé finančné straty. Keďže z viacerých pochopiteľných dôvodov je problematické dokladovať a dokazovať takéto škody spôsobené jastrabom či sokolom, mal by SZ CHPH požadovať aspoň nejakú paušálnu úhradu zo strany štátu Slovenskému zväzu CHPH, ktorý by ju potom určil napríklad na prácu s mladými chovateľmi. Jednému chovateľovi uloví dravec za rok priemerne 15 holubov, ktorých úhrnná cena môže byť až 1.500 eur, ale aj podstatne viac. Ešte pred šesťdesiatimi rokmi platil zákon o ochrane poštového holuba, ktorý v ťažkých časoch štátu plnil dôležité úlohy z hľadiska spoľahlivého doručovania životne dôležitých informácií, napríklad o situácii vo frontovej línii a podobne. Asi pred rokom som v Letu zdar uverejnil materiál „Význam poštového holuba“, z ktorého vyberám: ... Ale ešte pred deväťdesiatimi či päťdesiatimi rokmi bolo garde obrátené: Napríklad zákonodarné Národné zhromaždenie Republiky Československej ešte päť rokov po vzniku ČSR pripisovalo poštovým holubom taký strategický význam, že im venovalo osobitný zákon. Hovorí sa v ňom napríklad: „Chovati poštovní holuby jest dovoleno - vyjma vojenskou správu - jen těm československým státním příslušníkům, kteří jsou členy některého spolku chovatelů poštovních holubů, sdruženého v Ústředním svazu spolků chovatelů poštovních holubů. Cvičiti poštovní holuby jest dovoleno - vyjma vojenskou správu - jen osobám, které obdržely od ministerstva národní obrany písemné osvědčení, opravňující je k vypouštění poštovních holubů... Za mobilisace a ve válce jest každý držitel poštovních holubů povinen odevzdati je na vyzvání vojenské správy do vlastnictví.“ V zákone o poštových holuboch sa ďalej hovorilo: „Každý poštovní holub musí býti neprodleně, jakmile se vylíhl, opatřen kroužkem na noze. Kdo chytí holuba s kroužkem na noze unaveného aneb poraněného aneb takového holuba zabitého nalezne, jest povinen učiniti o tom oznámení nejbližší četnické stanici nebo nejbližšímu obecnímu úřadu nebo nejbližšímu státnímu bezpečnostnímu úřadu a holuba tam po případě i se zprávou (listem, dopisem), již nese odevzdati; totéž platí o holubech bez kroužku zprávu nesoucích. Chytati, poškozovati, stříleti a usmrcovati poštovní holuby jest zakázáno. Kdo nejsa k tomu oprávněn, cvičí anebo vědomě chová poštovní holuby, trestá se za přestupek pokutou do 3 000 Kč. Vedle pokuty může býti uloženo vězení do jednoho měsíce. Při odsouzení buďtež prohlášeni poštovní holubi jakož i kroužky na nohu pro poštovní holuby za propadlé ve prospěch státu, bez rozdílu, náležejí-li pachateli čili nic. Zákon tento provedou ministři národní obrany, vnitra a spravedlnosti“. K tomu netreba nič viac dodávať. Čas zrejme dozrel na inštitucionálne dožadovanie sa korekcií v zákone o ochrane operených dravcov zo strany CHPH a na dožadovania sa nejakého odškodňovania. Veď mi tie dravce kŕmime zadarmo, a aj preto ich je neúrekom (chytať ich pokútne do klepcov je mimoriadnym rizikom). Kto nezakričí, toho nikto nepočuje. To len tak na úvahu...
Ľubomír Janda (10.03.2011, 21:41)
Pekný večer všetkým! Pripomínam k téme „sokol sťahovavý“ a dávam do pozornosti hlavne príspevok p. Blahovca! Ľ.J.
Robert Molnár (11.03.2011, 09:03)
Ja ho strelím brokovnicou a nech mi niekto niečo dokáže./pre toho mám win mag.300/ robo
Ľudovít Jančok (11.03.2011, 17:18)
Zdravím Všetkých. Pán Blahovec, to je do čierneho, čistá desina. A čo keby si urodzený páni sokoliari sokoli chovali vo volierach a za svoje??? V a Arabských Emirátoch to tak funguje. Musím končiť, lebo ma napadajú samé nepekné slová Ludvik.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené