Skúste poradiť

Ľubomír Drgáň (15.12.2010, 18:35)
Skúste poradiť alebo nás usmerniť.
OZ Tvrdošín chce od roku 2011 pristupiť k evidencií poštových holubov.
Myslím evidenciu takú že chovateľ si na začiatku sezóny vyberie holuby a tie môže používať na súťaženie.
Zhruba evidencia, by mala byť postavená na 70 ks PH.
Aký je Váš názor ?

Čo to prinesie pre OZ teraz a do budúcna ?
Zdeňek Adamík (15.12.2010, 18:53)
Nevím jak na Slovensku, ale v ČR si nemůže OS (OZ) dělat co chce ve vztahu k soutěžím tedy k ZŘ (PP) a toto je zcela jistě zásahem do PP a Propozicí výkonnostních soutěží. Podle mého názoru by to mělo projít hlasováním VZ.
Ing.Stanislav Matuška (15.12.2010, 19:09)
Je důležité, co touto evidencí sledujete. Podle mne je, pokud tedy chcete nějakým způsobem srovnat výchozí pozice chovatelů v dané sezóně, 70 holubů příliš mnoho. Kolik má nějaký nejmenovaný holubář velmi dobrých až vynikajících závodníků na holubníku? Kdo jich má cca 20, ten bude příštím mistrem světa a okolí :-)) A k tomu do rezervy dalších 50..... a bude zase neporazitelný. Já bych uvažoval o staré, dobré TOP 40. Tento počet by mohl trošku srovnat chovatele na startovní čáře. Pouze však trošku, protože ti velcí chovatelé by evidovali více týmů a z nich by v následující sezóně sestavili jeden extra silný, takže praktický výsledek bude zase v nedohlednu. Ovšem to vše za předpokladu, viz předchozí příspěvek pana Adamíka.
Zdenko Žofaj (15.12.2010, 19:18)
Vieš Ľubo, aký mám na to názor, vieš aj minule sme o tom hovorili, že ideme krok dozadu, lebo, ako OZ už nebudeme nasadzovať cca 5000 ks holubov, ale cca 3000 ks holubov, čo bude mať za následok zvýšenie ceny za nasadeného holuba a konečné koeficienty budu vyššie, keď bude nasadených menší počet holubov. Ďalej sme mali 3 PÁSMA, kde sa len, len dostávali určité pásma nad 20 chovateľov, tak isto pri menšom počte nasadených holubov, vyšší koeficient a nesplnení 20 chovateľov sú výsledky s PÁSMA nepoužiteľné a pritom všetkom sa v prvej výsledkovej desiatke až na malé zmeny nič neudeje. Je to aj z väčšej mieri účelovo cielené voči pár chovateľom, vieme o koho sa jedná.... Preto lobujem za to, aby sme mali nasadzovacie stredisko GOLDEN CLUBU na ORAVE a po E.B. som aj Ja dnes podal prihlášku do GKS a zajtra by ma mali nasledovať ešte traja chovatelia a touto cestou vyzývam aj Teba Ľubo, aby si sa pridal a ostatných taktiež..............
Zdenko Žofaj (15.12.2010, 20:04)
Chcem ešte k tomu dodať, že pri menšom počte nasadených holubov na základe horších koeficientov sa to prejaví do hodnotenia výsledkov MS jednotlivých kategórii holubov a väčšia priepasť v konečnom hodnotení OZ v rámci SLOVENSKA.
Ľudovít Jančok (15.12.2010, 20:35)
Ja tvrdím kým boduje do výsledkov prvých 7 pre každého, je škoda znižovať znižovať počet nasadených, ak je miesto v zoobuse. Ak sa v budúcnosti budeme z akýchkoľvek príčin spájať do večších celkov, bude tento krok obmedzenia nevihnutný. Radím selekcia, selekcia, selekcia, a následne kvalita. Začal som po I7 tich rokoch, a zimujem 36 kusov. Verím im ako sebe.
Ľudovít Jančok (15.12.2010, 20:55)
Zdravím Vás všetkých. Ten prvý príspevok bola skúška, lebo sa mi nedarilo prihlásiť. Keď píšem o počte holubov, nepíšem do vetra. Tí ktorí ma poznajú, vedia, že som choval 36 kusov , a bol som........ Nechcem sa tu vychvaľovať, chcem len podotknúť,že trpezlivosť, skromnosť, tolerancia,a cieľavedomá práca, len to je cesta k úspechu. Keď nasadíme I5 kusov kvality, vyrovnáme sa každému. Obmedzenie nasadzovania ak je miesto, nemá cenu. To je krok dozadu. Prepáčte všetci čo si myslíte že nemám prevdu. Ale ja ju mám. Zdravie, šťastie. radosť Vám všetkým.
Tibor Balogh (15.12.2010, 20:58)
Škoda o tom diskutovat, aj tak budú mať konečné slovo velkochovatelia ! ! !
Ing.Stanislav Matuška (15.12.2010, 21:46)
Všechno je o počtu chovaných holubů. V úvaze počítejme alespoň s průměrně kvalitními holuby. Z 50-ti takto kvalitních holoubat vychováme např. 2 vynikající závodníky. Ze 100 to budou 4 závodníci atd.. Jde samozřejmě o matematický vzorec, jehož konkrétní výsledky může oběma směry ovlivnit nevyzpytatelná genetika. Takže platí předchozí Tiborův příspěvek. Pokud by si tzv. velkochovatel rozdělil tým do několika "evidencí", mohla by také nastat situace, že obsadí i několik předních příček, kdežto nyní je to pouze příčka jedna. A zase jsme u tradiční honby za body. Každá oblast si řeší své problémy podle svého, podle toto, co sleduje, čeho chce dosáhnout. Pokud nemá kapacitu, snižuje mistrovská družstva, pokud má kapacity přebytek, zvyšuje mistrovská družstva. Podle mne tedy podávání evidencí nepřinese žádný praktický výsledek. Pouze větší kvantum administrativní práce i když máme počítače. Jediným řešením by byl úředně stanovený počet chovaných holubů, pro všechny stejný, ale to jsme se již dostali do oblasti sci fi :-))
Ľudovít Jančok (15.12.2010, 22:13)
Viete Páni, každý chovateľ si musí uvedomiť svoje možnosti. Ak to dokáže, je za vodou. Nezávidí, teší sa z toho čo má, a tíško sa čuduje tým, čo sú ochotní robiť to šialenstvo. Filozofia holubárenia, drina, drina, drina. Kto nechce drieť, nemá nárok.Aj tí ktorí drú robia chyby. Letu zdar.
Tibor Balogh (16.12.2010, 08:03)
Viete váženy chovatelia podmienky by mali bit rovnake ked je raz sútaž, napríklad jeden chovatel nasadí 30 holubov lebo majstrovstvo je z 30 hol. velkochovatel nasadí 100 holubov ,ten čo nasadí 30 može mať hocijaké dobre družstvo, ten zo 100 holubov ma vetšiu šancu mu vytlačit tie bodované holuby z majstrovstva.....to je podobné ake keby hrali fudbal a v jednom družstve by bolo 11 hračov a v druhom 33 hračov......to je moj názor a nechcem nikoho urazit..........Prajem všetkym holubarom Veselé vianoce a Šťasny nový Rok........a Super výsledky v roku 2011
Milan Blahovský (16.12.2010, 09:08)
Tibor, platiť 11 výborných hráčov je oveľa menej ekonomicky náročné ako rozdávať peniaze 33 priemernym hráčom.... Zavedenie evidencie je realizovateľné v OZ, kde je vysoký počet členov, vysoký počet nasadzovaných holubov na preteky a obmedzená kapacita prepravy. Koľko takých OZ na Slovensku máme ? Spočítate ich na prstoch jedenj ruky, nič náročné. Koľko OZ má perspektívny nárast členov bez toho aby prijímali členov od susedného OZ ??? Asi ani jedno. U našich severných susedov to je možno v tomto rozdielne oproti iným štátom. Teda ich systém podávania evidencie holubov má menšie zádrhele ako tu. Otázka je teda k čomu tento systém povedie ? K vyrovnanosti súťaže ? To asi ťažko.Pokiaľ príde do našej futbalovej ligy Chelsea či hoci len Spartak Moskva tak sa bude bahniť na prvých priečkach a ich hráči po rokoch sklznu do šedého priemeru našich "hviezd". Alebo, žeby si niekto namýšľal, že z našich naháňačov lopty sa po pár sezónach stanú rovnocenní Messimu či Drogbovi ? Chelsea si postaví 2 tímy, ktoré z náskokom porazia zvyšok ligy....Možno nemiestne prirovnania, ale kto hlbšie popremýšľa niečo v tom nájde. K nárastu ekonomiky OZ ? Keďže počet závodníkov pred sezónou je stanovený vopred je jasné, že dané číslo nemôže narástať iba sa znižovať. Tu je jasná úmera, čím menej holubov, tým nižší koeficient, tým nižší čas trvania preteku - kratšie %, tým sa znásobí sila popredných chovateľov. Jeden, dva "krachové" preteky a nosiči vody sa vytratia a nemajú čím doplniť chýbajúce tímy. Položil si niekto otázku čo potom ? Poletí sa z poloprázdnym autom ? Spoja sa susedné OZ, ktoré postihne rovnaký osud ? Pri slovenskej mentalite určite neralizovateľné. Sám patrím medzi veľkochovateľov ( čo ma desí), ale riešim to rozdelením tímu medzi seba a syna. ( de facto podávam 2 evidencie) Oslabujem sa tým, ale žeby sa to odrazilo na postavení oproti konkurentom za posledných 10 rokov nejako necítim a to som sa ešte zúčastňoval nadoblastných pretekov na rozdiel od svojich konkurentov v OZ. Pokiaľ by sa zaviedla evidencia holubov do nášho OZ, privítal by som to. Na krátku dobu by to nastavilo zrkadlo kvality tímov u jednotlivých zimných majstrov, čo by to ale prinieslo do ďalších rokov to si neodvážim povedať. Znechutilo by to zvyšok OZ ? Otrávilo by to aj mňa ? Momentálne sa snažím viesť OZ tak, aby náklady na prepravu holubov boli čo najnižšie za nasadeného holuba, aby bol čo najväčší počet nasadzovaných holubov a aby prepravované holuby mali pohodlie. Tieto ciele sa dajú dosiahnuť iba stabilitou členskej základne, vzájomnými kompromismi pri zosúlaďovaní systému platenia či zostavovania pretekového plánu. Doteraz to fungovalo a snáď to ešte nejakú dobu vydrží. Máte málo holubov a bojíte sa nárokov sezóny ? Riešenie nájdete v členstve v Golden club Slovakia. Samozrejme by ste si ale niektorí museli zvykať aj na iné umiestnenia ako je poradie v prvej trojke OZ a to asi ťažko prekonáte. Čítam rôzne reakcie ( hoci aj anonymné ) na adresu pseudošpičkových chovateľov ( aj v našom OZ ) a z istej miery s nimi aj súhlasím. Zaslepenosť z honby za bodami v majstrovstvách OZ ich robí kvalitnými, ale iba medzi tým oblastným priemerom. Ale to je už o niečom inom ako o evidencii.
Peter Matalík (16.12.2010, 09:11)
Trochu zle prirovnanie p.Balogh!Jeden aj druhý chovateľ nasadí 30 ks,taktiež je to aj vo fudbale 11 hráčov.Rozdiel je však v náradníkoch.Taká Barcelóna aj keď postaví "B" tým,tak nemá žiaden Slovenský tým šancu resp.malú šancu na úspech.Ak sa urobia napr. nahlasenia pred záv.sezónou zo 40 ks,tak tkz. veľkochovateľ/aj keď okolo 100 ks bežne chová možno 70% chovateľov a stále sa počítajú medzi tých "malých"/ si urobia "B" resp,"C" tým a môže sa stať ,že sa umiestňa v prvej desiatke OZ 3 družstva.Nehovorím o tom ,že každý rok si doplní najlepšie holuby z "B","C" týmu do "A" družstva.Nič sa tým neporieši.Znova tkz.chovateľ nasadí 120 ks a vytlačí iné holuby z majstrovstva.Podstatné sú niššie série v OZ.Ak je to tak ako napr. v OZ SNV KT+ST bodovanie 50/7 DT nad 500 km 30/7 a trate nad 700 km 20/4 -no to už je fakt silne "kafe"Tu už musí maťchovateľ v prípade dvojzávodu pripravených aj 70 záv. uprostred sezóny!Mimochodom som zvedavý koľký chovatelia s takýkmi silnými družstvami sa z OZ SNV prihlásia do Golden klubu.
Ľudovít Jančok (16.12.2010, 09:28)
Zdravím Vás všetkých. Pán Balogh veľmi si Vás vážim za to že Máte svoj názor, ale pri jeho obhajovaní nikoho neurážate, neohovárate, len ste o niečom presvedčený. Ja si myslím, že Váš čas na úspechy je blízko, len trpezlivosť. Skúste sa prosím Vás venovať venovať TS. Tam je to objektívne posúdenie, lebo holuby letia z bodu A do bodu B nezávisle od vetra. Aj to je cesta pre porovnanie kvality. Vždy doletí len kvalita.Prosím Vás neberte to odo mňa ako patent na rozum, ale ako priateľskú radu, na overenie chovu. Prajem Vám radosť z koníčka, lebo ja chápem holubárenie ako poslanie, a štýl života. Ďakujem za trpezlivosť a toleranciu. Zdravie, Šťastie, Radosť.
Milan Blahovský (16.12.2010, 09:30)
Peter chceš odpoveď ? Maximálne 5-ti, určite tam "špička" nebude. Teda skôr som realista ako pesimista.
Zdeňek Adamík (16.12.2010, 10:16)
V ČR JE v případě dvoj či trojzávodu JEDEN VÍKEND CENTRÁLNĚ OMEZEN LIMITEM NASAZENÝCH ZÁVODNÍKŮ JEDNOHO CHOVATELE dojde-li k překročení, měly by být závody tohoto chovatele anulovány.
Stanislav Bojko (16.12.2010, 10:35)
Nevím proč tolik povyku, v Polsku je to normáli nař. kolik holubů má všem známy pan Handerek, myslim ,že s tím nemá problém. V zmiňovanem Polsku sadí dleko víc holubů než třeba u nás. Takzvani farmáři straší jaky to bude mít dopad na závody, ale zatim to nikdo nevyskoušel. Ale z druhé strany jakou má šanci chovatel který buď z finančních nebo kapacitních důvodů má malo holubů, stači ze začátku sezony jednou špatně vypustit a je takzvaně v ...... Kdyby byla evidence tak by každy si dál pozor na počasi a krach závodů by ubylo.Jenom málo začatečniků má takovou šanci a štěsti jako náš výborný mladý chovatel Kubáček. Můj názor je , že vážit by se mělo i toho malého chovatele.Jelikož 1 nebo 2 farmaři neznamenají nic , pokud nebudou mít kolém sebe další chovatele a když nebudou další tak budou jezdít třeba 30 km do nasazovacího střediska.
Zdeňek Adamík (16.12.2010, 10:58)
A Ty si Stando myslíš že by těch 30 km těm tzv. farmářům zas až tak vadilo, když mají fin. prostředky na chov 400 holubů a více a mnozí z nich i na ošetřovatele? Nevadila by více vyšší cena za nasazeného holuba těm malým chovatelům, kteří si odtrhávají od úst, aby mohli zaplatit očkování, předsezonní kůry krmivo a poplatky na závodní sezonu? Nekončili by rychleji? Já nevím, ale asi ta druhá možnost by převážila. A pokud to odzkoušíme v praxi tak ta druhá alternativa by mohla být smrtící. A s Polskem Porutgalskem či jinými podobnými zeměmi kde členská základna neklesá bych to určitě nesrovnával. Srovnáváš nesrovnatelné. Vždyť na Moravě existuje nejspravedlivější Mistrovství a to je GM 2/2, tak ať ho chovatelé využívají! Nikdo nikomu nenařizuje aby se honil za tím, na co nemá! Nebo snad ano? A Ing. Novotným navrhovaná změna Mistrovství ČR, ZJEDNODUŠENĚ ŘEČENO 3/3, je také určitou dobrou a v některých zemích na západě osvědčenou metodou. Uvidíme zda-li to na konferenci 7. ledna projde, zda-li fukcionáři OS myslí i na menší chovatele! Pokud ne, tak se jich potom v OS zeptejte proč ne!? Nikdo lidem nenařizuje aby vkládali prostředky do fondů či jinam, co může nějak dopadnout! A pokud to přesto udělají, tak ať nadávají jedině sami sobě, že?
Milan Blahovský (16.12.2010, 11:32)
Osobne by som privítal, keby sa zrušilo velebenie majstrov OZ či to na celoštátnych výstavach alebo takých akciách ako je Stretnutie majstrov ( zrušiť výstavu kolekcie majstra OZ). Toto pralesné majstrovstvo ako kdesi uviedol Zdenek Adamík je brzdou rozvoja chovateľstva, zdrojom nesvárov v OZ, dôvodom na prechody chovateľov k slabšej konkurencii ( samozrejme za tým je aj honba za koeficientami resp. slávou ).
Zdeňek Adamík (16.12.2010, 11:58)
Svatá pravda moja řeč.
Stanislav Bojko (16.12.2010, 12:12)
Zdeňku, kdyby Moravské mistrovství bylo na určene holuby, tak by to bylo něco iné. Jak jsem psal maly chovatel po krachovém závodě nemůže přemýšlet ani o GM. Psal jsi že Polsko a nás nejde srovnávat já si myslím že ano. Tak mě vysvětli proč OS Těšín kde jsem létal nasadí na 13 závodu od 150 do 580 km z toho 5 x 580 v průměru 2100 holubů na75 letících chovatelů. Mistrovstvi Polska mají soupis 50 holubů.
Ľudovít Jančok (16.12.2010, 14:46)
Ahoj Milanko. Máš pravdu, ale kto chce, nech to lieta, aj to je súťaž. V roku pána I989 sa letelo Ostende, podľa krajov. V Stredoslovenskom kraji som mal 2 a I3 teho holuba taká súťaž sa mi páči. Tri nasadíš a tam sa ukáže aký je kto šampion. Ešte keby sa na nasadeného určil adekvátny vklad, tak sme v Belgicku. Môj názor je, čím viac chovateľov, tým je výsledok cennejší. Ing. Vidhold nasadil jedného, a vyhral auto. Na to sa nezabúda, to je legenda. Prepáčte za môj názor, ale dúfam že sa aspon niekto zamyslí. Zdravie atd.
Zdeňek Adamík (16.12.2010, 15:51)
Stando nerozumím logice Tvého příspěvku, proto nevím jak reagovat. Jen toto: GM Moravy je na URČENÉ DVA HOLUBY PSANÉ V ZÁVODĚ NA KL NA PRVNÍCH DVOU MÍSTECH. Víc nemám k tomu co říci. Předpokládal jsem že útočíš na mistrovské týmy v závodě např. 99/7 50/7 apod. Podle mne je to skutečně věcí každého jednotlivce jak se k tomu postaví a jakou soutěž si vybere. A jaký cíl si před sezonou dá. Mým cílem v letošním roce a bývá to tak i v jiných sezonách bylo vyhrát 5 závodů OS a pokusit se udělat špičku na úrovni OS ZL v koeficientech ol. kat.: "A", "B" a "D" a samozřejmě pokud tým nezdecimuje holouběcí nemoc uspět v holoubatech družstva a ESO. To považuji za normální, v tom jsou moji holubi a můj "systém přípravy holoubat" špičkoví, to je prakticky moje povinnost. I tak toho bylo dost. Ne vždy se všechno podaří ale i přesto byla skutečnost následující: v závodech OS 4x 1.c, 1x 2.c 1x3.c. 5x 4.c a 4x 5.c. dál už to není zajímavé; olymp. kategorie: "A": 2. místo, "B": 2. a 3. místo, "D": 2.a 3. místo. Holoubata družstva: 1. místo, ESO holoubat:1., 2., 4., 5. místo. Takže v podstatě cíle splněny. A jsem spokojen, žádné nervy s honěním si bodů a kdoví čeho ještě. A tyto cíle jsem řekl kolegům ve spolku před sezonou. Stejně tak řeknu můj cíl před letošní sezonou, pokud mi bude zdraví sloužit, tak to bude špičkové umístění v soutěži ročáků a do třetího místa ESO ročák ČR. A k tomu ta povinnost špičkového umístění v holoubatech včetně ESA holoubat. Jednoduché, že?
Ing.Zdeněk Horák (16.12.2010, 16:01)
No jo, to ale jmenovče nebudeš pak mít možnost lítat po zahradě a prsit se s nápisem na tričku MISTR OS ZLÍN !
Zdeňek Adamík (16.12.2010, 16:04)
Prsa mám jako bývalý kulturista sice dost velká, ale takové tričko nemám a ani po něm netoužím. Za to mám tričko co mi dala dcera než zemřela ke kulatým narozenínám s vyobrazením mého tehdy nejlepšího holuba včetně detailu oka, a to nosím jednou v roce...
Ľubomír Drgáň (16.12.2010, 21:21)
No diskusia niekam inde ušla .. ok Tak skúsim ako ja to vidím. Ano evidenciu je dobre zaviesť v tedy keď chovateľov je prebytok pardon holubov, ale myslím že na slovensku to nehrozí.Mladí chovatelia neprichádzajú a starí nás opúšťajú.Môžem čestne prehlásiť že do 20r, bude na slovensku polovička chovateľov.(Slov zväz by mal dať viac propagácie pre získanie nových členov.) Ale vrátim sa k hlavnej problematike.Evidencia. Je super keď podpriemerný chovateľ má 150ks PH a robí koeficienty tým čo to potrebujú v tedy sa sedí tichučko a každý ho chváli aký je chovateľ a na vonok sa mu snaží každý pomôcť a povzbudiť ho, ale to je len na oko. A ty dobrí si v duchu povedia keby bolo viac takých. Ale nedaj bože že ten podpriemerný chovateľ sa trošku pozbiera a útočí na popredné miesta už už je nie dobré. Jedná vec je jasná keď ma niekto 150 ks a urobí výber tak vyberie to najlepšie a postaví družstvo také za ktoré sa nemusí hanbiť . Ale čo urobí ten čo ma len 70 ks nemá čo vybrať a je tam kde bol. Alebo bude v rebríčku v oblasti o pár miest dole. Ale má to aj svoje výhody, členská základňa umele vzrastie. Nevýhody. Vzrastie cena holuba. Poklesne počet nasadzovaných holubov. Viac papierovania. Pán Matalik to pekne napísal.
Zdenko Žofaj (16.12.2010, 21:52)
Zabudol si Ľubo ešte dodať: -Alebo skonči v OZ s aktívnou činnosťou /nebude prešľapovať z nohy na nohu, pre najaký diplom a plechový pohár, ktorý mu aj tak niektorý chovatelia závidia/ -Alebo si urobí 3 evidencie, na synov seba a prihlási sa do GOLDEN CLUBU SLOVENSKA. -Alebo to celé zabalí a prejde na iné aktivity, upokojujúce myseľ a telo. -VIEŠ, ŽE O TOM UŽ DLHODOBO UVAŽUJEM A ROZMÝŠĽAM !!! ???
Ľubomír Drgáň (16.12.2010, 22:49)
Zdeňo nejde tu o mňa, ja si určite mám z čoho vybrať a postavíť dobré družstvo. Skôr ma zaujíma čo to prinesie do budúcna. Keď bude evidencia.A príde v roku pár výpraskov tak neviem ako oblasť dolieta záver. A ešte tu máme dvoj závody. Ale aj tak v tabuľke v prvéj 10siatke budú len malé zmeny. Skôr by som bral, ten systém čo mala oblasť zauživany. A to bolo, malé majstrovstvo. A tam bol ten obmedzený počet holubov,len tam by som ocenil tých chovateľov zhodne ako klasické majstrovstvo. Vieš čo sa mi najviac páčilo, keď som videl poradie v OZ Tvrdošín z hladiska percentuálneho umiestnenia každého chovateľa. A to poviem že mám veľa darebákov v holubníku a každému sa snažím dať šancu a verím že sa niektoré preberú. Ak bude evidencia tak budú prebrané a úspešnosť bude ešte lepšia. xixixixixi Poďme spať .....
Ľubomír Drgáň (16.12.2010, 23:02)
Jej pardom zabudol som ti odpovedať na tvoje posledné vety. Ja chovám, preto že je to môj koníček a chov ma baví a nedokázal by som to hodiť za hlavu. Je to moja záľuba ktorá mi primáša,radosť,potešenie a silu, a to je to hlavné čo mi to dáva a keď niečo vyhrám,tak ma to len povzbudí a ešte viac poteší. A je to ten dobrý pocit že to robím správne. Tu treba chovateľov povzbudiť a nie odhovárať.
Tibor Balogh (17.12.2010, 08:10)
Ja si myslím že v dnešnej dobe sa to ubera zlím smerom, velakedy tý starý holubari to robili zo srdca a bol to koníček a dnes je to len o sláve a niekedy aj cez / mrtvoly / alebo podvodom......... kto mar rád svojho koníčka bude holubarit a pretekat aj ked bude 20rokov posledný.......
Milan Blahovský (17.12.2010, 09:36)
Máš pravdu Tibor, ale na 90 % chovateľov a to staršej generácie ( pretože tých mladých až toľko nie je) iné súťaže ako boj o majstra OZ neuznáva.
Rozdať si to s konkurentmi susedných OZ je už pre nich potupujúce a preto sa bránia spolupráci a radšej nechajú živoriť svoje OZ, len nech im neubudne zo slávy. V SNV tomu inak nie je...
Zdeňek Adamík (17.12.2010, 10:24)
Pokud jsem 20 roků poslední, tak dělám něco špatně a nepoučuji se z vlastních chyb. Dříve se razilo heslo: "Nepokračuj na špatné práci", a to nejen na cizí, ale i na vlastní... A schovávat se za jakési: mám rád svého koníčka, je podle mě jako nalhávat si do vlastní kapsy. Můj názor, Váš vám pochopitelně neberu.
Tibor Balogh (17.12.2010, 12:20)
Pán Adamík 20 rokov som len nazorne povedal, asi nikto tak neni.....chovatel je raz hore raz dole, malokomu sa podarí viac rokov zoztat majstrom,dole klobúk pred takími chovatelmi, aj ja som bol za tych 43 rokov čo holubarím aj hore aj dole,človek už nema take ambície a výdrž ako volakedy........
Zdeňek Adamík (17.12.2010, 13:30)
Ano to máte naprostou pravdu.
Jozef Kováč (17.12.2010, 13:46)
Nedá mi,aby som aj ja neprispel "troškou do mlyna."S touto iniciatívou,na ktorú Ľuboš potrebuje poradiť,sme vyšli v našej MO.Je to nápad,ktorý má za cieľ rovnaké podmienky pre každého tz.rovnakú štartovú čiaru.Ľuboš pravdepodobne pozabudol na to podstatné:a to aby OZ kopírovala pri nasadzovaní na jednotlivé preteky stavy MS ,ktoré sú podstatne menšie ako stavy pri majstrovstve OZ.Ďalej sme chceli zamedziť evidenciou,doplnenie závodného mančaftu počas pretekovej sezóny,keď v pol-sezóne alebo pri konci,chovatelia ,ktorí držia vysoké stavy nemajú problém nasadiť nový tým a tak sa dopracovať na vyššie priečky.Ako som tak čítal reakcie,tak vôbec nechápem postoj niektorých.Z jednej strany pretekáme o plecháče.chceme končiť a z druhej strany, eminentný záujem o nemenenie podmienok.Keď nebude krovia v našom športe,koľko a koľkí budeme nasadzovať?Položili si už niektorí a j túto otázku?Golden osobne podporujem,lebo je otázka času,kedy podobných klubov vznikne viac a tým pádom dôjde aj k špecializácii chovateľov na určitý druh pretekov čo prinesie jasnejší obraz o úrovni koho-toho.Máme problém zmeniť podmienky v OZ.Treba zanechať kuvikanie a počkať čo by to prinieslo a potom posudzovať.Ak to bude dobré ponecháme,zlé zmeníme.Čo sa týka stavov nas.hol.tie sa nezmenia,lebo každí chovateľ z tkzv.špičky drží pomerne vysoké stavy,ktoré potrebuje prelietávať,či už kvoli selekcii,alebo prípadnému krachového závodu pre konečné umiestnenie v MS.
Zdeňek Adamík (17.12.2010, 14:02)
Ale klidně si dělejte co chcete, a třeba i jak chcete, jen se zde zveřejňují názory a na ty snad má každý právo. A pokud máte v OS pár dobrých a zároveň stavově silných chovatelů, tak postaví tři družstva a může se stát že ten kdo byl dnes 10 bude 13, nebo i dvacátý. Což bude možná pro některé protagonisty pralesního mistrovství nepříjemné... A pokud to pro Vás bude i za tři roky ekonomicky únosné (první rok to poběží asi po staru než se někteří zorientují) a dojde i k pozitivním sportovním změnám tak vám všichni zatleskáme a možná to i okopírujeme. Pokud ne, bude korektní, když si, lidově řečeno: sbalíte švestky.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené